Fonksiyonların etkinliği nasıl ölçülür?

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Foruma ilk sorumu soruyorum.

Bilindiği üzere, Excel'de fonksiyonlarla çözülecek bir problemin pek çok çözüm formülleri ortaya çıkabilmektedir.

Ancak, bu çözümler arasında en etkin çözümü bulmak için nasıl bir yol izlenmelidir? Hangi kriterler dikkate alınmalıdır?

Excel'in yerleşik fonksiyonları arasında hiyerarşik bir sınıflandırma yapmak mümkünmüdür? (Yani bu fonksiyon, şu fonksiyondan daha iyi ve daha etkindir.) Mümkünse bu hiyerarşik yapı nasıldır?

Herkes bu konuda bildiği şeyleri yazarsa biz de öğrenmiş oluruz.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Sorunuza cevap olarak değil de kişisel düşüncemi belirtmek istiyorum.
Malum, her fonksiyonun yaptığı bir işlev vardır. Ancak aynı işlev için daha başka formüller kullanılabilir(etopla yerine topla.çarpım gibi).
Şahsi düşüncem, fonksiyonların yaptıkları işler aslında farklıdır ancak, biz (daha çok sizin gibi ustalar) fonksiyonları değişik şekillerde kullanarak aynı işi daha çabuk yapmalarını sağlayabiliyoruz.
Söylemek istediğim; fonksiyonlar arasında bana göre bir önem sırası yoktur. Denem yanılma yoluyla hangisinin hangi işi daha çabuk yaptığını sizin sayenizde görebiliyoruz.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sorunuza cevap olarak değil de kişisel düşüncemi belirtmek istiyorum.
Malum, her fonksiyonun yaptığı bir işlev vardır. Ancak aynı işlev için daha başka formüller kullanılabilir(etopla yerine topla.çarpım gibi).
Şahsi düşüncem, fonksiyonların yaptıkları işler aslında farklıdır ancak, biz (daha çok sizin gibi ustalar) fonksiyonları değişik şekillerde kullanarak aynı işi daha çabuk yapmalarını sağlayabiliyoruz.
Söylemek istediğim; fonksiyonlar arasında bana göre bir önem sırası yoktur. Denem yanılma yoluyla hangisinin hangi işi daha çabuk yaptığını sizin sayenizde görebiliyoruz.

Övgüleriniz için teşekkür ederim.

Şimdi benim bildiğim örneğin yanlış değilse, formüllerdeki matematiksel işlemler çoğaldıkça işlem yükü arttığından çalışma hızı düşer. Bunun yerine boolen yöntemi (0 -yanlış / 1- doğru) tercih edildiğinde, işlem yükü azalacağı için formül daha etkin olur. Gibi...

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Foruma ilk sorumu soruyorum.
2456 cevaptan sonra tabiki bir soru hakkınız olacak. :D

Benimde düşüncem fonksiyonlar arasında bir önem sırasının olmaması yönünde.

Sadece bazı fonksiyonların işlevi yaptığımız işleri karşıladığı için daha fazla kullanıyoruz.
Buda bu fonksiyonların önemini arttırmaktadır.(Burada sizin örneklerinizin çok katkısı vardır.)

Önemli olan o anki sorunumuzu hangi fonksiyon daha kısa ve hızlı yapıyorsa o fonksiyonu kullanmaktır.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Sayın Yurttaş hatırlarsanız.

=TOPLA.ÇARPIM(--($B$5:$B$13="Ütü");--(C5:C13="Ocak");--($G$5:$G$13))

şeklindeki hesaplamasının işlemi daha çabuk yaptığını (1/0 şeklinde) daha önce tartışmış ve bunda karar kılmıştık .
Bende aynı fikirdeyim.Küçük veritabanlarında pek fark edemesekte işle hacmi büyüdükçe zaman açısından faydalı olduğu kanaatindeyim.

Birde alışkanlığa bağlı örneğin ben kısayoldan ETOPLA ile yapabileceğim işleme TOPLA.ÇARPIM'ı tercih ederim.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhaba

Sayın Yurttaş hatırlarsanız. hatta ben bununla ilgili dosyada en tercih edilen kullanım şeklinin bu olduğunu belirtmiştim.

'=SUMPRODUCT(--($B$5:$B$13="Ütü");--(C5:C13="Ocak");--($G$5:$G$13))

şeklindeki hesaplamasının işlemi daha çabuk yaptığını (1/0 şeklinde) daha önce tartışmış ve bunda karar kılmıştık .
Bende aynı fikirdeyim.Küçük veritabanlarında pek fark edemesekte işle hacmi büyüdükçe zaman açısından faydalı olduğu kanaatindeyim.

Evet hatırladım.

Liste. Bende yok. Ama araştırmak lazım. Ancak dizi formülü şeklinde kullanılabilen fonksiyonlar olabilir, diyebilirmiyiz?

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Evet dizi şeklinde kullanılabilen foksiyonlar çok iyi olur.

Not: Mesajımın son bölünü sildim. Sebebi ...Çok güzel bir tartışma konusunda bile fonksiyonlar hakkında istekte bulunuyorum

Anormal dimi.....

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Bu konuda bilgisi olan yok mu?

Etkin bir formül nasıl yazılır?