Excel Ayarları

Değerli arkadaşlar,
Benim daha başka bir bilgisayarda yaşadığım sorunu şimdi kendi bilgisayarımda yaşıyorum.Eğer böyle bir sorunla karşılaşıp çözüm bulan arkadaşlar varsa sanırım yardımcı olabilirler.
UserForm üzerinde çarpma işlemi yaptırıyorum.Fakat virgülleri görmeden çarpma yapıyor.Yani tam sayı gibi görüp çarpma işlemi yapıyor.
Ayrıca tarih dd.mm.yyyy olarak formatlı olduğu halde günü ay , ayı gün olarak alıyor.
*Araçlar-Seçenekler – Uluslar arası-Sistem ayarçalrını kullan seçeneği etkin.
*Denetim Masası-Bölge ve Dil Seçenekleri-Ã?zelleştir-Para Birimi ayarları tamam.

Para Birimi YTL
Artı Para Birimi 1,1
Eksi Para Birimi -1,1
Ondalık Simgesi ,
Ondalık sonrası b.sayısı 2
Bas.Gruplandırma Simgesi .
Bas.Gruplandırma 123.456,789

* Tarih bölümünde ise gg.aa.yyyy olarak ayarlı.

Fakat şöyle bir şey var.Ben Excel dosyasını açtıktan sonra “Denetim Masası-Bölge ve Dil Seçenekleri-Ã?zelleştir-Para Birimi’ açıp sonra Tarih bölümünü açıyorum tamam diyorum, uygula – tamam diyorum hem tarih düzeliyor, hem de virgülleri görerek doğru çarpma işelmi yapıyor.Yani her şey normale dönüyor.Bu ilginç çözümü tesadüfen fark ettim.
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar.

Hata yaratan kodlar;

On Error Resume Next
If IsNumeric(ComboBox2) And IsNumeric(TextBox4) Then
TextBox5 = CCur(TextBox4) * CCur(ComboBox2)
End If

If IsNumeric(TextBox4) And IsNumeric(TextBox5) Then
TextBox6 = CCur(TextBox4) + CCur(TextBox5)
End If

Excel Vers. ve Dili
tarkan@tarkanvural.com.tr

Ben kodları denedim küsüratlı olarak çarpım yapıyor sorun yok gibi görünüyor.

Daha önce benim bilgisayarımdada sorunsuz çalışıyordu fakat bilgisayara Windows'u yeniden yükledim ve bu hatayı verdi.

Excel Vers. ve Dili
Bölgesel ayarlardan virgülü nokta noktayı virgül olarak değiştirmeyi dener misin?
Ben yeni kurduğum sistemde bunu yaptım sorun yok.

Vural Bey,
Söylediğinizi yaptım fakat düzelmedi.
Ben kodlarda şöyle bir değişiklik yaptım ve olumlu sonuç aldım.

If IsNumeric(TextBox4) And IsNumeric(CombotBox2) Then
TextBox5 = FormatCurrency(TextBox4 * ComboBox2)
End If

If IsNumeric(TextBox4) And IsNumeric(TextBox5) Then
TextBox6.Text = CCur(TextBox4.Text) + CCur(TextBox5.Text)
End If

Ayrıca Tarih Formatınıda şu şekilde yaptım.

TextBox2 = Date * 1
TextBox2 = Format(TextBox2, "dd.mm.yyyy")

Ayrıca TextBoxa hücreden veri alırkende hata ile karşılaşıyordum.
Ondalıklı sayıları hücre üzerinde doğru görünmesine rağmen TextBox'a yanlış alıyordu (22,15 'i 22.15).Onuda aşağıdaki şekilde değiştirdim.

TextBox16.Text = Range("Sayfa1!L2").Text

Eski Kod:

TextBox2 = Range("Sayfa1!L2").Value

Sorun Þimdilik çözüldü ama yinede bu hataların yeni yüklenen Windowstan sonra oluşmasını anlayabilmiş değilim.

Size yardımlarınız için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Sorununuzu çözdüğünüze sevindim ancak bir konuyu hatırlatmakta fayda görüyorum, :aha: belki hatanızın temel sebeplerinden biri de bu olabilir.

TextBox16.Text = Range("Sayfa1!L2").Text

Burada textbox'ın text olarak değer alacağı yer belirtilmiş ya, bunu .text(metin) olarak değilde value(değer) olarak almanız daha faydalı olur bence.
Yani;

TextBox16.value = Range("Sayfa1!L2").value gibi.

İyi Çalışmalar. :hey:

Sayın Vural,
Söylediğiniz şekilde aldığı zaman Hücre de "00,18" olan değeri TextBox'a "18,00" olarak alıyor.

Not:Bazı bilgisayarlarda bu program sorunsuz çalışıyor.Ã?zellikle yani yapılmış bilgisayarlarda (Sanıyorum yeni Windows XP sürümünde) bu hatayı veriyor.

Eğer inceleme fırsatı bulduysanız bahsettiğim program örnek çalışmalar bölümünde "cari_a1.xls" yayınlanıyor.Programı kendi bilgisayarımda yaptım.Bir arkadaş bu programı şirketinde kullanıyordu.Sorun yoktu fakat bilgisayarı değiştirip yenisini aldı ve sorunlar başladı.Geçenlerde bende bilgisayarıma format attım ve WindowsXP yeniden yüklendi.Aynı sorun bu defa bende de başladı.