fiyat bulma

arkadaşlar merhaba
benim cok uzun bir listem (no; isim; fiyat) var bu listeyi işaretleyip data ismini veriyordum. ve düşey ara yaparak istediğimi buluyordum ama suan liste 70.000 gecti yani excele sığmıyor. sığmayan kısımları yandaki hücreleri tasıdım ama istediğim numarayı bulamıyorum. bu işlemi makrıyla yapabilirmiyim..

G

Guest

Misafir
Merhaba

Sorunuzu tam olarak anlayamadım ama elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım

Makro dışında bir çözüm isterseniz.
İlk verilerin A B C stunlarında olduğuna göre diğerleri ise G H J stunlarında varsayıyorum.Buna göre eğerli formul kullanarak çözüm bulabilirsiniz.Aradığınız numarayı K1 hücresine girdiğinizi varsayarsak K1 Hücresine aradığınız numarayı girdiğinizde isimi bulacak formul aşağıdaki gibidir.Umarım işinize yarar.

=EÐER(TÜR(DÜÞEYARA(K1;A:B;2;0))=16;DÜÞEYARA(K1;G:H;2;0);DÜÞEYARA(K1;A:B;2;0))

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn enba

Bir örnek dosya eklermisiniz.

merhabalar
aslında anlatmak istediğim şöyle
sayfa 1 de işlem yapıyorum sayfa 2 de parca no, isim ve fiyatlarım bulunmakta
sayfa 2 de artık yetmiyor. d,e,f sutunlarına yada sayfa 3'e tasımak zorunda kaldım
ben sayfa 1 de calıştığım sayfada a hücresine parca numarasının tamamını yazdığımda b hücresine ismi c hücresine fiyatı getiyordu imdi liste büyüdüğü icin ücüncü sayfadaki listeme hitap edemiyorum.. sorunum bu ve aynı zamanda accesde buna benzer bir şey gördüm onda calışma sistemi parca numarasının ilk üc rakamını kök numarasını yazıyor yanındaki hücreye sadece o yazılan kök numarasıyla başlayan parça numaraları veya isimleri geliyor. bunu excelde yapmak mümkünmü...
ilgilendiğiniz icin teşekkürler

EKLEDÝM

BİR Ã?RNEK DOYSA YAPTIM.
ANLATABİLDİYSEM NE MUTLU BANA

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bir örnek dosya ekleyiniz. Onun üzerinden gidelim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sizin örneğinize göre hazırlanmış ekteki örneği inceleyiniz.

LEVENTM BEY MERHABA
YAPTIÐINIZ MAKRO SADECE PARÇA KODU HARFLE BAÞLAYANLARI BULUYOR BAZI PARÇALARDA HARF YOK VE KÃ?K KISMINI SADECE 3 TANE YAZMAK ZORUNDA KALIYORUM DEMEK İSTEDİÐİM MÜMKÜNSE EN AZ ÜÇ KÃ?K NOSU OLUPTA DAHA FAZLA YAZMA OLANAÐIMIZ YOKMU.. AYNI ZAMANDA SADECE LİSTEMİ B2 HÜCRESİNDE ACILIR PENCERE GİBİ GÃ?RMEK. BU İÞLEMİ BEN TABLOMDA KULLANMAK İSTİYORUM YANİ TABLO HER SEFERİNDE AÞAGI İNİYOR. YADA DAHA MANTILI BİR ÞEY NASIL YAPABİLİRİM..

TEÞEKKÜRLER

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kökdeğerini değiştirmek için kodun aşağıdaki satırındaki 3 yazan yeri değiştirin. Buraya 4 yazarsanız kök değer 4 haneli olur.

[vb:1:e698dbafe1]b = Mid(Sheets("LİSTE" & s).Cells(ara, 1), 1, 3)[/vb:1:e698dbafe1]

yapmıstım ama bu sefer sadece dör haneli oluyor benim dediğim değişken olabilirmi yani en az 3 ama aynı zamandada 4,5,6,7,8 diye

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Değişken olması mümkün bunun için, 4 rakamının olduğu yeri bir hücreye bağlayarak hane sayısını buradan alabilirsiniz. Ã?rneğin aşağıdaki kodda hane değeri D1 hücresinden alınıyor.

[vb:1:fcff1375bf]b = Mid(Sheets("LİSTE" & s).Cells(ara, 1), 1, [d1])[/vb:1:fcff1375bf]

Rakamla başlayanlarıda bulması gerekir,eğer bir eşleşme yoksa bulamayacaktır. Böyle olmadığından eminmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
3 yerine

Len(Worksheets("Sayfa1").Cells(2, 1))

yazmayı deneyin.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Veya;

Kod:
b = Mid(Sheets("LİSTE" & s).Cells(ara, 1), 1, Len([a2]))
Edit: Danersin, mesajını görmemişim......özür...

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Başka bir alternatif de;

Kod:
.......
....
..
For ara = 1 To a
If Sheets("LİSTE" & s).Cells(ara, 1) Like [a2] & "*" Then
c = c + 1
.......
....
..

TAMAM HERKEZE COK TEÞEKKÜR EDİYORUM AMA PARÇA NUMARALARIM HEPSİ HARFLE BAÞLAMIYOR BAZILARI RAKAMLA BAÞLIYOR RAKAMLA BAÞLAYAN BİR NUMARA KOYDUÐUMDA BU NUMARAYI BULAMUOYR.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ben leventm arkadaşımızın örnek dosyasındaki kodda kendi önerdiğim değişikliği denedim. Harf veya rakkamla başlasın veya A2 hücresindeki değer hangi uzunlukta olsun, istenilen sonuçları buluyor.

Ya siz bir çeşit şaka yapıyorsunuz, ya da yukarıdaki cevapları denemiyorsunuz.....