Excel ve Word

Selam Arkadaşlar,
ben adres mektup birleştirme kullanıyorum, dolayısıyla excel ve word beraber çalışıyor. Sorunum şu; excel'de kendi hazırladığım formun kaydet butonuna bastığımda arkada açık olan word'de de bir makronun çalışmasını (next record) istiyorum. ama bunu görmem bile gerekmiyor excel ön plandayken arka planda word bu işi halletsin, umarım zor bişey değil ama bunu çözerseniz minnettar kalırım size. Teşekkürler.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Aşağıdaki gibi ufak bir çalışma hazırladım, fikir verebilir.....

Bu iş için;

1) Söz konusu Word dosyası örneğin bilgisayarda C:\TestWd.doc olduğunu kabul edelim.

2) Bu Word dosyasındaki Module1 isimli modulün içinde aşağıdaki WdMacro isimli prosedurun olduğunu düşünelim.

Kod:
Sub WdMacro()
    MsgBox "Word makro çalıştı !"
End Sub
3) Word dosyasında yukarıdaki proseduru çalıştırmak için bu kez sözkonusu Excel dosyasında aşağıdaki proseduru kullanabilirsiniz;

Kod:
Sub XlWdTest()
    MyFile = "C:\TestWd.doc"
    WdMacroName = "WdMacro"
    WdModName = "Module1"
        If Dir(MyFile) = "" Then
                MsgBox MyFile & " isimli dosya bulunamadı !", vbCritical
            Exit Sub
        End If
    Set WdApp = CreateObject("Word.Application")
    WdApp.Visible = True
    WdApp.Documents.Open MyFile
    WdApp.Run MacroName:=WdModName & "." & WdMacroName
    WdApp.ActiveDocument.Close
    WdApp.Quit
    Set WdApp = Nothing
End Sub
4) Excel dosyasına yerleştireceğiniz yukarıdaki XlWdTest prosedurun yaptığı iş; kapalı durumdaki C:\TestWd.doc dosyasını açıp, bu Word dosyasındaki Module1 isimli modulün içinde bulunan WdMacro isimli proseduru çalıştırmak ve daha sonra da sözkonusu Word dosyasını ve Word uygulamasını kapatmaktır.

Not: Eğer yukarıdaki kodlar çalıştırıldıktan sonra C:\TestWd.doc dosyasının görünür olmasını istemiyorsanız, XlWdTest prosdurunde WdApp.Visible = True satırını silebilirsiniz.

teşekkür

Çok teşekkür ederim Raider. Yalnız birkaç ufak sorunum var. Ben işyerinde office 97 türkçe kullanıyorum. Buradan adapte etmeye çalışacağım. Birde ben word dosyasının açılıp kapanmasını istemiyorum. mümkünse birkere excel açsın. ve word'ü ben kapattıysam tekrar makro çalıştıracağı zaman açık mı değil mi diye kontrol etsin istiyorum. Tekrar teşekkürler, makromda büyük gelişmeler kaydeceğim. :hayir: