excele yeni bir tuş eklemek

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 türkçe
excelin her açtığı dosyada çalışacak, seçili bulunan bölgeyi kopyalayıp değer olarak yapıştıracak bir tuş eklenebilir mi ?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Elbette eklenebilir, bunu bir eklenti haline getirirseniz, tüm dosyalarınızda kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 türkçe
o nasıl olacak yani, kopyalayıp değer olarak yapıştıran makro var. onu excelde bir tuşa nasıl atayacakğız ve o tuşu nasıl oluşturacağız.? :?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 türkçe
SAYIN Acemi1, verdiğiniz linkten anlamadım ama karıştırarak buldum

elimde kopyalayıp daha sonra değer olarak yapıştıran ve esc tuşuna basan bir makro var. bu makronun her dosyada çalışmasını başaramadım. yani kitap 1 dosyasına kaydettiğim makro kitap 1 dosyası kapılıyken çalışmıyor.

ben bütün açtığım dosyalarda excelin kaydet butonunun olduğu yerlerdeki yeni bir butona istediğim zaman çalışır hale getirebileceğim bir şekilde istiyorum.

buton eklemeyi de başardım makro da atadım. ancak kitap 1 dosyası kapalıyken olmuyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 türkçe
bir nebze başardım sayılır

dosyayı kaydettim. bir yere kopyaladım. düğmeye de makroyu atadım. ancak makro lazım olduğunda (tuşa bastığımda) makronun kayıtlı olduğu dosya açılıyor makro öyle çalışıyor.

bu sistemin böyle mi olması gerekiyor. dosya hiç açılmadan makro çalışması mümkün değil mi ?

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Bi yerde eksik bi adımınız olmalı.
Verdiğim linkteki anlatım(bana ait olan) bizzat denedim oluyor.
Yardımın yanına sağ tık/özelleştir/komutlar/yeni menü
menüyü nereye oluşturacaksanız oraya sürükleyip bırakın, sonra da kodlarınızı atayın.
Tabii bunu gönderdiğim dosya açıkken yapmalısınız.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 türkçe
ben sizin gönderdiğiniz dosyada değilde yeni bir makro kaydettim çünkü ESC tuşuna da basılması gerekiyordu.

sonrası için makroyu da atadım. makronun kayıtlı olan dosyasını kapattım ve bilgisayarda çalışmalara başladım. daha sonra kod bana lazım olduğunda eklediğim tuşa bastım.

ve makronun kayıtlı olduğu dosyayı açtığını gördüm (ama istenileni yapmıştı)

BENİM sorum bu böyle mi olmalı yani makronun kayıtlı olduğu dosyayı hiç açmadan makroyu çalıştırmak mümkün mü ?

yani
ytl eklentisi gibi bir eklenti yapılabilir mi ?

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
osmacig' Alıntı:
yani
ytl eklentisi gibi bir eklenti yapılabilir mi ?
Sn osmancig bu sorunuza leventm cevap vermişti.

leventm' Alıntı:
Elbette eklenebilir, bunu bir eklenti haline getirirseniz, tüm dosyalarınızda kullanabilirsiniz.
Kodlarınız hazırsa Excel dersanesi'nden Eklenti Hazırlamak konusunu okuyarak istediğiniz eklentiyi hazırlayabilirsiniz.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Dostum tabii ki önce eklenti olarak kaydetmeniz gerekir. aksi takdirde çalışmaz. bunu atlamışım kusura bakma.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 türkçe
excel dersanesinden EKLENTİ HAZIRLAMAK başlığı altında anlatılan menü ekleme anlatımını yaptım. Ancak makroyu o menüye atayamadım. yani kopyalayıp yapıştran makroyu hala kullanamıyorum

başka bir dosyada kaydet tuşununun bulunduğu yerden sağ tuşla tıklayıp özelleştire basıyorum. ondan sonra üsteki DENEME MENÜYÜ aşağıdaki seçeneklerden sağ tuşla tıklayıp makro ata seçeneğine geliyorum ama ortada makro yok. :))

:yardim:

SAyın osmanciq,
Makrolarınızın olduğu dosyayı açın. farklı kaydet deyin, alttaki seçenekte mikrosoft excel eklentisi seçeneğini işaretleyin ve kaydedin. daha sonra excel araçlar/eklentilerden kaydettiğiniz eklentiyi aktif hale getirin. sonra dosyayı kapatıp açın ve düğme ekleme için benim dediklerimi yapın. ben denedim bende sorunsuz çalıştı.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 türkçe
yardımlarınız için teşekkür ederim. sonunda başardım.