excel ve doğru grafiklerinin çizimi

Excel Vers. ve Dili
microsoft excel 2002/Türkçe
merhaba
benim 2 sorum var.
1.elimdeki verilere göre y=f(x) şeklinde bir doğru grafiği çizdim ama hocalarım böyle bir grafik çizince excel'in otomatik olarak çizdiğim grafiğin formülünü vereceğini söyledi ama ben bulamadım.
2.excel'de 10 üzeri 8 gibi yada karekök içinde 2 gibi ifadeleri nasıl yazabiliriz.
bana bu konular hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
1. İngilizcelerini yazacağım.

- Grafikteki doğrunun üzerini tıklayarak seçili hale getirin.
- Chart /Add Trendline/ Options/Display equation on chart kutusunu işaretleyip, OK deyin.

2. 10 üzeri 8 10^8

karekök içinde 2 2^1/2

.

Excel Vers. ve Dili
yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. grafiğin denklemini bulabildim.:)

hücreye sizin dediğiniz 10^8 yazdım ama grafikte 10 üzeri 8 şeklinde gözükmedi ve de bunu yazdıktan sonra hücre de 10 üzeri 8 çıkmadı acaba ben nerde hata yapıyorum.

diğer bir sorum da ben excelde 5 çarpı 10 üzeri 8 'in nasıl yazılacağını bilmediğim için bunla ilgili grafik yaparken 500000000 şeklinde yazmak zorunda kaldım o da bana grafikte bu değer yerine 5E+08 diye bir değer verdi.grafiğin denklemi y=9E-11x+0,0191 çıktı.ama ben burdaki E nin neye karşılık geldiğini bilmiyorum.acaba burdaki E değeri neye karşılık geliyor.

excel programı çok zormuş ya :(

Son düzenleme:

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. grafiğin denklemini bulabildim.:)

hücreye sizin dediğiniz 10^8 yazdım ama grafikte 10 üzeri 8 şeklinde gözükmedi ve de bunu yazdıktan sonra hücre de 10 üzeri 8 çıkmadı acaba ben nerde hata yapıyorum.

diğer bir sorum da ben excelde 5 çarpı 10 üzeri 8 'in nasıl yazılacağını bilmediğim için bunla ilgili grafik yaparken 500000000 şeklinde yazmak zorunda kaldım o da bana grafikte bu değer yerine 5E+08 diye bir değer verdi.grafiğin denklemi y=9E-11x+0,0191 çıktı.ama ben burdaki E nin neye karşılık geldiğini bilmiyorum.acaba burdaki E değeri neye karşılık geliyor.

excel programı çok zormuş ya :(
Örnek dosya eklemediğiniz için sorunuzu tam anlayamıyorum.

5 çarpı 10 üzeri 8 aşağıdaki gibi yazılır.

=5*10^8

Sonuç 5E+08 çıkıyorsa, hücre biçimlendirmesini genel veya sayı yapın.

Öte yandan doğru denklemi grafiği ile ilgili örnek dosya ektedir.

.

Excel Vers. ve Dili
"Örnek dosya eklemediğiniz için sorunuzu tam anlayamıyorum" dediğiniz için size benim çizmeye çalıştığım grafiği gönderiyorum.

grafik benim çizdiğim gibi olacak o doğru ama üslü yazmayı ve formülü E siz şekilde normal sayı şeklinde yapamıyorum.formül E siz olmalı çünkü ben bu formülü kullanarak elimde olan başka değerleri y de yerine koyarak o değerlere ait x'leri bulucağım.

grafikteki veriler

hücre sayısı (x ekseni üzerinde) Optik dansite(O.D) (y ekseni üzerinde)
10 üzeri 8 0,02
5 çarpı 10 üzeri 8 0,07
10 çarpı 10 üzeri 8 0,11
20 çarpı 10 üzeri 8 0,19

10 üzeri 8 şeklinde grafikte gözükmüyor bir türlü onu yapamadım.

formülü de sizin dediğiniz gibi biçimlendirden sayı yaptım ama bu sefer formül y=0,000x+0,191 oldu ki x in 0 olması imkansız.

yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
gerçekten çok teşekkür ederim. bu grafik bana çok lazımdı.sağolun.

ben sizin yaptığınız grafiği indirdikten sonra aynen sizin gibi yaptım.acaba yapabilecek miyim diye ama yine formülü E li bir şey çıktı.ben de yine veri etiketlerinden biçimlendir yaptım sayıyı seçtim basamağı sizin gibi 5 e çıkardım ama yine y=0,00000x+0,1908 çıkıyor.siz nasıl sayı şekline getirdiniz.ben de öğrenmek istiyorum nasıl yapılacağını bunun.bana anlatabilir misiniz.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
gerçekten çok teşekkür ederim. bu grafik bana çok lazımdı.sağolun.

ben sizin yaptığınız grafiği indirdikten sonra aynen sizin gibi yaptım.acaba yapabilecek miyim diye ama yine formülü E li bir şey çıktı.ben de yine veri etiketlerinden biçimlendir yaptım sayıyı seçtim basamağı sizin gibi 5 e çıkardım ama yine y=0,00000x+0,1908 çıkıyor.siz nasıl sayı şekline getirdiniz.ben de öğrenmek istiyorum nasıl yapılacağını bunun.bana anlatabilir misiniz.
I. grafikte 5 II.grafikte 13 yapın.

.