Excel tek basina yeter mi?

Excel Vers. ve Dili
Excel Version 2007
Uzman arkadaslara bir sorum olacak. Excelde, acceesste yapilabilecek hersey yapilabilir mi ? Yoksa Exceli cok iyi ögrensek bile Acceeside bilmelimiyiz. ?

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Excelde satır sınırlaması vardır.Tabiiki sütunda.
Ama VBA kullanarak ado sql ile mdb dosyalarını kullanarak bu aşılabilir veya txt dosyalarını open,close,read,write,input,yöntemi ile kullanabilirsiniz.:cool:

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Güzel bir soru. Bence iki programı birbirinden ayırmak gerekiyor. İkisinin görevi de ayrı çünkü. Ama Excel, -bu benim şahsi düşüncem- Acess uygulamasından daha esnek ve daha geniş kapsamlı bir program.Bu yüzden Excel'i seviyorum.
I LOVE YOU EXCEL

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Güzel bir soru. Bence iki programı birbirinden ayırmak gerekiyor. İkisinin görevi de ayrı çünkü. Ama Excel, -bu benim şahsi düşüncem- Acess uygulamasından daha esnek ve daha geniş kapsamlı bir program.Bu yüzden Excel'i seviyorum.
I LOVE YOU EXCEL
Bendende,
I LOVE YOU EXCEL

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
When am i going to love excel? :)

Excel Vers. ve Dili
2003
Bence Hiçbir zaman excel access yerini tutamaz

excel çok gelişmiş bir tablo hücre yapısına sahip ama microsoft exceli sizin kullandığınız tarzda üretmedi

unutmayalımki microsoft office yazılımlarında

word daktilonun yerini alan bir yazı programı
excel hesap kitap için kullanılması gereken bir elektronik tablo
PowerPoint bir sunum aracı
Access ise bir veri tabanı ve başarılı bir arayüz dür bence

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Excelde 27 bin satır ve 35 sütuna yerleşmiş halde veriler var. 6 kullanıcı aynı anda bu verileri kullanıyor. Formül/makro kullanılmıyor. Zaman zaman dosyaya bağlantının kesilmesi -ağdan kaynaklanmıyor-, verilerin kaybı gibi sorunlarla karşılaşılıyor. Ayrıca dosya oldukça yavaş çalışıyor. Verileri accesste bir form oluşturup orada kullanmayı düşünüyorum. Böyle yapmakla bu sorunları bertaraf etmiş olur muyum?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;
Belki de cevap çok basit, yaptığınız uygulama bir veritabanı ise Excel'le hiç uğraşmayın bile. Birisi çok gelişmiş hesaplama yetenekleri olan bir hesaplama tablosu uygulaması, diğeri ise tüm bunlarla birlikte düşünülmüş küçük ve orta büyüklükte veritabanı uygulamaları için tasarlanmış bir uygulama. Şahin'i BMW'ye dönüştürmeye çalışmanın gereği yok ;) Hızlanacağını sanmayın...

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Fikrim şu;
Veritabanları bir depodur. Bilgileri saklarlar. Kullandığınız arayüzlerde bir araçtır, VB.net, Delphi, Excel bunları Veritabanı deponuza taşıyan kargo araçlarıdır.

Siz en iyi hangi programı biliyorsanız verileriniz deponuza o programla taşıyın.

Örneğin bir işyerinde Acces.mdb veritabanı ve SQL server kullanalım. Bu işyerinde herkes Acces, Delphi veya VB.net programını aynı derecede bilmiyor. Kimisi Excelden vazgeçemiyor, diğer programların arayüzlerini sevmiyor, dilediği gibi hareket edebileceği Excel'i kullanmak, gerekirse hücreleri boyamak, gerekirse verileri süzmek, renklerine göre toplamak v.b. onlarca işlemi bir arada yapan bir arayüz istiyor. Bende arayüzü bu denli kuvvetli olan bir form tasarlamaktansa, o kişiye direk Excelden bir arayüz hazırlıyorum. Dilerse SQL-Server'dan dilerse Access.MDB'den veri alıyor, excelde işliyor, sonra yine Dilerse SQL-Server'a dilerse Access.MDB'ye gönderiyor. Burada hız ile ilgili bir problem olmuyor, çünkü veriler sadece ihtiyaç kadarı Excel’e çekiliyor, sonra veritabanı ne ise oraya gönderiliyor.

İkinci bir grup ise bilgisayara daha hakimler, onlar için Access Formları var, onlarda ille bu tip formları istiyorlar.

Böylece işyerinde kullandığınız İmalat Takip (ERP benzeri) program herkese hitap edebiliyor.

Son olarak;
Veritabanlarını bir depo gibi düşünelim, diğer programlar da bunları taşıyan arabalar olsun. Dileyen, kendisine gereken aracı kullanabilsin. Tercihim tüm işlemleri kendi yazdığımız kodlarla yapabilen vb.net tarzı programlardır.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Bir de şunu merak ediyorum. Excelde hücrelere formül konulabiliyor olması yavaşlığa neden olur mu, hücrelere formül yazmadıkça accessle arada hiç bir fark olmaz mı?

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Excelde formüllerin programınızı yavaşlayıtor olması, makrolarınız çalışırken her adımda tüm formüllerinizin yeniden hesaplanmasıdır. Aslında Excelde işlemleri formülle yapmak yerine Bir KTF Function yada DLL içerisinde bir function ile hesaplamalarınızı yaptırıp sonuçların Sub yordamları ile Excele gönderilmesi en hızlı çözümdür. Bu yüzden sayfada Formül kullanmanızı önermem. İllede ben Excel sayfasında formül kullanırım ve Excelin hızlı çalışmasını isterim derseniz;

Şöyle birşey önerebilirim.

Sub Makro1()
Application.Calculation = xlManual
Application.ScreenUpdating = False
For Each rng In Range("A1:Z100")
rng.Interior.Color = RGB(250, 150, 125)
Next rng
Application.Calculation = xlCalculationAutomatic
Application.ScreenUpdating = True
End Sub

Ancak zaten excelde yapacağınız bu işlem bir Veritabanı işlemi değildir. Herkes şunu iyi bilir ki, Vertabanı sütunları renklenmez.

Not: Exceli sadece veri almak ve göndermek için kullancaksınız. Yoksa Excel bir veriyi saklamayacak. Dilerseniz hesaplama işlemlerini excelde yaparak veritabanına gönderebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Yardımlarınız için teşekkürler.