Excel tablosunda 2 veriyi eşitleme

Excel Vers. ve Dili
google excel türkçe
2 sütun içinde formüller ile getirdiğim veriler mevcut şöyle anlatacağım

toplam satış rakamından %2.0 çıkartıp müşterinin gördüğü fiyatı çıkarıyorum sonra bundan toplam rakamı çıkartıp kar/zararımı hesaplıyorum ve bunu 5 sütun için ayrı ayrı yapıyorum çünkü %lik kısımları farklı her biri için

ama benim kar oranları hep eşit tutmam gerekiyor 5 sütun içinden
ben bunu eşitlemek için daima çözücü kullanıyorum ve ekstra iş yükü oluyor

bunu yapmak için her seferinde her sütun için tek tek kar zararı eşitleyip toplam rakamı değiştirmem gerekiyor ancak buna formül yazılabilir sadece nereden ne almam gerektiği konusunda aklım çok karılşıyor ve ben bu formülü yapamıyorum

konu hakkında yardımınızı beklerim.

Excel Vers. ve Dili
google excel türkçe
anlatmaya çalıştığım şey şu 5 sütun içinde kar tutarımın eşit olması lazım ama o kar üzerinden formül hesaplaması yaptığı için excel kolay bir şekilde eşitleme yapamıyorum bunun bi yolu olmalı

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Foruma hoş geldiniz.

Hızlı ve doğru cevaba ulaşabilmek için asıl dosyanızla aynı yapıda örnek bir excel dosyasını paylaşmanızı ve dosyanızda nasıl bir çözüm istediğinizi açıklamanızı öneririm. Dosyayı imzamda belirttiğim gibi paylaşabilirsiniz.

Kullandığınız Excel versiyonuna "google excel türkçe" yazmışsınız. Eğer Microsoft excel kullanmıyorsanız çözüm bulacak arkadaşların buna dikkat etmesi gerekir.

Excel Vers. ve Dili
google excel türkçe
merhaba lşuan için m.excel 2020 kullanıyorum =AS2-K2-L2=AN2 formülün bu olması gerekiyor ama tabiki hata veriyor
yani =AS2-K2-L2 önce bu işlemi yapmalı sonra çıkan rakamı =AN2 buna eşitlemeli
böylelikle an2 sütununda %2 ile hesaplanan kar diğer sütun için %4 üzerinden aynı kar tutarını hesaplasın

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Size böyle anlatmak kolay geliyor olabilir ama benim bu şekilde anlamam çok zor maalesef. Umarım anlayan arkadaşlar yardımcı olurlar.