Firma Bilgilerini Listeleme

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-09-2021
Selam Arkadaşlar formun daha yeni üyesiyim ama gerçekten çok güzel ve faydalı bilgilerin bir arada bulunduğu ender sitelerden birisi olduğunu şüphesiz söyleyebilirim.
benimde excelde yapamadığım bir şey var mesela excelde iki sayfa olacak a sayfasında firmalar ve bu firmalar yanında günler ve bu günler içerisinde firmalar ile bilgiler "ödeme vs gibi bilgiler olacak"
b sayfasında ise diyelim a sayfasında kayıtlı olan bir firma adını yazıp enter yada cliklediğimde o firma ile ilgili 1 ay boyunca yapılan yorumları alt alta günlerini belirterek ne yorum yapılmışsa listelemesini istiyorum.

Ã?rnek: excel dosyasında 2 sayfa olacak 1.ci sayfa firmalar isimli sayfada bu bilgiler yer alacak firmalar ve 1 aylık takvim bilgileri.

Firmalar excel sayfası şu şekilde

Firmalar 02 mayıs 03 mayıs 04 mayıs 30 mayıs
Akbank ödeme günü ödeme yok ödeme yaptı
Ibm faturası eksik laylaylom gibi yorumlar

böyle 300'e yakın firma ve 1 aylık zaman dilimi içerisindeki yorumlar

2.Yorumlar isimli excel sayfasında ise yapmak istediğim ilgili firma hakkında yapılan yorumları listelemek istiyorum mesela

Firma ismini yazıcam mesela örnek akbank diyeceğim ve enter yada click
"belki arama butonu şeklinde olabilir"

Akbank (Firma ismini belirtecek)

02 Mayıs ödeme günü
03 mayıs ödeme yok
04 Mayıs
05 Mayıs ödeme yaptı

gibi bir listeleme yapmasını istiyorum aslında boş günleri listeye katmasa daha iyi olur ama , sadece ilgili firma ile yorum yapılan günlerin listesini yapabilsem çoook daha iyi olur , mutlaka bir yolu vardır da ben çözemedim....Birde Firmalar isimli excel sayfasına yeni eklenen firmalarda oluyor formül-yada macro firmalar sayfasına her yeni eklenen firmayı algılayacak şekilde dizayn edilse daha iyi olur....
bu konuda yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar
sevgi ve saygı ile
tşk :)

not:ekli bir dosya koydum yardımcı olursanı mutlu olurum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
Merhaba Levent,
Ekli dosyayı inceledim çok güzel tamda düşündüğüm gibi yapmışınız elinize sağlık , yalnız birde firmalar listesine yeni eklenen firmalar oluyor bu yeni eklenen firmalarla ilgili yorumlarıda listeye dahil edebilirsek Mükemmel olur,
çok çook teşekkürker ilgi ve alakanız için... :bravo:
Hürmetler,

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Firmalar sayfasının kod sayfasına aşağıdaki kodu yazarsanız,her yeni firma adı comboboxa ilave edilecektir.

[vb:1:6304d850bb]Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Column <> 1 Then Exit Sub
sat = Cells(65536, 1).End(xlUp).Row
Sheets("Yorumlar").ComboBox1.ListFillRange = "Firmalar!a2:a" & sat
End Sub[/vb:1:6304d850bb]

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
leventm' Alıntı:
Firmalar sayfasının kod sayfasına aşağıdaki kodu yazarsanız,her yeni firma adı comboboxa ilave edilecektir.

[vb:1:dd823c4edd]Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
End Sub[/vb:1:dd823c4edd]
Selam,
Bu olayı çözdüm hiç kod yazmaya gerek kalmadan sadece kayıtlı firma isimlerinin yazdığı herhangi bir satır altına boş bir satır ekleyerek firmayı oraya yazıyorum ve artalan "alfabetik" sıralama yaparak yeni firmayıda olaya dahil edebiliyorum..Gerçekten iş yerinde kullandım süper işime yarıyor önceden ajandaya bakara sayfalar arasında kayboluyordum çok teşekkürler levent arkadaşım , son olarak bir maruzatım var fazla bunaltmak istemiyorum ama dosyaya firmaların ödeme günlerinide dahil ettim senin için basit bir küçük işlemle bu olayıda yaparsak artık bu mükemmel sistem dahada mükemmel olacak.
yeni haliyle ekli dosyayı ekliyorum eğer yardımcı olmak isterseniz yine firma yorumları gibi bir sayfa ekledim günler yazılı sadece yapılan ödeme tutarları yazıyor ve yorumlar isimli sayfada iki yeni başlık açtım firma yorumları başlığı yanına ödeme günü ve tutarı diye firma hakkındaki yorumları öğrenmek isterken aynı anda firmanın bize yapmış olduğu ödeme ve günleride takip ederek süper bir sistem oluşturmak istiyorum.
başta bunu düşünemedim ama ama bunuda eklersek çok güzel olucak "o bür türlü firma ile ilgili gold muhasebe programına girerek ne kadar borcu var ne zaman ödeme yapmış gibi ekstre vs döküm alarak zaman kaybı yaşatıyor..."

