Excelde belirlediğimiz kelimeler otomatik olarak nasıl başka bir kelimeyle değişir?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 Ingilizce
Excelde belirlediğimiz kelimeler otomatik olarak nasıl başka bir kelimeyle değişir?
İki sorum olacak bu konu hakkında .

1-)
Yani diyelimki herkesin mail adresinin olduğu bir liste var . ve herkesin adresi @yahoo.com olrak bitiyor

ahmet@yahoo.com
mehmet@yahoo.com
ali@yahoo.com
veli@yahoo.com
4950@yahoo.com

diye uzun bir liste var diyelim . Patron da demiş olsunki herkesin artık hotmail olsun yahoo olmasın . Yani böyle olmasını istedi . Sadece yahoo kısmı değişti .

ahmet@hotmail.com
mehmet@hotmail.com
ali@hotmail.com
veli@hotmail.com
4950@hotmail.com

Acaba bunları tek tek elle düzeltmek yerine otomatik olarak düzeltebilir miyim . Sitede arattım ama bulamadım veya aramayı doğru yapamadım önceden varsa beni yönlendirir misiniz veya bu konuda yardımcı olur musunuz ?

2-)
Diyelim ki herkesin değişik ip adreslerinin tutulduğu bir liste var ve her hafta kişilerin internette yaptığı işleri , siteleri raporlayacağız ve herseferinde ip yi yazacağız. Patron demiş olsunki "Yavrucum ben ip mipi anlamam bana isim lazım . Acaba her seferinde excele yapıştıracağım bu ip numaraları nasıl otomatik olarak isimlere (ahmet -mehmet -veli ... gibi ) çevirebilirim ? Yardımcı olursanız hayır duamı kazanacaksınız .

Örneğin

130.10.5.6 yazdığım an bu ip yerine Ali
130.10.6.7 yapıştırdığım an Veli olarak nasıl yazdırabilirim .

Son düzenleme:

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
1. sorunuz için
Ctrl+f basın çıkan sayfada değişmesini istediğiniz kelimeyi yazın. (yahoo.com.. gibi)
değiştir deyin ve ne olmasını istiyorsanız ikinci kutucuğa onu yazın. Tümünü değiştire basın.............
2. sorunuz için
Farklı çözümler üretilebilir. Bunun için örnek dosya eklerseniz yardımcı olacak arkadaşlar olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 Ingilizce
Teşekkürler . Lakin 2. sorum için şu an belirli bir dosya yok ve güvenlik nedeniyle ip adreslerini yazamam . Sadece örnek olarak verebilirim .

Mesela

130.45.6.6 ip adresi Ali beyin bilgisayarına ait
130.45.6.7 ip adresi Veli beyin bilgisayarına ait
130.45.6.8 ip adresi Deli beyin bilgisayarına ait
130.45.6.9 ip adresi Belibeyin bilgisayarına ait
130.45.6.10 ip adresi 49-50 beyin bilgisayarına ait

Efendim şimdi diyelim ki bana bir rapor geldi excel dosyası olarak . Bu kişilerin numara olarak ip adresleri yazıyor lakin öyle bir şey yapayım ki , önceden bu numaralara karşılık gelen isimlere ayarlıyım ki , ne zmana ip numarası çıksa anında , ona karşılık gelen isme dönüşsün . mesela 130.45.6.6. değil de Ali olarak gözüksün veya 130.45.6.7 ise Veli bey olarak gözüksün .
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim .

Kemal Demir

Özel Üye
Tüm Ip leri ve O Iplere gelen değerleri ilgili bir kolona yazınız.
Ve Düşeyarama(Vlookup) ile ilgili gelen iplerin yanındaki kolonu yazdırınız.

Örnek:

A kolonunda :Ip'ler
B kolonunda Ip'lere gelen isimler.

a2:b100 aralıgı gibi dusunelim

C kolonunada Gelen Ip adreslerini varsayalım.

Formulu aşagıdaki gibi deneyiniz.

Düşeyarama(c2;$a$2:$b$100;2;0)
Vlookup(c2;$a$2:$b$100;2;0)

Not: Türkçesi yanlıs olabilir.

Anlatımımdaki anlam kaymaları için herkesten özür dilerim.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 Ingilizce
Sayın Kemal Demir ilginiz için çok teşekkür ederim hemen deniyorum ve sonucu belirticem ondan sonra .