Excele veri aktarma

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
her zaman sordum ama tam bir yanıt alamadım. lütfen ekteki örneği inceleyiniz ve bilen bulan yardımcı olmak isteyen bütün dostlara soruyorum. istediğim hücreyi hedef seçerek istediğim veriyi bu hücreye aktarmak başka birşey değil inanın...
şimdiden teşekkürler. herkese... :hey:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr.
Merhabalar... :hey:

Böyle bir makro yazıp formdaki butona iliştirsek ?

Umarım işinize yarar. Hoşça kalın...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sevgili karaayhan,

Sorununuzu daha değişik bir yolla çözdüm. Excell sayfasını acess uygulamasına bağladım. Ondan sonra da kayıt formunu bu bağlı tablo üzerinden yaptım. Yani access uygulaması onun dışında olan excel sayfasına bağlı oldu. Accessin içinde aynı bilgileri içeren tablo gereksiz oldu böylece.
Umarım yapmak istediğin bu. :hey:

İyi çalışmalar!!!!

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
kardeş ilgileneceğini biliyorum ama istediğim bu değil yani --
excelden accesse veri almak istemiyorum.
access den excel e veri göndermek istiyorum
bunu yaparken de önemli olan hazır tablo içine istediğim hücrelerden başlayarak
accessteki verileri yerleştirmek
hazır çizilmiş bir excel sayfasına veri aktarmak kısaca...
çizili excel sayfasına (hazır tabloya) verileri yerli yerince aktarmak...
bilmem anlatabildim mi?

Excel Vers. ve Dili
Evet anladım, Ama uygulamayı hazırlarken bir de excel uygulaması hazırlarız. Ve excelin sayfasını tablo olarak kullanırız. Yani access uygulaması içine bu excel sayfasıyla ilgili form, sorgu, rapor düzenleyebiliriz. Yok eğer ecxel uygulamasını daha sonra eklemek istersek o zman iş değişir ama onun da bir çözümü var. Yine aynı şekilde exceli accesse bağlarız. Access de bir ekleme sorgusu hazırlarız bu excel sayfasıyla ilgili, sonrada bağlantıyı sileriz. Bu ekleme sorgusu excel uygulamasına kayıt göndermeye devam eder. Ancak tabi bu yolu hiç denemedim. Ama yabancı forumlara bu arada bir göz attım mederatörleri de aynı yolu öneriyorlar. Bazı kodlar var ama sonucu ile ilgili yorum yok.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
1. Tablonuzun olmadığı sayfaya Access'teki ilgili Table/Tablo'yu import edin.(Hatta Pivot table olarak yaparsanız daha kullanışlı olur)
2. Tablonuzu bu import edilen tabloya göre formülleyin.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sevgili modalı bu işi çözeceğine inanıyorum. aslında ne istediğim yukarıda iyice açıklanmış durumda. aslında yapılmış bir örnek var elimde ama ekleyemiyorum. geçerli sebeplerden ötürü ama kısada olsa bir örnek ekledim öneri, teklifleriniz ve çözüm yollarınızı bu örnek üzerinde görmek isterim doğal olarak. yurttas arkadaşımın ve diğerlerinin önerilerine de teşekkür ederim. ama dediğim gibi eklediğim örnek üzerinden ne anlatılmak isteniyorsa uygulamaya geçirilmesini daha mantıklı buluyorum. ne dersiniz haksız mıyım??? :shock: :aha: :yazici: :mutlu:

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Dosyanız ekte. Access'te Forma veri girin sonra excel dosyasını açın ve Sayfa2'ye bakın. Formül kurmaya da gerek kalmadı.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
excell'e veri

dediğimizde de verileri atabilir.
makro ile olabilir kodla olabilir
benim soru ve sorunum ekteki dosyada yapılanı istiyorum.
kod'a bakarsanız hücreler hedef olarak belirlenmişler...
dış veril alda kafasına göre yeni satır veya sütunlar yapıyor. olmuyor..
ha bu elinde varda daha neyi soruyorsun diyorsanız.
veritabanındaki istediğim tabloları veya sorguları istediğim excel sayfasına atmak istiyorum. yani Biraz daha Kod bilgisi fazla olanlardan özellikle yardım istiyorum
SQL bilen arkadaşlar var forumda onları göreve çağırıyorum...
slm :?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Örneği 5 kez indirmişler ama cevap yok
arkadaşlar bu işi başka yollarla çözmek istemiyorum.
bu işin bu forumda çözülmesini istiyorum... :düsün:

Excel Vers. ve Dili
Sevgili karaayhan,
Baştan istediğinizi söyleseydiniz bu kadar uğraşmazdınız. Anladığım kadarıyla excel de hazırlanmış bir form bastırmak istiyorsunuz. O zaman bu işin daha kolay ve pratik şekli var. Bir rapor hazırlayıp Excel formunu içine atarsanız ve hücrelere access den bağlantı yaparsanız sorununuz çözülecek. Ben de aynı şekilde bir uygulama için bu işin peşinde koştum. Ama sonunda excel den bile vazgeçtim. Raporun içindeki formu Word da hazırlarsanız daha da düzgün oluyor.

