excelde karsilastirma

merhaba benim sorunum kısaca söyle
işlem yaptiğim alan 4 sutun yani A B C ve D sutunları bunlardan A sutunumda satır satır rakamlarım var (1,3,4,7,8,10) B sutunun da
bu rakamların ifade ettiği isimler var (ör; 1=ali, 3=veli,4=ayşe,7=fatma,
8=ahmet,10=mehmet) C sutununundaki rakamlar ise (1,2,3,4,5...10) kadar giden rakamlar D sutununda A'daki rakamların karsılıgındaki isimlerin aynisi var (ör;1=ali,2'de isim yok,3=veli,4=ayşe,5 ve 6'da isim yok,7=fatma,8=ahmet,9 da isim yok,10=mehmet) benim yapmak istediğim ayni rakam ve isimlerin karsi karsiya gelmesi yani aynı satırda olması bilmem anlatabildimmi :eek:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
sanırım tam anlatamadınız veya ben anlamadım..

sizin kaynak bilginiz c ve d sütununda ve a ve b sütununu c ve d'denmi oluşturmaya çalışıyorsunuz.
Yoksa tam tersi ab sütununuz var onlardan cd sütunlarını oluşturacaksınız,
Yoksa ab ve cd sütunları iki farklı kaynaktan geliyor ve ikisini karşılaştırmakmı istiyorsunuz.

Yoksa benim anlayışımmı kıtlaştı:)

G

Guest

Misafir
Merhaba

A stununa 1.2.3 diye C stununun aynısını yazın ve B1 hücresine aşağıdaki formulu
yazın anladığım kadarı ile o zaman aynı rakamlar ile aynı isimler karşı karşıya gelecektir.
Umarım iseğinizi karşılar.

Kod:
=if(vlookup(A1;C1:D100;2;0)=16;0;vlookup(A1;C1:D100;2;0))

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuzdan anladığım kadarı ile A ve B sütunudaki sırasız yazılı değerleri, C ve D sütunundaki sırasına göre düzenli yazılmış değerlerin karşısına getirmek istiyorsunuz. Buna göre bir kod yazdım Bahsettiğiniz şekilde tablonuzu oluşturun ve aşağıdaki kodları module sayfasına kopyaladıktan sonra bir butona bağlayarak çalıştırın. İstediğiniz umarım budur. Değilse daha açıklayıcı anlatırsanız ona göre düşünelim.

selamlar

Sub karsıla()
For a = Cells(65536, 1).End(xlUp).Row To 1 Step -1
Cells(Cells(a, 1).Value, 1) = Cells(a, 1).Value
Cells(Cells(a, 1).Value, 2) = Cells(a, 2).Value
If Cells(a, 1).Value = 1 Then Exit Sub
Range(Cells(a, 1), Cells(a, 2)).ClearContents
Next a
End Sub