eğer değilse formülü çalıştırma.

Excel Vers. ve Dili
2010
biraz garip oldu biliyorum ama soru şu bir koşula bağlı eğer formülü içeren bir hücredeki formül çalışmaktayken koşul doğru değilse bu hücredeki formülün heseplama yapmasını engelleyebilirmiyiz

=eğer(a1="23.02.2012;eğer(bir dizi formül çalışıyor) değilse bu bir dizi fomül çalışmayacak bu mümkünmüdür

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Sorunuzu anlayabilsek belki cevaplardık ama bunu dışardan bir gözle bakıp okuduğunuzda sizin bile anlayacağınızı sanıyorum:)

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
biraz garip oldu biliyorum ama soru şu bir koşula bağlı eğer formülü içeren bir hücredeki formül çalışmaktayken koşul doğru değilse bu hücredeki formülün heseplama yapmasını engelleyebilirmiyiz

=eğer(a1="23.02.2012;eğer(bir dizi formül çalışıyor) değilse bu bir dizi fomül çalışmayacak bu mümkünmüdür
Merhaba,

Kod:
[COLOR=Red]=eğer(a1<>"23.01"2012";"";[/COLOR]eğer(a1="23.02.2012;eğer(bir dizi formül çalışıyor)
Bir koşul ekleyin. İstediğiniz kreitere uymuyorsa boş bıraksın.

Daha olmazsa bir örnek ekleyin.

Excel Vers. ve Dili
2010
örnek dosya ekte

ilginiz ve geri dönüşünüz için teşekkürler örnek dosya ekte açıklamada için saygılarımla 4 gündür uğraşıyorum bir türlü işin içinden çıkamadım .... :(

Ekli dosyalar

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
şimdi burdaki tarih veri sayfası e sutunundaki hücresinden büyükse formül işini yapsın eğer küçük se değer değişmeden olduğu gibi kalsın veya hesaplama yapılmasın
Tarih: E:E aralığında herhangi birinden (E1,E2,E3 vs.) büyükse işlem boş mu geçecek?

Bunu deneyin.
Kod:
=EĞER($B$1>veri!E2;EĞER(veri!D2=0;veri!C2;veri!B2);"")

Excel Vers. ve Dili
2010
hocam sayfa1 deki tarih ile veri kısmında adı karşılığındaki tarih kıyaslaması yapılacak eğer sayfa1 deki tarih veri sayfasındaki tarihten büyükse sayfa1 b3, b4 ..... sıralanan formül çalışmayacak içeriği boşaltılmayacak diğer bir değişle değişiklik yapılmayacak...

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Yukarıdaki formülü denediniz mi?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Sanıyorum dosyanın bu haliyle istediğiniz tam olarak olmaz. Çünkü eğer formülü sonucunda ya istediğiniz bir şeyi yazdırırsınız, ya boş bırakırsınız, ya yanlış yazdırırsınız ya da formülünüz işini yapar. Yani bu formülde eskisi kalsın diye bir komut yok. Ancak o eski hali başka bir hücrede varsa formülü tarih büyükse eski fiyatı yaz, küçükse yeni fiyatı yaz şeklinde olabilir.

Excel Vers. ve Dili
2010
yapmayınnnn ciddimisiniz tüh yokmu başka bir yolu bu formüllerin işlem yapmasını engelemenin

aytekin44

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-10-2025
Merhabalar,

Benimde benzer bir sorum bulunuyor. Aşağıdaki formüllerden birinde veri bulunmaz ise toplamı sadece diğer formül belirlesin şeklinde bir eğer formülü yazılabilir mi?

Örneğin kırmızı bölümde ki hücrelerde veri girilmemiş ise diğer average formülü sadece çalışsın istiyorum.

