DüşeyAra Destek

Mikdad

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-10-2026
Selamun Aleykum doslarım,
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(P2;Personel!A:C;3;YANLIŞ);"Kayıt Bulunamadı")

ben bu formul ile gerekli karşılaştırmayı yapıp Personel Sayfasındaki 3. satırı getirtebiliyorum.
ama formulu yazdığım Rapor sayfasında eğer AB sutununda Personel Görüşü yazıyorsa bu formulun boş değer vermesini istiyorum. nasıl bir değişiklik yabilirim acaba

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Öncelikle; profilinizde, kullandığınız MsExcel versiyon ve dilini belirtmenizde yarar olduğunu hatırlatayım.
Çünkü bunlar, sorduğunuz sorulara verilecek cevapları etkileyebilecek bilgiler.

Sorunuza gelince; mevcut formülü =EĞER(AB2="";""; mevcut formülünüz ) şeklinde değiştirerek sonuç alabilirsiniz.
.

Mikdad

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 Türkçe
26-10-2026
Merhaba.
Öncelikle; profilinizde, kullandığınız MsExcel versiyon ve dilini belirtmenizde yarar olduğunu hatırlatayım.
Çünkü bunlar, sorduğunuz sorulara verilecek cevapları etkileyebilecek bilgiler.
Sorunuza gelince; mevcut formülü =EĞER(AB2="";""; mevcut formülünüz ) şeklinde değiştirerek sonuç alabilirsiniz.
.
Değerli Hocam,
Yüreğinize Sağlık Teşekkür Ederim. işime yaradı,

Mikdad

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 Türkçe
26-10-2026
Selamun Aleykum Dostlarım,
=EĞER(E2="";"";EĞER(ESAYIYSA(MBUL(" 99"; E2)); "SURİYELİ";EĞER(AC2=" Personel Görüşünün karar olarak kabulune";""; EĞERHATA(DÜŞEYARA(Q2;Personel!A:C;3;YANLIŞ);"Kayıt Bulunamadı") )))
Şeklinde bir kodum var.
u şekilde bir kodum var. MBUL kısmında MBUL kısmında tc eğer 99 ile başlıyorsa karşısına suriyeli yazıyor. benim istediğim önce tc ye bakacak eğer 99 ile başlıyorsa bu seferde Q sutununa bakacak eğer GÖLCÜK MAH. YAZIYORSA emrullah suriyeli yazacak, eğer CUMHURİYET MAH. yazıyorsa Mert Suriyeli yazacak ve eğer SEYİTLER MAH. yazıyorsa Uğur Suriyeli yazacak ve kodun geri kalanı çalışacak.

Yardımcı Olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

AdemCan

Altın Üye
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Aleyküm Selam
AB2 hücresi için formülü değiştiriniz.
Kod:
=EĞER(E2="";"";EĞER(ESAYIYSA(MBUL(" 99"; E2)); ARA(Q2;{"CUMHURİYET MAH.";"GÖLCÜK MAH.";"SEYİTLER MAH."};{"Mert Suriyeli";"Emrullah Suriyeli";"Uğur Suriyeli"});EĞER(AC2=" Personel Görüşünün karar olarak kabulune";"";EĞERHATA(DÜŞEYARA(Q2;Personel!A:C;3;YANLIŞ);"Kayıt Bulunamadı"))))

Mikdad

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 Türkçe
26-10-2026
Aleyküm Selam
AB2 hücresi için formülü değiştiriniz.
Kod:
=EĞER(E2="";"";EĞER(ESAYIYSA(MBUL(" 99"; E2)); ARA(Q2;{"CUMHURİYET MAH.";"GÖLCÜK MAH.";"SEYİTLER MAH."};{"Mert Suriyeli";"Emrullah Suriyeli";"Uğur Suriyeli"});EĞER(AC2=" Personel Görüşünün karar olarak kabulune";"";EĞERHATA(DÜŞEYARA(Q2;Personel!A:C;3;YANLIŞ);"Kayıt Bulunamadı"))))
Hocam bu kod ile sadece cumhuriyet gölcük ve seyitler mahallesini gördügünde karşısına suriyeli yazması lazım ama suan hangi mahalle olujrsa olsun tc yi 99 ile baslatırsam direk suriyeli diye suriyeli diye yazoıyor

AdemCan

Altın Üye
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba dener misiniz?
Kod:
=EĞER(E2="";"";EĞER(VE(ESAYIYSA(MBUL(" 99"; E2)); EĞERHATA(ARA(Q2;{"CUMHURİYET MAH.";"GÖLCÜK MAH.";"SEYİTLER MAH."})=Q2;YANLIŞ));ARA(Q2;{"CUMHURİYET MAH.";"GÖLCÜK MAH.";"SEYİTLER MAH."};{"Mert Suriyeli";"Emrullah Suriyeli";"Uğur Suriyeli"});EĞER(AC2=" Personel Görüşünün karar olarak kabulune";""; EĞERHATA(DÜŞEYARA(Q2;Personel!A:C;3;YANLIŞ);"Kayıt Bulunamadı"))))