Not: Bununla ilgili son güncel haliyle excel dosyasını ek yaptım , yardımcı olmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
merhabalar işlem tamam olay süper ellerine sağlık :hey: , yalnız excel dosyası ilk açılışında şöyle bir mesaj veriyor "Tamamını Görüntülemek için Sistem kaynakları yetersiz" diye bir mesaj veriyor tamam deyince her şey normal gibi görünüyor ama bu uyarı mesaj kötü bir şeylerin habercisi olabilir mi yani excel dosyasının bozulabilmesi gibi,
teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
Son Bir Eklenti

Merhaba Leventm,
yapmış olduğun program süper çok işime yarıyor , program diyorum çünkü benim excel sayfası çok kullandığım gold programından daha çok işime yarıyor...Sizden son bir ricam olucak bu dosya ile ilgili küçük bir eklenti daha yaptım , firma yorumları yanında firmalardan gelen havaleler sayası ilgili firmayı seçtiğim zaman firmanın borcu ve bize yaptığı ödeme günlerini listeye dahil edicek...
yine aynı dosya üzerinde bu değişiklik olucak ekte koyduğum dosyada ilgili sayfa düzenini ben ayarladım sadece bu yorumlar sayfasına gelen havaleler sayfası ile ek bağlantı kısmı kaldı.....buna yapmaya becerim olmadığı için sizden yardım bekliyorum , yardımlarınız için çok çok teşekkürler,
gerçekten bu dosya bana iş yerimde çok zaman kazandırıp , yarar sağlıyor...
teşekkürler....

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2010 PRO TR
leventm' Alıntı:

[vb:1:f662c27748]Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
End Sub[/vb:1:f662c27748]
sayın leventm yukardaki işlemin tersi mümkün mü? Yani ComboBoxa listede olmayan bir ad girsek listeye ekleme yapabilirmiyiz?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yukarıdaki kod zaten listenin en altına yeni ilave edilen firma isimlerinide otomatikman almaktadır.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2010 PRO TR
Bu tamam bunda sorun yok. Benim düşündüğüm, listeye eklemeyi combobox aracılığı ile yapmak. Her iki tarafta da olmayan adı comboboxa yazarak listeye eklenmesini sağlamak. :oops:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu biraz zor gibi,comboya yazdığınız ismi yine en son hücreye yazdırmak gerekecektir. Çünkü veriler comboya listfillrange ile alınıyor. Yani sayfa üzerinde bir aralık tanımlanmış durumda.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2010 PRO TR
İlginizden dolayı teşekkür ederim. :hey:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
Firma bilgilerini listeleme

Merhaba Leventm,
ilgili dosya ek'te excel dosyası içinde örnek bir sayfa yaptım nasıl yapmak istediğim konusunda , çünkü bu haliyle firmaların toplam borcunu göstermiyor, sadece ödenen günleri gösteriyor , ayrıcabazı firmalarda butün günleri boş olarak gösteriyor , ekteki dosyayı incelerseniz hemen farkedeceksiniz,
ilginizden ve yardımınızdan dolayı teşekkürler
hürmetler,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
merhabalar,
Leventm dosyayı açtığım zaman excel bir hata mesajı veriyor hata mesajı şu şekilde; " Tamamını görüntülemek için sistem kaynakları yetersiz "
sayfalar arasında dolaştığım zaman bu hata mesajı kayboluyor , her şey normal gibi görünüyor ama dosyada acaba ilerki günlerde çöküntüye yol açarmı tüm bilgiler uçar mı.? çözemedim bu hata mesajının neden kaynaklandığını
bulamadım...sizce neden olabilir
teşekkürler :hey:

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Bu makroyu module yerleştiriniz.

Sub auto_open()
Sheets("firmalar").Select
End Sub

veya kaydederken firmalar sayfasının üzerindeyken kaydediniz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
selam leventm,
bende dosyanın aynısını yapmaya uğraştım bayaa bir uğraştım ama bir türlü beceremedim her şeyi oluşturuyorum yorumlar sayfasına gelince tıkanıyorum nasıl oluyorda yorumları bir sayfada toplayabiliyorsunuz..sizin yapmış olduğunuz firma yorumları sayfasındaki vba kodlarını kopyala yapıştır yaptım yine fayda etmedi, çatlamak üzereyim :kafa: :eek: , seçili firma yanındaki firma bilgilerini nasıl yorumlar sayfasına taşıtıyorsunuz yardım allah aşkına....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kod yorumlar sayfasındaki comboboxa yazılmıştır. Bu kodları satır satır inceleyerek nasıl çalıştığını incelemenizi öneririm. Koddaki mantık; comboboxtan seçilen firmanın, "gelen havaleler" sayfasındaki yerini öncelikle find komutu ile bulup, sonrasında bulunduğu yerin satır nosunu diğer alt satırlarda bu değeri referans olarak kullanıp(sat2), verileri yorumlar sayfasına taşıması üzerine kurulmuştur.