En yüksek ve en düşük notu ortalamaya almama

Merhaba,
Bir sınav çalışmasına (yetenek sınavı) 7 ayrı öğretmen farklı notlar veriyor, bunların ortalaması sınav sonucu oluyor. Ancak ortalama alınırken en yüksek ve en düşük notun değerlendirmeye alınmamasını istiyorum.
Burada şöyle bir problemde söz konusu, en yüksek not iki veya daha fazla kişi tarafından da verilebilir bu durumda formülün sadece birini elemesi gerek. Tabi en düşük notta da aynı sorun var. Çok şey istiyor olabilirim ama mümkünse simdiden teşekkürler... :?
NOT: Değerlendirme 100 üzerinden.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın agsl,

=(SUM(A1:A7)-MAX(A1:A7)-MIN(A1:A7))/5
Türkçesi
=(TOPLA(A1:A7)-MAK(A1:A7)-MIN(A1:A7))/5

pek denemedim ama sanırım böyle olması gerek

A :oops: RKADAÞLAR Ã?NCELİKLE DESTEÐİNİZ İÇİN TEÞEKKÜRLER ANCAK İKİSİDE İÞLEMEDİ YADA BEN BECEREMEDİM. SİZLERE Ã?RNEK GÃ?NDERMEM MÜMKÜN MÜ?

:mutlu: Hidrokinon arkadaş senin formül oldu sadece sondaki 5'i 4 yaptım paylaşımınız için teşekürler :mutlu:

:mutlu: HIDROKINON, Hidrokinon arkadaş senin formül oldu sadece sondaki 5'i 4 yaptım paylaşımınız için teşekürler :mutlu:

5'i 4 yaptınız ama o zaman sorduğunuz soruyla çelişkili olmadı mı? toplam 7 öğretmen not veriyor, en büyük ve en küçük notu veren ortalama dışı kalacak. yani 2 kişinin verdiği not kafadan sayılmıyor. bence siz onu tekrar 5 yapın.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
ve benim formülüm neden olmadı bende onu anlamadım, sayın HIDROKINON, ile aynı formülü kullanmışız. :)