Excel - As400 Makro iliskisi

Excel Vers. ve Dili
Office2003@Work Office2003@Home
Office2007@Notebook
As400'e uzun uzun girilecek standard bilgileri -sozgelimi her ay sonu hazirlanacak bir kac satirdan olusan personel giderleri kayitlarini- Excel'de bir tabloda giriyor, Excel'de hazirlanmis bir makroyu calistirdigimiz zaman o isle ilgili kayitlarin As400'de hazirlanmis oldugunu goruyorduk. Bu konuya uzun zamandir uzak kaldigim icin hayal meyal hatirliyorum. Acaba boyle bir seyi yapmamiz icin ornek verebilecek kimse var mi?
Saygilarimla,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Pek bildiğim ilgilendiğim bir konu değil ama daha önce as400'den excel'e bilgi alabilmek için ekteki gibi bir makro yazmıştı işyerinde arkadaşım. microsoft activex object x.x library'ye referans vermek ve ip'leri düzeltmek gerekiyor.

Sonra bu yoldan vazgeçtik excel'i CSV olarak kaydedip gerisini as400 tarafında yazılmış bir programla hallediyoruz ama o tarafını hiç bilmiyorum. csv formatında aralara virgül koyuluyor, as400'de bu virgülleri sütuna çevirip o sütunları siliyorlar vb.. Bu işlemleri yapan profosyonelce yapan programlar olduğunu biliyorum ama ücretsiz çözüm bilmiyorum.

Not : as400 ile deneme imkanı olmayan arkadaşların indirmelerine hiç gerek yok.

Excel dosyasını csv formatında yeniden düzenlerseniz AS-400'de dışarıdan veri yükleme ile ilgili modüle girip, aktaracağınız dosyaları ve kütükleri seçip, exceldeki hangi sütunları hangi sahalarla karşılaştıracağınızı belirliyor ve aktarabiliyorsunuz.
Ancak;AS-400'deki aktarılacak dosyanın saha bilgilerini kontrol etmeniz gerekiyor.Mesela nümerik bir alan ise sizin aktaracağınız bilgi de nümerik olmalı.
Bu şartları sağlarsanız pek problem çıkmıyor.
Kolay gelsin.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Sayın Danersin

sağlayıcı bulanamıyor.Doğru yüklenmemiş olabilir diye mesaj veriyor.

New ADODB.Connection
ms activeX data object 2.0 yüklü

benim client access eski 95 sürümü, xp ye yüklediğimde başka programların çalışmasını bozuyor.

Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Pek bildiğim bir konu olmadığını belirtmiştim :D 95 sürümünde opsiyonel olabilir bazı şeylerin yüklenmesi diye düşünüyorum.?

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - TR
AKADAÞLAR MERHABA;
BEN AS400 KULLANIYORUM. AMA EXCEL E VERİ AKTARAMIYORUM. VERMİÞ OLDUÐUNUZ LİNKLERİ İNCELEDİM AMA KESİN SONUCA ULAÞAMADIM. İLGİLENENLER BENİ YÃ?NLENDİREBİLİRSE SEVİNİRİM. BİR PROGRAM FELAN VARSA LİNK İNİ VEREBİLİRMİSİNİZ. ÞİMDİDEN TEÞEKÜR EDERİM.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Aşağıdaki siteden odbc kaynaklarını yükleyerek excele as400 fiziksel kütüklerinin verilerini indirebilirsiniz
program adı : hit odbc 400

www.hitsw.com

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - TR
BU PROGRAMI İNDİRDİM. CD KEY İSTİYOR. ONU NASIL YAPACAÐIZ.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003 TÜRKÇE
danersin' Alıntı:
Pek bildiğim ilgilendiğim bir konu değil ama daha önce as400'den excel'e bilgi alabilmek için ekteki gibi bir makro yazmıştı işyerinde arkadaşım. microsoft activex object x.x library'ye referans vermek ve ip'leri düzeltmek gerekiyor.

Sonra bu yoldan vazgeçtik excel'i CSV olarak kaydedip gerisini as400 tarafında yazılmış bir programla hallediyoruz ama o tarafını hiç bilmiyorum. csv formatında aralara virgül koyuluyor, as400'de bu virgülleri sütuna çevirip o sütunları siliyorlar vb.. Bu işlemleri yapan profosyonelce yapan programlar olduğunu biliyorum ama ücretsiz çözüm bilmiyorum.

Not : as400 ile deneme imkanı olmayan arkadaşların indirmelerine hiç gerek yok.
sayın danersin,
dosyayı maalesef indiremiyorum. eğer mümkünse linki tazelemenizi rica ediyorum.
saygılar.
kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
as/400 te pusula işareti olan ikondan açılan menüde sayfa işareti var onu masaüstüne kısayol yaparsanız her tıkladığınızda sizi spool a sokar. burdan dosyayı çekersiniz masaüstüne. sonra boş excel sayfasında iken aç komutuyla o dosyayı açarsınız, açılışta zaten gerekli satır ve sütun ayarlarını yapabiliyorsunuz. en efektif yol bu gini görünüyor veriyi xls e çevirmenin.

bilgisini paylaşan herkese teşekkürler..