excel sıfırdan öğrenme

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
arkadaşlar bugüne kadar hiç excel kullanmadım .bana bunu sıfırdan hiç bilmeyen birine göre öğreneceğim bir proğram,döküman ,veya bir kaynak varmı ?bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.tşk

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Bana göre önce bir kitap alın exceli anlatan. Excel hakkında biraz bilgiye sahip olursunuz. Ama bu kitaplar işin başlangıcını anlatırlar. Hem kitabı okuyun hem de bu forumu izleyin.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Sanmıyorum ki herhangi biri çıkıp "ben excel'in a'sından z'sine her şeyini en ince ayrıntısına kadar biliyorum" diyebilsin. Çevremde excel'i iyi bilen biri olarak görülüyorum ancak bu forumda görüyorum ki ben aslında nerdeyse hiç bir şey bilmiyormuşum. Bu foruma düzenli olarak girmeye başladığım 1,5 yıldır excel hakkında daha fazla şey biliyorum. Exkiden olmaz dediğim bir çok şeyin olabileceğini bu forum sayesinde öğrendim.

Sorunuza dönersek excel okyanusundan bir şeyler kapabilmenin en uygun yöntemi ihtiyaçlarınızı belirlemek ve daha sonra bu ihtiyaçlarınızı nasıl çözebileceğinizi araştırmaktır. Bugüne kadar öğrendiğim bir çok şeyi ancak o şeye ihtiyaç duyduktan sonra öğrenebildim. Yani karşıma bir sorun çıkıyor, o sorunu nasıl çözerim diye uğraşırken excelin bilmediğim özelliklerini öğreniyorum.

Sene 98'de excel'e yeni başladığımda pcworld dergisi küçük bir kitap vermişti. Sayın Hakkı Öcal'ın yazdığı excel 97 ile ilgili bir kitaptı ve temel fonksiyonları çok güzel bir şekilde anlatıyordu. O kitaptan temel bilgileri kaptıktan sonra yukarda belirttiğim gibi ihtiyaç duydukça yeni şeyler öğrendim. 1,5 yıldır da bu forumda hem öğreniyorum hem de başkalarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Hakkı Öcal çok güzel bir anlatım diline sahiptir. Acemilere uygun bir şekilde tane tane anlatır. O'nun kitaplarını bulursanız tavsiye ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Ben de aynı dertteyim. Sıfırdan öğrenmek istiyorum Excel'i. Başka gönderilerdeki yorumlarda bu forumda gerçekten sorularımıza cevap bulduğumuzu gördüm. Bu yüzden bu forumu aktif olarak kullanma taraftarıyım. Bir ek daha yapayım, bence Excel kitaplardan değil videolu online eğitimlerden daha iyi öğrenilir. Hoca anlatırken siz de eş zamanlı olarak uygulamanızı yapabilirsiniz, sorunuz olursa buradan ya da internetten araştırıp öğrenirsiniz mesela. Ben iki haftadır şuradan aldığım derslere devam ediyorum ve bayağı güzel gidiyor eş zamanlı olarak uygulamak https://istanbulbogazicienstitu.com/online-egitimler/excel-egitimi-uygulamali-online-egitim
Not: Sorunun eski olduğunun farkındayım ama sonradan görecek arkadaşlar için memnun kaldığım bir şeyi tavsiye etmek istedim :)

sulos

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Office LTSC Standard 2021
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-12-2027
Merhaba,

Eğitim içeriğiyle ilgili yardımcı olabilir misiniz? Videoların sıralaması aşağıdaki gibidir. Bu şekilde başlangıç, ileri düzey, makro vb karışmış gibi. Yeni başlayan birisi için ayırt etmek zor olabilir. Numaraların başına bölüm 1, bölüm 2 vb şeyler eklenip sıralama daha anlaşılır yapılabilir diye düşünüyorum. Farklı bir mantık varsa yardımcı olabilir misiniz?

243556