Eğer ve düşey ara mı yoksa yatay aramı

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-12-2015
Ekteki dosyada açıklamalı yazdım forumda aradım birkaç örnek var ama en büyük problemim değerin bulunduğu hücrenin birleştirilmiş hücre olmasından kaynaklanıyor galiba. Bana bunu formülleyebilirseniz sevinirim şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Birleştirilmiş hücrelerini olduğu için adres bulmaya yönelik bir dizi formülü uyguladım.

Ana sayfadaki sarı renkle belirlediğiniz alanlara veri gireceğiniz varsaydım eğer altındaki alanlarada veri girecekseniz ona göre değişmesi lazım şöyleki

C3 hücresinde 1 yazıyor ,2 altındaki veride yani C5 hücresinde 2 yazıyor bu durumda tek değiştirilmesi gereken yer D2 hücresinde
=KAYDIR(DOLAYLI(C2);2;1) yazan formülü 2 satır aşağı kaydığı için =KAYDIR(DOLAYLI(C2);4;1) şeklinde değiştirmeniz gerekir C7 olsa idi =KAYDIR(DOLAYLI(C2);6;1) şeklinde olacaktı.

7 adlı sayfadaki C sütunundaki formüller dizi formülü olup formül çubuğunda iken direk entere basmadan CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına birlikte basarak bir dizi formülü oluşturulmuştur .Excel formül başına ve sonuna otomatik olarak {} işaretlerini koyacaktır.

B sütununda ise Yollar adlı sayfanızdaki verilere göre düşeyara fonksiyonu ile bulunan değerler getirtilmiştir.

Örnek dosyanız ektedir.

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
19-02-2026
Ekteki dosyada açıklamalı yazdım forumda aradım birkaç örnek var ama en büyük problemim değerin bulunduğu hücrenin birleştirilmiş hücre olmasından kaynaklanıyor galiba. Bana bunu formülleyebilirseniz sevinirim şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.
Ekteki dosyaya bakabilirmisiniz?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Tr
31-12-2015
ali ve komutan63 arkadaşlar ikinizede ilginizden dolayı teşekkür ederim yalnız;

ali bey; ilk sorum size 7 sayfasındaki liste ayın 31 ine kadar uzayacak aynı formülü kopyalayacakmıyım yolların yanına sizin eklediğiniz formülü tşk

komutan63 bey; sizin yaptığınız da çok güzel fakat yol sayısı ben deneme maksatlı yazdığımdan 6 adetti benim yapacağım listede 25 yol var uzun olmasın diye yazmamıştım bu durumda eğerleri nasıl çoğaltacağız bildiğim kadarıyla 7 den fazla eğer kullanamıyoruz. Tekrar teşekkürler

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
ali bey; ilk sorum size 7 sayfasındaki liste ayın 31 ine kadar uzayacak aynı formülü kopyalayacakmıyım yolların yanına sizin eklediğiniz formülü tşk

Ayın 31'ine kadar olacak şekilde ayarladım zaten. Ayrıca 25 adet yola göre Düşeyara fonksiyonunun alanın ayarlayacaksınız diğer yapacağınız ise öteki formülleri birebir kopyalayıp ,aşağı doğru çekmektir.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Tr
31-12-2015
Ali Beyin dikkatine

Ali Bey ilginize teşekkürler ama beceremedim bir türlü belgenin orjinalini ekledim. Rar şifresini de özel mesajla gönderdim ilgilenirseniz sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayın memoli özel bilgiler içerdiği için tarafımdan kaldırıldı. Müsait olduğum zaman formülleri yazarım.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
7.TİM adlı sayfanızın K6 hücresine

=HÜCRE("address";İNDİS('AYLIK FAALİYET'!$B$2:$CP$2;MİN(EĞER('AYLIK FAALİYET'!$B$2:$CP$2=B6;SATIR('AYLIK FAALİYET'!$B$2:$CP$2)-SATIR('AYLIK FAALİYET'!$B$2)+1));KAÇINCI(B6;İNDİS('AYLIK FAALİYET'!$B$2:$CP$2;MİN(EĞER('AYLIK FAALİYET'!$B$2:$CP$2=B6;SATIR('AYLIK FAALİYET'!$B$2:$CP$2)-SATIR('AYLIK FAALİYET'!$B$2)+1));0);0)))

yazıp direk entere basmadan CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına birlikte basarak dizi formülü oluşturup aşağı doğru çekiniz.

L6 hücresinede

=KAYDIR(DOLAYLI(K6);3;1) yazıp aşağı doğru çekiniz.

C6 hücresinede

=DÜŞEYARA(L6;'YOL KODLARI'!$A$39:$B$58;2;0)

yazıp aşağı doğru çekiniz.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Son olarak diğer sayfalarda değiştireceğini tek şey L6 hücrelerine yazdığınız.

DOLAYLI fonksiyonudur.

9.TİM sayfasındaki L6 hücresine

=KAYDIR(DOLAYLI(K6);9;1)

18.TİM sayfasındaki L6 hücresine

=KAYDIR(DOLAYLI(K6);15;1)

yazmanız çünkü verileriniz 6 satır aşağı ve bir sütun sağa doğru ilerliyor.

3,9,15,21 gibi değişecek.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Tr
31-12-2015
Ali Bey ilginize teşekkürler şimdi deniyorum

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Tr
31-12-2015
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim gerçekten harika oldu. emeğinize sağlık