farklı kayıtları bulma

Excel Vers. ve Dili
office xp
Arkadaşlar hayırlı sabahlar.
Benim bir sorun var bunu bir kaç gün içinde halletmem lazım. Yardımınız gerekiyor

Kullanılan program değişmiş, yeni programada veriler aktarılmış fakat arkadaşım bu iki programın verilerini karşılaştırıp farklılıklar olup olmadığını kontrol etmek istiyor. Bu iki programa ait olan farklı iki tablodan alacağım verileri iki kritere göre karşılaştırmam lazım.
İlk kayıta ikinci kayıtta adısoyadı alanı aynı ise ilçeyi karşılaştırıp aynı olup olmadığına bakıcam. Aynı ise sorun yok eğer farklı ise bu kayıt alınırken hata olduğunu gösteriyor.
1- Eğer kayıtta sorun varsa yanlış alınmışsa bunu başka bir raporda,
2- Eğer kayıtta sorun yoksa her iki tablodan aldığım veriler aynı ise bunu bir raporda,
3- Birde eski tabloda olupda yeniye aktarılmayanlar varsa (yani tek kayıt olan varsa) onuda ayrı bir tabloda raporlamak istiyorum.

Bu konuda yardımcı olacak arkadaşım varsa yardımlarını bekliyorum. Şimdilik önemli olan madde 1. madde yani yanlış alınan kayıtların raporu.

Excel Vers. ve Dili
2003
durmadan tablo alıp yinlemeleri bul diyinceye kadar önce alacağın eşleme yapacağın tablo nerede ise diskettemi bilgisayardamı ordaki bilgiler ile asıl tablondaki bilgileri güncelleme sorgusu ile güncelle hemen arkasından ise ekleme sorgusu ile de asıl tablonda olmayıp diğer tabloda olanları ekle böylece yinlemelerle uğraşmazsın bu senin için en kolay yol bir dde benim access kod deposunda ado kodları var onunlada güncelleme ve ekleme ayapabilirsin

Excel Vers. ve Dili
office xp
sayın gulsum1 ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
iki ayrı programın raporlarını excel olarak kayıt edip bunları bir tablo olarak acceesese atıcam ve istediğmi bu tablo üzerinden yapmaya çalışıcam.

teferruatlı bir program olmayacağı için daha doğrusu bir kereye mahsus olacağı için benim istediğimi yapacak basit bir sorgu vs olsada işimi görür sanırım.

Excel Vers. ve Dili
2003
önce programa excel yada başka bir veritabanındaki tabloyu al ve yinelemeleri bul sorgusuyla asıl tablondaki bütün alanra ile diğer tablolardaki alanları karşılaştır bir tanede yedek tablo yap asıl tablondaki alanlar ile aynı olsun yinlemeleri bul sorgusuyla bütün alanlar seçili olmak kaydıyla tam olarak eşleşen kayıtların tümünü seç kes ve yedek tabloya ekleyerek yapıştır de sonrada diyelim senin herbir kişiye atadığın bir alan var örnek olarak tckimlikno alanı işte o alanla asıl tabloda olmayan ama diğer tablolarda olnları eşleşmeyenleri bul sorgusuyla bularak tümünü seç kes ve yedek tablona ekleyerek yapıştır
sonrada bazı alanları eşleşmeyenleri bul onlarıdda yedek tablona keserek yapıştır başından beri keserek yapıştırdığın için aynı kaydı bir daha yapıştırma olsılığın olmadan bütün kayıtlarını alırsın

Excel Vers. ve Dili
office xp
peki bu işi şöyle yapabilir miyiz?
ben iki programa ait olan bütün kayıtları bir tabloda toplasam ve bu tabloyu kullanarak oluşturacağım sorguya "adısoyadı alanının yinelenenlerini bul ve bunların tc nolarınıda kendi içinde karşılaştır. eğer adısoyadı alanı aynı olupda tc noları farklı ise raporla" desem olur mu?

olursa bunu nasıl yaparım?eşleşenleri bul sorgusuyla aynı kayıtları almak kolayda bundan sonrası zor :)

Excel Vers. ve Dili
office xp
eşleşenleri bul sorgusunu yapamadım. sayın gulsum1 bunu nasıl çözebilirim.
aynı tablodaki verilerle nasıl çözerim?

Excel Vers. ve Dili
2003
sana daha önce bunun nasıl çözüleceğini anlatan bir adres verdim ama tekrar anlatayım senin bir ana tablon var adıda "asıl" olsun bu tabloda mal id diye bir birinci anahtar var dikkat et otomotik sayı demiyorum birinci anhtar diyorum
şimdi sen excell den tablonu aldın el ile yada kod ile neyse şimdi bir ekleme sorgusu yapacan diyecenki şu tablodakileri "asıl" tabloma ekle sorgu çalıştığı zaman sadece asıl tabloda olmayanları alacak şimdi tablondaki bilgileri asıl tablona aldın ama diğer tablodda alınmayan ama güncellenmesi gerekenler var işte onda güncelleme sorgusu ile şu tablodaki şu alanları bu tablodaki şu alanlar ile güncelle hepsi bu kadar

Excel Vers. ve Dili
office xp
teşekkür ederim. tekrar deneyeyim.