fonksiyonlar

selam arkadaşlar yardımcı olursanız sevininirim.
benim sorunum bir excel tablosu yaptım a sütununda kod numarası b sütununda kodun adı c de kodun kaç adet olduğu var.örnek 001 elma,002 armut 003 domates.fakat a sütununda karışık her koddan (mukerrer diyelim) çok sayıda veri var.ben bu tablodaki kodları başka bir tabloda icmal gibi her kod 1 adet fakat miktarlar toplanacak şekilde nasıl yapabilirim.
saygılar;

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
özet tablo (pivot table) bu iş içn çok uygun, anladığım kadarıyla

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
=TOPLA(EÐER(A1:A1000="001";EÐER(B1:B1000="elma";c1:c1000);""))

yada

=TOPLA(EÐER(Sayfa1!A1:A1000="001";EÐER(Sayfa1!B1:B1000="elma";Sayfa1!C1:C1000);""))

formülü ctrl+shift+enter tuşu ile girin

şayet mükerrer kodları teke düşürmek istiyorsanız örn.uygulama ekleyin

selam verdiğiniz formulu girdim fakat sanırım formul benim istediğim işi görmeyecek ekte gönderdiğim gibi yapmak istiyorum deneme xls deki kayıt sayfasına sıradan giriş yapacağım icmal sayfasında ise günlük veya aylık yaptığım işleri guruplayıp icmal sayfası yapacak her koddan bir adet olacak fakat kayıt sayfasında kaçtane aynı koddan varsa icmal sayfasında toplayacak

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
her yazılandan 1 tane almak

Slm.lar.
verilerinizin miktarını bilmiyorum ama "bir sütunda bulunan verilerden 1 er tanesini almak " açısından işlevlerle yapılmış bir örnek olarak inceleyebilirsiniz.

öncelikle makrolu çözümleri deneyin. (nedeni hem hızlı hemde dosyanızı şişirmez)
Olmazsa pivot table yi deneyin. (aynı nedenden dolayı)
ama işlevlerin gücünüde gözardı etmeyin.. :D

İyi çalışmalar...

benim sorunumu özet taplo değilde ikinci tablonun birici tablodaki verilerin icmali gibi listelenmesini istiyordum. mesela muhasebe kayıt sisyemindeki gibi tarih sırasına göre (karışık kodla) girilen bilgilerin ikinci tabloda birinci tablodan bilgiye (koda)bakıp ikinci tabloya ilk gördüğü koddan başlayarak alt alta diğer kodlarıda sıralayıp kod kaydı bazında kaydın adını ve miktarını toplayan bir tablo olarak düşünüyorum pivot tabloyu inceledim fakat benim istediğim şekilde bir tablo olamıyacağı kanısındayım neyse bir şekilde hallediriz her halde her keze teşekkürler.

m.uygun kardeş teşekkürler sanırım bir şekilde düzenleme yaparsam sorunum çözülmüş olacak.... herkeze ilgilerinden dolayı teşekkürler,,,, :icelim: