exceli kullanarak mesaj atma

exceli kullanarak ağda tanımlı bir bilgisayara nasıl mesaj atarım. siteyi incelediğimde bir kaç örnek buldum fakat benim makinamda xp yüklü ve net send kullanıma kapalı. bu yüzden sitedeki örnekleri kullanamıyorum. net send kullanım dışıyken ağda tanımlı bir bilgisayara exceli kullanarak mesaj atabilmemi sağlayacak bir öneri çok işime yarayacak.herkese teşekkürler.

mnz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 (Tr)
net send ile bunu ben de yapmaya çalıştım ama olmadı. mesaj gitti gibi görünüyor ama karşı bilgisayara giden bişi yok.

Excel Vers. ve Dili
2010 - TR!
dostlar net sendcmd uzerınden calısan bı program parcası net sendı kullanmak ıcın herseyen once servıs ayarlarıdan hızmetlerden messenger hızmetını etkınlestırın ve baslatın

edıt : her ıkı bılgısayardada !!

sonrada alltakı gıbı deneyın

ıyı gunler

NET [ ACCOUNTS | COMPUTER | CONFIG | CONTINUE | FILE | GROUP | HELP
HELPMSG | LOCALGROUP | NAME | PAUSE | PRINT | SEND | SESSION |
SHARE | START | STATISTICS | STOP | TIME | USE | USER | VIEW ]

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
mnz' Alıntı:
net send ile bunu ben de yapmaya çalıştım ama olmadı. mesaj gitti gibi görünüyor ama karşı bilgisayara giden bişi yok.
Karşı tarafta Win98 varsa, olmaz.

asıl sıkıntımız servislerden net send kullanımının engellenmiş olması. bu engellemeye rağmen (servislerden messenger kullanımını değiştirmeden)ağdaki diğer bilgisayarlara mesaj atmanın imkanı varmı?

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
e-mail haricinde olacağını hiç sanmıyorum.

Bunun icin Excelde Modul icine

Shell "C:\WINDOWS\system32\cmd.exe (Dos sayfasini acacaktir.XP icin gecerli)

Acilan dos sayfasindan Net Send İle gonderebilirsiniz.
Fakat;Net send ile diger Kullanicilarin Mesajlari gorebilmesi icin onlarin bilgisayarinda Messenger Hizmetinin baslatilmasi gerekmektedir.
Bunun icinse;Calistir-->Services.msc yazip gelen Hizmetler ekranindan Messenger Hizmetini bulup otomatik baslat yapmaniz lazim.(SAnirim Siz kisitli bir user kullaniyorsunuz o yuzden Calistir ve Diger ayarlara ulasmak icin System Admininden yardim almanizi oneririm.)

Soru=Kullandiginiz Userda Baslat-->Calistir Aktif mi?

mnz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 (Tr)
tüm bilgisayarlarımız xp pro. msdos tan net sent ile gönderdiğimizde mesaj karşı tarafa gidiyor. excel ile gitmiyor. dosya ekte

Dosyanizi inceledim kod satirinda Net send ten sonra * koymaniz gerekli

Shell "command.com /c net send " & " * " + [K5] & Chr(32) & TextBox1.Text, 1

Edit= Yukaridaki komutta network uzerinde butun pclere mesaj gonderir.
bu kodda ise secmis oldugunuz(Comboboxtan)pc ye gonderir.
Shell "command.com /c net send " & [H1] & " * " + Chr(32) & TextBox1.Text, 1

mnz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 (Tr)
mraltin çok teşekkürler. Ayrıca kodların oluşmasında emeği geçen Haluk a da teşekkür.

sanırım benim sorunum mraltin'in dediği gibi kullanıcıma bu yetkinin verilmemesi. Peki bu yetki admin tarafından verilmesede yani servislerden messenger açılmasada ağdaki bilgisayarlara mesaj atabilmenin bir yolu yokmu? herkese teşekkürler.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
mbagcaci' Alıntı:
sanırım benim sorunum mraltin'in dediği gibi kullanıcıma bu yetkinin verilmemesi. Peki bu yetki admin tarafından verilmesede yani servislerden messenger açılmasada ağdaki bilgisayarlara mesaj atabilmenin bir yolu yokmu? herkese teşekkürler.
Haluk' Alıntı:
e-mail haricinde olacağını hiç sanmıyorum.

C surucusune ulasimda sorun yoksa Sizin makinanizda Lokal bir kisitlama vardir.Bunu kirabiliriz diye dusunuyorum ama Forum Kurallarina aykiri bi durum gibi...
Mod arkadaslar okey verirse deneme yapabiliriz

Sayın mraltin
moderator arkadaşlardan türker ile görüştüm. özel mesajlaşmayı kullanarak deneyebileceğimizi söyledi.
mesajınızı bekliyorum.
İyi çalışmalar