excel deki bilgileri access içerisine kaydetme

Excel Vers. ve Dili
2003 / 2010
kolay gelsin arkadaşlar
yapılabilirmi bilmiyorum !
elimde excel de kaydedilmiş bilgiler var Ad,Soyad,D.yeri D.tarihi gibi 12 sutun halindeki bilgiler,
bu bilgileri proğram haline getirilmiş access 'e ekleme şansımız varmı acaba ?
yoksa 12 sutun halindeki bilgileri yeniden girmem lazım ve bu kişi bilgileri 10.000 binin üzerinde .
teşekkürler saygılar.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Access dosya yolu, dosyadaki Tablo ve alan adları, tipleri biliniyorsa, Excel altında yazılacak bir kodla bu iş yapılabilir.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
71dikici' Alıntı:
Az önce foruma aşağıdaki linkte belirtildiği gibi, bir örnek ekledim.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?p=47802#47802

Bu işi yapmak için başka bir yol ise;

Sözkonusu *.mdb dosyasını MS Access'de açıp,

File >>Get External Data >> Import
(Dosya >> Dış veri al >> .....)

menüleri ile ilgili Excel dosyası gösterilerek, veriler MDB dosyasına alınabilir.

Sayın Haluk Bey,

Linkteki dosyayı inceledim. Elinize sağlık güzel olmuş.

Konu ile ilgili olarak bir sorum olacak. Soru şu: dosya yaratıldıktan sonra benzer veriler mdb dosyasına doğrudan eklenebilir mi? Yoksa bu veriler yine Excel'deki dosyanın bitim satırından sonra buraya ekleyip daha sonra linkteki örnekte olduğu gibi işlemi başından her sefer almak mı gerekir?

Ã?zetle, periyodik olarak benzer şekilde gelen bu bilgileri daha önce oluşturulmuş mdb dosyasının Tablo'sunun son satırından sonra nasıl ilave edebiliriz? Buna bir açıklama geitrebilirseniz yaptığım bir uygulamada Kullanacağım.

Benim yaptığım bir uygulamada mdb dosyasında link yöntemi ile dosyalar ekliyorum daha sonra bu linkli Tabloları Union Query ile oluşturduğum bir tabloda bir araya getiriyorum.

Eğer Bu olacaksa Union Query gerek kalmadan veriler Tabloya kümüle edilmiş olacaklar.

Yardımınz için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla...

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
SGM020' Alıntı:
.....
Ã?zetle, periyodik olarak benzer şekilde gelen bu bilgileri daha önce oluşturulmuş mdb dosyasının Tablo'sunun son satırından sonra nasıl ilave edebiliriz?
.....
Merhaba sayın SGM020;

Ben MDB'i veri tabanı olarak kullanıp, Excel'den data girişi yaparken genellikle UserForm üzerindeki TextBox'lardan girdiğim için, açıkçası böyle bir durumla karşılaşmamıştım.

Anladığım kadarıyla demek istiyorsunuz ki;

Ã?rneğin, ekli dosyayı ilk sefer çalıştırdık ve Excel' deki dataları MDB'e aktardık. Daha sonra, Excel' deki sayfa üzerine bir şekilde yeni datalar geldi ve siz bu sefer, yeni gelen dataları MDB'deki tablonun son satırından sonrasına yani, veri tabanının sonuna ilave etmek istiyorsunuz.

Eğer durum böyle ise, bu işin daha doğru dürüst bir yöntemi vardır belki ama şu anda aklıma geldiği şekliyle ekli dosyada bu işi yapabilecek revizyonu yaptım.

Zaten siz konuya vakıfsınız, kodları inceledeğinizde gerekli yerleri düzeltebilirsiniz.

Bu konularda uzman olan ALPEN arkadaşımız eğer bu mesaj içeriğini görürse, eminim fikirlerini bizimle paylaşacaktır.

Revize dosya ektedir.

Benden de size saygılar.

İyi geceler dilerim...

Sayın Haluk Bey,

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

1. Dosyalarınızın ilki evdeki bilgisayarda (Excel XP - Türkçe) çalıştı. İkincisini henüz denemedim. Ancak dosyaların her ikisi de Dairedeki Bilgisayarda derleme hatası verdi. Buna ilişkin dosya ektedir.

2. Satır sayısı Excel'de yettiği sürece (çünkü yaklaşık 60 şirketten gelen ve yıllık 4 kez gönderilen ve her seferinde yaklaşık 10 binlere yaklaşan satır sayısı) mesele yok. Ancak gelen bu verileri mdb dosyasında oluşturulacak 5 tabloya tabloların son satırından aşağıya doğru kümüle edilerek yıllar itibariyle br veri tabanı oluşturmak istiyorum.

Gerçi bunu daha önce de belirttiğim şekilde çözdüm. Ancak sizin örneği görünce daha kestirme bir yol bulunur mu diye düşündüm. Kodlarınız üzerinde bir de bu yönde çalışacağım. Ã?te yandan Sayın, Alpen' de yardımcı olurlarsa çok memnun olurum.

Þimdiden herkese teşekkür ve saygılarımı sunarım.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba;

Kodları ilk önce "Early Binding" düşünerek ADO ile ilgili referanslar eklemiştim. Daha sonra bu referans işinin, işletim sistemlerindeki değişik versiyonlarda problem çıkartma ihtimalini göz önüne alarak bu kez, referansları kullanmayıp "Late Binding" kullanmıştım. Ancak, projeden referansları kaldırmayı unutmuşum.

VBE' de yanında "MISSING - EKSİK" yazan referansları kaldırırsanız, problem çözülecektir.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Tekrar merhaba sayın SGM020,

Yukarıda gönderdiğim 2nci alternatifteki kodlara göz atarken, Excel çalışma sayfasındaki verileri MDB' deki tabloya aktarırken kullandığım döngüde her veri için RecordSet nesnesini açıp tekrar kapattığımı fark ettim. Bu tabii, gereksiz bir olay ve sistem kaynaklarını boş yere harcamamıza neden oluyor.

Yapılması gereken, döngünün başında RecordSet nesnesini bir kere açıp verileri yazma işi tamamlanıp döngü bittikten sonra güncelleyip, kapatmaktır.

Bu durumu düzelttiğim revize dosya ektedir.

Sayın Haluk Bey,
Zahmet verdim. Teşekkür ederim.