Eğer formül kullanımı

Excel Vers. ve Dili
2016
Merhaba,

Elimde aşağıda yer alan veriler mevcuttur. Yardım'a ihtiyacım olan konu C2 sütununda tarih ve saat yer almaktadır. Bu C2 sütunundaki tarih bugünün tarihi ile eşit ise gri ile belirmiş olduğum saat alanındaki 18:00:00'a C2 sütunundaki saatin dakika ve saniyesini eklemek istiyorum ve o saati de güncel saat ile arasındaki farkı bulmak istiyorum.

Örnek vermek gerekir ise 06.03.2022 15:15:15 tarihinde sipariş düşmüş. Bugün tarih 06.03.2022 ise K2 sütununa 18:15:15 yazılması ve güncel saatimizin 13:15:15 olduğu var sayar isek siparişin çıkılmasına kalan sürenin 05:00:00 saat olduğunu gösteren bir formül yazmak istiyorum.

Konu hakkında desteğinizi talep ederim.

AdemCan

Altın Üye
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba,
Formül için örnek.
Kod:
=EĞER(TAMSAYI(C3)=BUGÜN();($K$2+BİRLEŞTİR("00:";DAKİKA(C3-TAMSAYI(C3));":";SANİYE(C3-TAMSAYI(C3)))+0)-$O$2;"")
234802

Makro için örnek kod.
Kod:
Sub hesapla()
Dim s1 As Worksheet, son As Long, i As Long
Dim tarih As Double, dk As Double, sn As Double, saat As String

Set s1 = ActiveSheet
son = s1.Cells(Rows.Count, 3).End(3).Row

For i = 3 To son
    tarih = Int(s1.Cells(i, 3))
        If tarih = Date Then
            dk = Minute(s1.Cells(i, 3) - tarih)
            sn = Second(s1.Cells(i, 3) - tarih)
                If sn > 0 Then
                    saat = CDbl(WorksheetFunction.TextJoin(":", True, 18, dk, sn))
                Else
                    saat = WorksheetFunction.TextJoin(":", True, 18, dk)
                End If
                s1.Range("K2").Value = saat
                s1.Cells(i, 4).Value = s1.Range("K2").Value - s1.Range("O2").Value
        End If
Next i
End Sub
Not: Anlatımlarınızı görsel olarak değil de Excel dosyası olarak paylaşmanızı önemle hatırlatırız.
Altın üye olmadığınız için Google Drive, Microsoft OneDrive ya da diğer dosya paylaşım sitelerini kullanabilirsiniz.

Son düzenleme: