EMEKLİLİK HESABI

ARKADAŞLAR 09.08.1983 YILINDA İŞE BAŞLAMIŞ BİRİNİN GÜNÜMÜZE KADAR KAÇ GÜN ÇALIŞTIĞINI HESAPLAYAN BİR FORMÜL ARIYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ.AYRICA ÜZERİNE 20 AY DA ASKERLİK BORÇLANMASINI NASIL EKLEYEBİLİRİM :kafa:

merhaba sorunumu yazmak için en uygun yer burasi sanirim " Yanlıs yere msj yaziyorsam lütfen uyarın forumda daha yeniyim".

yine sorunum emeklilikle ilgili kıdem hesabi yapmam gerekiyor 400 kişilik bir listem var ve listede bu kişilerin sırano, sicilno, adi soyadı, ilk işegiriş tarihi, ücretsiz izin gün, ay, şeklinde devam edyor "listem 2. sayfada" ana sayfamda da kişinin emekli olacagi tarih manuel olarak giriyorum ve kişinin nekadar sure kurumda hizmeti oldugunu (gün,ay,yıl) olarak ayrı ayrı hücrelerde hesaplıyorum ve aynı sekilde manuel olarak girdigim ve hesaplattıgım askerlik borclanmasını kişinin hizmetiyle toplatmaya calıştığımda sorunum başlıyor cunki gun,ay,yıl ayrı ayrı hucrelerde oldugundan (örnek : 45gün 13 ay 20 yıl ) gibi bir sonuc cıkıyor aynı şekilde sayfamın devamıda bu "yapabilirsem sayet" yaptığım hesap sonunda kişinin ücretsiz izinlerinide duşmem gerekecek ama bukezde "-5 gün -2 ay 25 yıl" gibi bir sonuc alıyorum bu sorunumu duzeltmek icin nasıl bir formul kullanabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim "tabloyu incelemeniz daha iyi olurdu ama malesef nasıl ekliyeceğimi bilmiyorum."

("daha once benzeri bir sorulmusmu diye cok aradım ama bulamadım sorunumun cevabi forumda varsa url verirseniz sevinirim") :yardim:

Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 TR.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-06-2023
Merhaba;

Tabloyu winzip ile sıkıştırınız. Cevapyaz butonunu tıkladığınızda altta bir pencere açılacak gözat ile yolu gösterip tamam deyin bu kadar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Atac (dosya) ekleme linkini inceleyin.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2489

(örnek : 45gün 13 ay 20 yıl ) gibi bir sonuc cıkıyor aynı şekilde sayfamın devamıda bu "yapabilirsem sayet" yaptığım hesap sonunda kişinin ücretsiz izinlerinide duşmem gerekecek ama bukezde "-5 gün -2 ay 25 yıl" gibi bir sonuc
Eksi değerli sonuc ? Acaba küçük değer taşıyan hücreyi, büyük değer taşıyan hücreden çıkatrmayamı çalışıyorsunuz?

Eksi değerli sonuc ? Acaba küçük değer taşıyan hücreyi, büyük değer taşıyan hücreden çıkatrmayamı çalışıyorsunuz?

sonuc olarak tesbitiniz doğru eksi deger cıkmasının sebebi kucuk degerden buyuk deger cıkartiyorum fakar ben 31'lik ve 13'lük ve 10'luk sayı sisteminde işlem yapmak istiyorum ve uç sayi sistemi arasinda bi ilişik kurmak istiyorum bunu yapamadigim icin akli ornekte farkli bir yol izliyerek
""=EĞER(GÜN(E21)-GÜN(E20)<0;GÜN(E21)-GÜN(E20)+30;GÜN(E21)-GÜN(E20))""
formulunu kullanarak günü hesaplattım
""=EĞER(GÜN(E21)-GÜN(E20)<0;EĞER(AY(E21)-AY(E20)<0;AY(E21)-AY(E20)+12;AY(E21)-AY(E20))-1;EĞER(AY(E21)-AY(E20)<0;AY(E21)-AY(E20)+12;AY(E21)-AY(E20)))""
formuluylede ay hesabini yaptım bu sekilde hesaplattığım gün, ay ve yıllar arasında toplama ve çıkarma işlemi yapmak istiyorum