Kod:
=[COLOR="Red"](AVERAGE(CM4:CP4)*0,8)[/COLOR]+(AVERAGE(CQ4:CT4)*0,2)
İyi Çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2016
Üstadlar merhabalar
Buna benzer benimde bir sorunum var. Ornek dosyam ekte. Kısaca istediğim eğer koşulunun ikincinayaginda hicbir şey yapmaması. Yani orada önceki girilen bilginin kalması. Hücrenin aynısını yazdığımda döngü hatası alıyorum. Yardımcı olursanız çok makbule geçecek. Şimdiden teşekkürler. Ornek dosyam linki https://dosya.co/nwyvx1o4rbdw/Copy_of_Kitap5.xlsx.html

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Üstadlar merhabalar
Buna benzer benimde bir sorunum var. Ornek dosyam ekte. Kısaca istediğim eğer koşulunun ikincinayaginda hicbir şey yapmaması. Yani orada önceki girilen bilginin kalması. Hücrenin aynısını yazdığımda döngü hatası alıyorum. Yardımcı olursanız çok makbule geçecek. Şimdiden teşekkürler. Ornek dosyam linki https://dosya.co/nwyvx1o4rbdw/Copy_of_Kitap5.xlsx.html
Aşağıdaki kodları ilgili sayfanın kod bölümüne yapıştırıp deneyiniz. F1 hücresi yardımcı hücre olarak kullanılmıştır:

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, [C4:C1000]) Is Nothing Then Exit Sub
If Selection.Count > 1 Then Exit Sub
a = [F1].Value
If Target <> "" Then
Target.Offset(0, -1) = a
Else
Target.Offset(0, -1).FormulaR1C1 = "=IF(RC[1]="""",VLOOKUP(RC[-1],C[5]:C[6],2,0),"""")"
End If
End Sub

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Target = "" Then
[F1] = Target.Offset(0, -1).Value
Else
[F1] = ""
End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2016
Aşağıdaki kodları ilgili sayfanın kod bölümüne yapıştırıp deneyiniz. F1 hücresi yardımcı hücre olarak kullanılmıştır:

a = [F1].Value
If Target <> "" Then
Target.Offset(0, -1) = a
Else
Target.Offset(0, -1).FormulaR1C1 = "=IF(RC[1]="""",VLOOKUP(RC[-1],C[5]:C[6],2,0),"""")"
End If
End Sub

If Target = "" Then
[F1] = Target.Offset(0, -1).Value
Else
[F1] = ""
End If
End Sub

Üstadım saygılar
Kodları kopyalarım. Sistem çalışıyor. Ancak teyid etme öğrenme acısından soruyorum. Kodların sağlıklı çalışması için dosyayi makro içeren şekilde mi kaydetmem lazım. Diğer türlu de calisiyor ancak tarihi silersem veri de siliniyor. Android cihazlarda ozellikle xlsm uzantili makrolu olunca sikinti oluyor . Bu arada yeni bir dosya yükledim. Rica etsem. Kodları bu sayfaya gore yazabilirmisiniz . Yardım ve emekleriniz için çok cok teşekkür ediyorum. Çok uzun süredir bu soruna çözüm bulamamıştım. Saygılarımla

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Makrosuz kaydederseniz daha sonra açtığınızda makrolar silinmiş olur ve çalışmaz. Makroları çalışması için uzantısı xlsm ya da xls olmalıdır. Xlsx olursa makrolar çalışmaz.

Cepten baktığımdan dosyanızı inceleyemedim, uygun zamanda bakmaya çalışırım.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Üstadım saygılar
Kodları kopyalarım. Sistem çalışıyor. Ancak teyid etme öğrenme acısından soruyorum. Kodların sağlıklı çalışması için dosyayi makro içeren şekilde mi kaydetmem lazım. Diğer türlu de calisiyor ancak tarihi silersem veri de siliniyor. Android cihazlarda ozellikle xlsm uzantili makrolu olunca sikinti oluyor . Bu arada yeni bir dosya yükledim. Rica etsem. Kodları bu sayfaya gore yazabilirmisiniz . Yardım ve emekleriniz için çok cok teşekkür ediyorum. Çok uzun süredir bu soruna çözüm bulamamıştım. Saygılarımla

Günaydın.

Aşağıdaki kodları deneyiniz:

PHP:
If Intersect(Target, [K4:K1000]) Is Nothing Then Exit Sub
a = [F1].Value
If Target <> "" Then
    Target.Offset(0, -4) = a
Else
    Target.Offset(0, -4).FormulaR1C1 = "=VLOOKUP(RC[-4],Fiyat!R1C3:R100C4,2,0)"
End If
End Sub

If Intersect(Target, [K4:K1000]) Is Nothing Then Exit Sub
If Target = "" Then
    [F1] = Target.Offset(0, -4).Value
Else
    [F1] = ""
End If
End Sub