Ekleme ve Silme Sorgularında Uyarıları Kaldırma İşlemi

Excel Vers. ve Dili
exel
Merhaba Arkadaşlar

Benim sorunum ekleme ve silme sorgularıyla kayıt yaparken uyarıların gelmesidir. bu uyarıların yerine sadece Kaydedilsinmi Evet / Hayır seçeneği gelmesini sağlamaya çalışıyorum fakat işin içinden çıkamadım bilen arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını rica ederiyorum örnek çalışmam ektedir.

Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
el cevap

dosya ekte ama adımı yazıp kendi adıma kullanmadım dosyanızı ve örneğinizi herzaman yardıma hazırım...

Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır... Mevlana Hz.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın karaayhan,
Uğraşınız için teşekkür ediyorum. Ancak Makro3 ü inceleyin derseniz not olarak daha yararlı olacak çalışmanız.
İyi günler

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
KODLU ÖRNEK

aslında (makro3) ten olayı sıyırıp tamamen kod yazacaktım ama
başlangıçta (access 'e başlarken) bende sık sık makro kullanıyordum, smmustafa arkadaşımızda makro ile başlamış olabilir diye ona bağlı kaldım. :D

sadece kodla yazılmış örnek ekte :keyif:

selam modalı, selam smmustafa

"HATASIZ DOST ARAYAN DOSTSUZ KALIR...." :arkadas:
Mevlana

Excel Vers. ve Dili
exel
İlginiz için teşekkür ediyorum

Yazmış olduğunuz kod çok güzel ve kullanışlı görünüyor başka yerde nasıl kullanacağım hakkında bilgi verebilirmisiniz aynı kodla rapor tablo veya form açılmasını sağlayabilirmiyim

Not: Birkaç deneme yaptım ama başaramadım

Sayın Karaayhan sizden bir ricam olacak ben fatura programı yapmak istiyorum fakat tabloda yazılanlar örneğin Tutar Kısmı bu kısmın otomatik olarak [Miktar] * [Birim] Fiyat Olmasını istiyorum bunu tabloda yapmam mümkün olmuyor fakat ekleme ve silme sorgusuyla yardımcı bir tablo oluşturdum bunu yapmayı hallettim fakat sorunlar çıkıyor

Şimdi 3 adet tablomuzun olduğunu düşünelim

1. Tablo Cari Hesaplar
2. Tablo İşlemler
3. Tablo İşlem Detayları

Bu Üç Tablonun arasındaki bağlantı şöyle olacak

3.Tablo İşlem Detaylarında kayıtlı bulunan 5 adet kaydın toplamı 2.Tablo’daki İşlemler tablosuna kayıt yapılmasını

2.Tablodaki işlemlerinde 1.Tablodaki Eşleşen kayıtların altında görünmesi gerekmektedir.

Şekil olarak anlatmaya çalışayım

1.Tablo Ak Ltd. Şti. Cari Hesabı
2. Tablo İşlemleri Borç: 20 Alacak: 30 Bakiye : -10
3.Tablo İşlem Detayı Satış Faturası (Alacak Kaydı)
1- 5
2- 5
3- 25 ---- 30

1.Tablo Ak Ltd. Şti. Cari Hesabı
2. Tablo İşlemleri Borç: 20 Alacak: 30 Bakiye : -10
3.Tablo İşlem Detayı Nakit Ödeme (BorçKaydı)
1- 10
2- 10 ---- 20

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Tabloda toplam çarpım gibi tablo elemanlarını kullanarak hesap yapıp tabloda veya herhangi başka bir tabloda da sonuöları tutmak veri tabanı mantığına ters. Bu gibi işlem sonuçları, formlarda, sorgularda ve raporlarda kullanılır ve veri tabanının hacmini işgal etmezler. Bu noktayı bu son haftada bir kaç kez tekrarlamama raşmen yine benzer sorular geliyor. Yukarıdaki sonuçlarda bekiyeyi tabloda tutmanın hiçbir anlamı yok. Zaten eğer çözimlemeyi çalıştırırsanız benze uyarıyı access uygulamasından alaırsınız.
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
ilk sorunun çözümünü beğenmene sevindim. kod yazarak tablo, form, rapor sorgu açıp çalıştırabilirsin.
Rapor açmak için örnek: Docmd.openReport("açılacak rapor ismi"),ac Normal
Form için örnek : Docmd.openForm("açılacak form ismi"),ac Normal
vs. yapılabilir.Bunlar basit konular....

Diğer soruna gelince örnek eklesen daha iyi olurdu. eksik veya yanlış anlamış olmak istemem çözümü inan çok basit görünüyor. ama lütfen basit bir örnek ve tam olarak ne istediğini içeren bilgi notu... bekliyorum.
özel mesaj da atabilirsin...

Ha bu arada sevgili modalıya katılıyorum. Ama çözüm üretmek için forum var diyorum. Çünkü etrafımızda access bilen o kadar çok az insan varki inanamazsınız.
o yüzden I Love You Forum...diyorum... :eek:k::