İyi çalışmalar :hey:

Tablonun C4 hücresinden başlaması gereklimi?
Tablodaki diğer veriler saklanıp, sadece istediğiniz hücreninmi değişmesini istiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Sayın;karaayhan, programın olduğu gibi kalsın, accesten excelin Sayfa 2'sine veri gönder. Sayfa 1'i de istediğin gibi biçimlendirerek sayfa 2'nin veri olan biçimsiz hücresine bağ olarak yapıştır. Sayfa 2 accesten yenilendikçe, sayfa 1'de sayfa 2'den yenilenir. Bilmem sorununu bu şekilde çözebileceğimi düşündüm.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
modalı demişki

modalı' Alıntı:
Bir rapor hazırlayıp Excel formunu içine atarsanız ve hücrelere access den bağlantı yaparsanız sorununuz çözülecek.

Raporun içindeki formu Word da hazırlarsanız daha da düzgün oluyor.

:hey:

şekil değil istediğim hücreye aceess ten bağlantı demişiniz. nasıl?

birde örnek gönderdim kim ne fikir yazacaksa uygulama üzerinde yapsın ki daha anlaşılır olsun öylemi arkadaşlar. :agla:

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
ersen kardeşin fikri makul geldi bana teşekkürler önemli olan sonuç nasıl gidildiği değil benim için

Excel Vers. ve Dili
Sayın karaayhan,

Benim için sonuç önemli diyorsunuz. Varmak istediğiniz sonuç ne tam olarak. Örnekten anladığım kadar excel de oluşturduğunuz bir formun yazıcıdan çıktısını almak. Lütfen bir açıklama. Ben de bu işin sonunu çok merak ediyorum. :?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
excel'de olmalı bu iş mecburen....

başlıktan da anlaşılacağı gib excel'e veri aktarmak o kadar açıkki anlatmak istediklerim. hatta örnekte bile görünüyor. bu işin sonu inşallah ÇÖZÜM olacak modalı kardeş...
Mesele yazıcıdan çıktı olmak değil eğer öyle olsaydı access rapor yeterli olurdu bana..
ama bu çıktının dosya olarak lazım olması ve bununda e-mail yoluyla çeşitli birimlere dağıtılacak olması sebebiyle access'teki verilerin çıktısını bir dosya olarak buda en uygunu excell (Çünkü foruma bakarsanız daha önce word şablonuna veri aktarmaya çalıştık olmadı çözüm bulamadık. sebep: accessteki çizgilerin word'de çıkmaması (zaten word olarak değilde Rtf biçimi olarak aktarıyor. ))
bu yüzden access içindeki sorgu veya tabloyu yani istediğim toplu verileri
daha önceden hazırlanmış bir excel dosyasına yerli yerince atmak istiyorum.
sevgili modalı foruma ve soruma katkılarından dolayı şimdiden teşekkür ederim.

"Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır."---------Mevlana

şimdi aynı örneği tekrar ekliyorum. yalnız bir tablo ekledim
(sicil bilgileri) diye bu verileri yani personel tablosundan alıyordu ya şimdide sicil bilgileri tablosundan alsın verileri.

Excel Vers. ve Dili
Sayın karaayhan,

Bir şeyler yapmaya çalıştım.
1. Gönderdiğiniz excell dosyasının ilgiliyerini kopyalayarak, oluşturduğum rprsevk raporunun içine yapıştırdım.
2.Ondan sonra ilgili yerlere metin kutuları yerleştirip personel ve komutan formları ile ilişkilendirdim.
3. Ondan sonra personel formuna bir komut düğümesi ekleyerek raporun excell dosyası olarak oluşturulmasını sağladım.
4. Ancak veriler bir tablo şeklinde çıktı. Bunların düzenlenmesi gerekiyor. Ancak gece ilerledi.
5. Komut düğümesine basarken komutan formununda açık olması gerekiyor.

Umarım bu yolu önceden denememiş ve saf dışı bırakmamışsındır.

İyi çalışmalar :uyku:

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sevgili modalı ilgine teşekkür ederim.
ama biliyorsun ki yine olmadı diyeceğim. önemli olan bir tabloyu bir excel sayfasında tablodaki alanları istediğim hücrelere yazdırmak ve bir excell dosyası elde etmekti tabi ki örnek değil önemli olan işin mantığını çözmek olayı anlayabilmek .....
bende çok uğraştım işin garibi elimde böylesine bir örnek varken yinede çözemedim.

Neyse ilgilenen herkese sevgiler.. bu konu benim için yine çözülemeden kapanmıştır.

Bu arada foruma epeyce aradan sonra gelen jale kardeşe de aynı soruyu yöneltsem..
:dua:

Sn karaayhan size şöyle bir yol önerebilirmiyim bilgileri bir formun üstüne getirdikten sonra "Microsoft Excel ile Çözümle" ile ilk defa bir xls dosyası oluşturun ve dosya adına karışmayın zaten forum adını verecektir. Sonra o dosyadaki bilgileri başka bir xls dosyasındaki istediğiniz hücreleri istediğiniz hücrelere bağlayın.
Daha sonra aynı işlemi yaptığınızda oluşturulan dosyanın üzerine yeni bilgileri yazacaktır.