Farklı Sayfalarda aynı isimdeki sütunlarda bulunan verileri bir sayfada toplama

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-07-2022
İyi günler. Bir demirbaş sayım listesi hazırlıyoruz. Bu listede farklı katlarda bulunan ofis veya odalarda bulunan malzemeyi ayrı ayrı kaydettiğimiz sayfalar olan bir excel dosyası hazırladık. Eklediğim dosya örnek ve sınırlıdır. Sayfa sayıları artacaktır. Demirbaş olarak saydığımız ürünler katlara veya sınıflara göre farklılık gösterebiliyor. Bunları tek bir sayfada ilgili ürünün yanında toplam sayı olarak özet bir liste halinde görmek istiyoruz. Bunun için hangi formülleri nasıl kullanmalıyız ? Yardımcı olabilirseniz seviniriz. Çoketopla,düşeyara gibi formülleri düşündüm ama açıkcası kafamda bir bütün haline getiremedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
14-07-2022
Bu arada konuyla ilgili araştırdım biraz forumda ama çok daha karmaşık bazı dosya örnekleri gördüm. bize daha basit hatta mümkünse makrosuz sadece formülle çözebileceğimiz bir örnek lazım. Eğer eski konular arasında benim göremediğim ama önceden yanıtlanmış benzer bir konu varsa , onu da paylaşabilirsiniz, ilgili konuyu inceleyerek çözebilirim sanırım.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Eğer mümkünse verilerinizi tek bir sayfada toplamanız, istediğiniz türlerde raporlar oluşturabilmeniz için, çok daha yararlı olur.
Tek sayfada bir tane de kat için sütun açarsınız. (Bir nevi veritabanı gibi düşünün.)

Tek bir katı görmek istediğinizde filtreme kullanırsınız vb.
Ve özet tabloda formül yaparken eliniz daha güçlü olur. :)

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
14-07-2022
Eğer mümkünse verilerinizi tek bir sayfada toplamanız, istediğiniz türlerde raporlar oluşturabilmeniz için, çok daha yararlı olur.
Tek sayfada bir tane de kat için sütun açarsınız. (Bir nevi veritabanı gibi düşünün.)

Teşekkürler, evet onu da düşündüm. Ama toplamda 6-7 kat ve çok fazla demirbaş ürün var. Bu durumda tüm girişleri tek sayfada yapmak çok kalabalık geldi gözüme. Ama sizin mesajınızla farklı bir tablo tasarımı canlandı gözümde. Deneyeceğim :) Teşekkürler, sayenizde farklı bir bakış açısı kazanmış olduk :)

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
14-07-2022

Yalnız, aynı ürün tüm katlarda da bulunabildiği için onu nasıl yapacağız , içinden çıkamadım şimdi :)

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Öyle olması gayet normal. Hatta öyle olmalı. :)
Tek sayfa yapacaksanız öncelikle tüm ürünlerinizi o sayfaya yazmalısınız.
(Toplam sayfanızdaki tüm ürünleri)
Ve aşağıdakine benzer olarak kayıt yapabilirsiniz.
Eğer elinizde veriler örneğinizdeki gibi kayıtlıysa bu şekilde yapmanız çok zor olur. (Farklı çözümler gerekebilir.)
Örneğinizde katlarda tüm ürünlerin bilgisi yok ve sıraları tutmuyor.
Sıfırdan kayda başalayacaksanız; verilerinizi bu şekilde kaydetmeseniz bile belli standartlara uygun kayıt yapmanız, raporlama yapacağınız zaman kolaylık sağlar.

234575

Hatta aynı sayfada alt toplam yaparak basitçe özet rapor görüntüleyebilirsiniz.
234576

Yalnız, aynı ürün tüm katlarda da bulunabildiği için onu nasıl yapacağız , içinden çıkamadım şimdi :)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
14-07-2022
Öyle olması gayet normal. Hatta öyle olmalı. :)
Tek sayfa yapacaksanız öncelikle tüm ürünlerinizi o sayfaya yazmalısınız.
(Toplam sayfanızdaki tüm ürünleri)
Ve aşağıdakine benzer olarak kayıt yapabilirsiniz.
Eğer elinizde veriler örneğinizdeki gibi kayıtlıysa bu şekilde yapmanız çok zor olur. (Farklı çözümler gerekebilir.)
Örneğinizde katlarda tüm ürünlerin bilgisi yok ve sıraları tutmuyor.
Sıfırdan kayda başalayacaksanız; verilerinizi bu şekilde kaydetmeseniz bile belli standartlara uygun kayıt yapmanız, raporlama yapacağınız zaman kolaylık sağlar.

Ekli dosyayı görüntüle 234575

Hatta aynı sayfada alt toplam yaparak basitçe özet rapor görüntüleyebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 234576

Evet , formatı değiştirip yeniden giriş yapacak şekilde düzenlemeye karar verdim. :) Kat / Salon / Ürün / Adet şeklinde olabildiğince basit bir giriş yapılacak şekilde tabloyu yeniden oluşturdum. ürün kat ve salonları veri girişi ile standart ve listeden seçilerek girecek şekilde gireceğimiz bir şablona çevirdim. Böylece filtreleyerek bile çok daha basit raporlar alabileceğiz. Hep söylerim Basit olan mükemmel olandır :) Dosya bu haliyle hazırlanıp geldiği için aslında ben de mevcut haline göre bir şey yapabilir miyiz diye düşünmüştüm. Ama bazen mevcut olanın hatalarını düzeltmektense , sıfırdan yapmak daha pratik ve kolay oluyor :) :) Teşekkürler desteğiniz için

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Rica ederim ;)
Söylediğiniz gibi bazen yeniden oluşturmak daha az vakit alıyor.