Excel'de Genel Muhasebe

Excel dosyasında Mahsup,tahsil,tediye,açılış,kapanış fişi ile yevmiye kaydı yapıp bunu defteri kebire dağıtıp mizan çıkartır hale geirmek için bir dosya oluşturma çabalarım sonucunda ; Yapabildiğim kısım oldukça sınırlı oldu.
Yevmiye kayıtlarını fiş üstünden (mahsup,tahsil,tediye,açılış,kapanış) değil direk yevmiye defterine kayıt yaparak yapabiliyorum. Defteri kebir toplamlarınıda bir mizan çalışma kitabına otomatik alıyorum. Benim istediğim ise fişler vasitası ile veri girişi yapayım. Geri kalan kısmın ( yevmiye kaydı,defteri kebir kaydı mizan ve bilanço otomatik oluşsun.

Bu işi başaracak kadar excel bilgim yok.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Foruma hoşgeldiniz;

Doğrusu, benim de mesajınızda yazılanları anlayacak kadar muhasebe bilgim yok.

Ama mesleği maliye / muhasebe olan ve XL'i bilen bir arkadaşımız size yardımcı olabilir.

X

xxrt

Misafir
Mahsup,tahsil,tediye,açılış,kapanış fişi ile yevmiye kaydı yapıp bunu defteri kebire dağıtıp mizan çıkartır hale geirmek için bir dosya oluşturma çabalarım sonucunda ;
Sayın Oldman55,
Mesleğinizi biilmiyorum ama anladığım kadarı ile Muhasebecisiniz ki,bu tür bir çalışma ile işe başlamışsınız.Daha önce kullandığınız paket proğramlar yetersizmi kalıyor yoksa bu işi kendiniz için özel bir çalışma olarakmı yapmayı düşünüyorsunuz.
Yevmiyeleri 10 günlükmü,günlükmü işliyorsunuz?.Günlük İşlemleri mahsuplaştırmadanveya fiş üzerinden direk yevmiyeye aktarmanız,randımanlı bir yol olmasa gerek.Mizan veya tek hesap yekünlerini nasıl almayı düşünüyorsunuz?
Fişler yardımı ile girmeniz yani mahsup bölümü oluşturmanız için,hesap planı üzerine hesap numaraları işleyip,bu numaraları işlemlerde çağırıp her hesabın kendi bölümüne Alacak-Borç olarak girmeniz gerektiğinden bu çalışma çok geniş kapsamlı bir çalışma olur.
Bu konuda Buraya Birşeyler yazmıştım.
Yinede siz biryerlerden başlarsanız yardımcı olmaya çalışırız.