Farklı sayfalarda aynı veri var mı kontrol etme

Tefo

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 EN 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-12-2027
Arkadaşlar merhaba,
7 sayfadan oluşan bir excel dosyam var. Bu sayfaların G sütununda sipariş numaralarım mevcut. Desteklerinizi talep ettiğim konu ise herhangi bir sayfada yer alan sipariş numarası diğer sayfalarda da mevcut mu kontrol edebilmek. Bunu countıf ile yapmak uzun yoldan mümkün olabiliyor fakat veri çok fazla olduğu için dosyayı çok yoruyor. Daha kolay bir yol önerisi olan var mıdır? İlave olarak herhangi bir formülün içerisinde gitmesi gereken sayfa adlarını belirli bir hücredeki metinden okutabilir miyim? Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Tefo

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 EN 32 Bit
30-12-2027
Hocam destekleriniz için çok teşekkür ederim dolaylı formülü işimi çözdü fakat diğer konuyu makro kullanmadan çözmek mümkün müdür? ilettiğiniz konu başlığındaki makroda mükerrer olan kayıtları siliyor benim tek istediğim varsa herhangi bir yerde uyarı vermesi ve kontrol etmemi sağlaması.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Formülle çözümü uyguladığınızı belirmişsiniz. Ve bu işlemin dosyayı yorduğunu ifade etmişsiniz. Veri sayınızın çok olduğunu ifade ettiğiniz için MAKRO kullanmanızı tavsiye ettim.

Verdiğim linkte sadece işlemin nasıl yapılacağını göstermek içindi. Sizin dosyanız için uyarlamak gerekecektir.

Tefo

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 EN 32 Bit
30-12-2027
countıf harici bir formül öneriniz var mıdır diye sormak istemiştim aslında. Makroyu düzenlemeyi deneyeceğim destekleriniz için teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Özünde verinin varlığı kontrol edileceği için SAYDIRMAK en akıllıca yöntemdir. Bunuda en hızlı şekilde EĞERSAY ya da ÇOKEĞERSAY ile yapabilirsiniz.

Fakat formül olduğu için ve veri sayısıda yüksek olduğu için YAVAŞLIK kaçınılmazdır...

Bu sebeple MAKRO kullanmanızı tavsiye ediyorum. MAKRO ile saniyeler içinde sonuç alabilirsiniz.

Tefo

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 EN 32 Bit
30-12-2027
Haklısınız destekleriniz için teşekkür ederim makro ile yapmayı deniyorum. İyi günler dilerim.