form hızlandırma

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
arkadaşlar sorunum şu
bir tablo düşünün 40.000 kayıt içeriyor tabloda 10 sutun var ve hemen hepsinde full veri var. ben bu tablo üzerinden form içerisinde görsel bir rapor oluşturdum (yani access in raporlamasıyla bir ilgisi yok). sonra raporu oluşturacak parametreler için başka tablolara oluşturdum. örneğin ana tabloda kayıtı yapan elemana göre raporu kısıtlayacaksam eleman seç diye bir tablo oluşturuyorum bunu sorguda tabloda eleman kısmı ile eşleştiriyorum ve eleman seç tablosunda hangi veri yer alıyorsa sorguda da o elemana ait kayıtlar çıkıyor. sonra bu eleman seç ile ilgili form oluşturarak bir rapor parametresi oluşturuyorum. ve bu parametre gibi belki 10 adet kısıtlayıcı form oluşturduktan sonra bu formlarla beraber bu parametrelerin kısıtladığı sorgunun formunu aynı form içerisine atıyorum yani bir form içinde 10-12 adet form yer alıyor. bunun neticesinde form çok geç açılıyor bir teklif takip sistemi yaptım bazı eksiklikleri olsada şirkette kullanıyorum bu sorunuda atlatırsam gerçekten çok iyi olacak.
şimdiden yapacağınız yorum ve yardımlar için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bana sorarsanız çok fazla alt form kullanıyorsunuz. Sorgu- makro ve vba kullanarak- zayıfsanız bilginizi daha artırmaya çalışarak- alt form kullanımından kaçınmalısınız. Ne kadar alt form kullanırsanız ve bu alt formlarda ne kadar veriyi aynı anda görüntülerseniz o kadar yavaşlarsınız. Gördüğüm kadarıyla tek bir form üzerinde açılan kutu ile ve basit bir seçme sorgusu ile yapabileceğiniz işlemleri bile alt formlarla yapıyorsunuz..

Verileriniz için de sql kullanın.. En kolayı çalışmanızı mdb olarak değil access projesi olarak oluşturun. Böylece verileriniz sql server üzerinden yayınlanacaktır. Bu hem verilerinizin güvenliği hem de hız için iyi olur. Veri tabanı şişmesi yaşamazsınız. Kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
kurulmuş bir sistemim var ve bu dönüşüm pek kolay olmaacak sanırım...
şuan için bir çözüm öneriniz varmı?

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Valla aslında programla ne yapmak istediğiniz çok belli değil.. Yani bir form üzerinde bazı alt formlarla birbirlerine bağlanmış verileri süzüyorsunuz ... Sonuç ne oluyor onu anlamadım. Herhalde asıl programın yerine oluşturduğunuz omurga biraz eksik mi ne?.. Biraz daha açıklarsanız ne yapmak istediğinizi tabii ki yardımcı olurum...

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
bu tablolarla sorgulama işlemi yerine forumda göstereceğiniz bir örnek varmı onu inceleyim...
içerisinde modül yer almazsa sevinrim. pek modüllerden anlamıyorumda.