excelde nasıl yapılıyor

arkadaslar bu sıte deb-i derya yenı kayıt oldum ilgili arkadaslara tesekkur edıyorum sorum olacak yardımcı olursanız sevınırım

1- bos hucrenın uzerıne gelındıgınde suz ısaretı gıbı bır ısaret cıkıyor buraya tıkladıgımda lıste cıkıyor ornegın ocak 2000 den aralık 2005 e kadar buradakı herhangı bır degerı secıp entere bastıgımda ısaret kayboluyor ve sectıgım deger hucrede normal yazmısım gıbı duruyor
bunun nasıl yapıldıgını merak edıyorm

2-istedıgım alanlar harıcındekı hucrelerı nasıl kullanılamaz hale getırırım ve hucrelerı yok ederım sadece ıstedıgım alan gorunecek ve gerı kalan alabnlara verı gırılemeyecek

3-asagı yukarı sayfanın hareketını saglayan cubugu nasıl yok edılır ve sayfa 1 sayfa2 vb . nasıl yok edılır

4-bu tarz kullanım kolaylıgı saglayan seylerı nereden ogrenebılırım kıtaplarda bulamıyorum

yardımlarınıza tesekkurler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ã?ncelikle hoşgeldiniz.

Sorularınıza sıra ile cevap vermeye çalışayım,eksikler olursa arkadaşlar mutlaka tamamlayacatır.

1-Hücrede açılan kutu, excelin doğrulama özelliği yapılmıştır. Bunun için "veri" menüsünden "doğrulama" yı seçin. Çıkan formda "izin verilen" açılan kutusundan "liste" yi seçin altta listenin tanımlanacağı "kaynak" yazan yer çıkacaktır. Buraya listenizin yazdığı aralığı mouse ile seçerek tanımlayın. Son olarakta "boşluğu yoksay" ve "hücrede açılma" kutularınıda işaretleyerek "tamam" butonuna basın.

2-Kullanmadığınız tüm alanı mouse ile seçtikten sonra mouse sağ tuşa basın. Çıkan menüde gizleyi işaretleyin.

3-"Araçlar" menüsünden "seçenekler" i seçin çıkan formda "görünüm" sekmesini seçtikten sonra "yatay" ve "dikey kaydırma çubuğu" çubuğundaki işaretleri kaldırın.

4-Bunun için excel yardımından istifade edin,birde sitemizi takip etmenizi öneririm. Kitap konusunda bilgi sahibi değilim. Bu konuda önerisi olan arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Tesekkurler cok isime yaradı en azından tablolarım bıraz duzeldı

2 sorum daha olacak acaba acıklama ekledıkten sonra acıklamanın ıcerısıne degısken deger koyulurmu ornegın hucredekı bır degerı acıklamanın ıcıne yazdırabılırmıyım

-excele yazdıgım bır formul icinden makro calıstırabılırmıyım
ornegın eger(a1=0;(calıstırılmak ıstenen makro);"") nasıl yapmam gerekır
herkese ıyı calısmalar

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Birinci sorunuz başka türlü yapılabilirmi bilmiyorum ama makro ile yapılabilir. Her iki sorunuza cevabı içeren ekteki örneği inceleyin. Gerekli açıklamalar ekin içindedir.

sorulara bu kadar cabuk cevap alabılmek cok guzel tesekkur ederım gecen bır excel programının acılırken tamamen sol ust koseden slayt gosterısı gıbı acıldıgını gordum acaba bunun nasıl yapıldıgını bılen varmı ?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
İlginç bir şey,daha önce hiç duymamıştım,cevapları bende merak ediyorum.

sorum , sayfa isimlerini bir acılır kutu ıcerısıne yazdım. bu kutudan ,bırını sectıgımde o sayfaya gıtmesını ıstıyorum bunun makrosunu nasıl yapabılırım. tesekkurler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Açılır kutunuz, denetim araç kutusundanmı yoksa formlar kutusundan bir combobox mu? yoksa doğrulama ile yapılan bir açılan kutumu? bu açılan kutu sayfa üzerindemi yoksa bir userformdamı bu sorulara açıklık getirirseniz,ona göre cevap yazalım.

X

xxrt

Misafir
Dosya Excelin bazı ayarlarını bozuyor...!
Þu anda ofisi yeniden kurdum.