düşeyara'da kopyalama yapamıyorum

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
herkese öncelikle iyi çalışmalar
excel hakkında hiçbirşey bilmediğim halde sayın üstatların formda yazdıklarıyla "maliyet analizi" ni buraya kadar yaptım. formda çok arama yaptım ama bu özellikle ilgili birşey bulamadım.
soruna gelince C14 ve D14 sorunsuz çalışıyor. ama bu özelliği alttaki C15,C16...C43 ve de D15,D16...D43 yapamıyorum. yaptığım işlemler kopyalama, sürükleme ama bir türlü sonuca ulaşamadım.
sevgili üstatlardan çok acil yardım istiyorum.
maliyet analizi ekte verilmiştir
yardım eden etmeyen herkese çok teşekkür ederim.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Düşeyara fonksiyonlarında yazdığınız aralıkları $ ile sabitleyin.

=DÜŞEYARA(D14;'VERİ TABANI'!C2:E276;2;0)

Yularıdaki fonksiyonda kırmızı renklendirilen kısım aşağıdaki gibi olacak.

=DÜŞEYARA(D14;'VERİ TABANI'!$C$2:$E$276;2;0)

Diğer fonksiyonları da bunun gibi düzeltin.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
sayın mehmett bey
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
dediğinizi d15 için yaptım ama açılır liste gelmiyor. açılır liste gelmesi için ne yapmam gerekir.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Açılır listeleri de aşağı çekerek diğer satırlara kopyalayacaksınız.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
ya sanırım anlatamadım
senin dediklerini yaptım aşağıda sürükledim kopyaladım ama d15 sütundaki açılır liste bir türlü olmadı. eğer eki incelersen daha doğrusu sayfadaki kodu incelersen orada bir kod var benim anladığım kadarıyla bu koddan dolayı olmuyor. bu kodu ben yazmadım sadece başka yerden kopyaladım benim sütun ve satıra göre düzenledim.
sanırım şimdi anlatabildim.
bu kod düzelecek ama formül yazmayı bilmiyorum.yardımcı olursa sevgili üstatlar çok makbule geçecek.
herkese hayırlı çalışmalar...

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Şimdi anladım, menülerden Veri Doğrulama, Kaynak kısmında yazan formülü değiştirmeniz gerekiyor.

D14'ü seçin ve menülerden Veri Doğrulama'ya geçin, Kaynak kısmına =DOLAYLI(C14) formülünü yazıp kapatın.

Sonra D14 hücresini aşağı çekerek diğer hücrelere (son dolu hücreye kadar) kopyalayın.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
sayın mehmet bey çok teşekkür ederim yardımlarınız için. verdiğiniz değerli bilgiler doğrultusunda işimi hallettim.
şimdi başka bir sorunla karşı karşıyayım.. ekde aynı dosya kayıtlı.sarı ile işaratli yerler kilitli olmaması gerekiyor. diğer kalan yerler kilitli olmasını istiyorum. normal kilitleme yöntemini yaptığımda yine aynı sorunla karşılaşıyorum C sütununda hiç bir sorun çıkmıyor ama D sutunu çalışmıyor. daha doğrusu C sutunda değişme yaptığımda D sutununda açılır liste kayboluyor.
yaptığım kilitleme yöntemi araçlar<koruma<sayfayı koru. bunu yaptığımda olmuyor. umarım anlatabilmiştirim...
hayırlı çalışmalar...

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn maviada

Sayfayı koruyunca Veri Doğrulama menüsü pasif oluyor, dolayısıyla sizin makro ile yaptığınız veri doğrulama formül değişikliği çalışmıyor.

Ya sayfa koruma yapmayacaksınız, ya da veri doğrulamadaki formül değişikliğini makro ile değil de sabit olarak (dün verdiğim =DOLAYLI(C14) formülü gibi) yapacaksınız.

Veya makronuza ekleyeceğiniz bir iki satırla, önce sayfa korumayı kaldıracak, sonra veri doğrulama formül değişikliği yapacak, son olarak da tekrar sayfa koruma yapacak.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
sn mehmett
&#231;ok te&#351;ekk&#252;r ederim..
Allah senden raz&#305; olsun...