Form ile ilgili...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 - Türkçe
Arkadaşlar ekteki gibi bir kitap envanteri oluşturuyorum..Şimdi sizlerden öğrenmek istediğim, girdiğim yabancı kitaplar için formda "Orjinal Adı" ve "Çeviren" bilgilerinin gözükmesi, yani formda sadece yabancı kitaplar için bu bilgilerin gözükmesini istiyorum...Öbür türlü tablolarda oluşturup ilişkilendirirsem her kitap için formda bu seçenekler gözüküyor...bunun nasıl yapılacağını anlatabilir misiniz? Saygılar...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın yesman,

Yabancı kitapların ayırd edici bir özelliği olmalı. Bu özelliğin nasıl olmasını istiyorsunuz? Ona göre çözüm üretebilelim.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 - Türkçe
Hımm...ayırt edici bir özellik olarak hiç düşünmemiştim, tüm kitaplarımı bir arada listelemek istiyorum..Yani yazarı yabancı olan tüm kitaplarda orjinal ismi ve çeviren seçeneklerini görmek istiyorum...Kitapları yerli veya yabancı diğe sınıflasak misal?

Excel Vers. ve Dili
Sayın yesman,

Bir inceleyin bakalım. Ama biraz daha geliştirilebilir. (Açılır kutularla)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 - Türkçe
Sayın modalı, çok teşekkür ederim...Tam istediğim gibi olmuş.
zahmet olmazsa biraz anlatırmısınız? VBA kodlarını siz mi yazdınız yoksa olaya bağlı mı oluşuyor? Kusura bakmayın, VBA çok bilmiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Sayın yesman,

VBA kodlarını ben yazdım ama pek de öyle karmaşık ve zor kodlar değil.

Kod:
Me.txtÇevirmen.Visible = True
    Me.txtOrojinalAdı.Visible = True
    Me.lblÇevirmen.Visible = True
    Me.lblOrojinalAdı.Visible = True
Burada Me ile formun kendisini daha sonra da metin kutuları ve etiketlerin görünme özelliğini True yani doğruya ayarlayıp görünmesini sağlıyorum.

False ise yanlışa ayarlı o zamanda görünmezler. Bu kodları üç kere yazmamak için iki tane alt yordam ekledim. Göster ve Sakla. Bunları da istediğim an çağırıyorum.

Kod:
If Me.Çerçeve21 = 1 Then
       Sakla
    Else
       Göster
    End If
Bura da ise eğer çerçeve21 objesinin değeri 1 ise (Yerli) Sakla prosedürü değilse Göster prosedürü çalıştırılıyor.

Bu kodları üç ayrı yordama yazmak gerekiyor.

1. Formun Load (Yükleme) olayında form yüklenirken açılan verinin çerçeve21 nin değerine göre prosedürler yürütülüyor.
2. Formun Current(Akan) olayında ise kayıtlar arasında gezinirken istediğimiz sonucun oluşmasını sağlıyoruz.
3. Çerçeve21 After Update olayı ise çerçevenin güncelleştikten sonra ne gibi etkilerin olacağını yazıyoruz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 - Türkçe
Sayın modalı, ben de sizin yaptığınız mantığa göre kitabın orjinal olup olmamasına bağlı olarak ekranda ISBN değerlerinin gözükmesini sağlamaya çalışıyorum, fakat ekteki gibi hata veriyor. Bir de olaya bağlı olarak oluşturduğum orjinal/kopya değerlerinin formda gözükmemesini sağlayamadım...
Form Sihirbazı ile form oluşturuken orjinal/kopya sütununu eklemesem bu sefer de çerçeveye bağlı denetim kaynağında orjinal/kopya'yı seçemiyorum...

Anlatabildim mi bilemiyorum, fakat hatalarımın nerede olduğunu belirtirseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Sayın yesman,

Kullandığınız metin kutusu ve etiket adı yanlışdı. Ben kolaylık olsun diye her objenin başına üç harfli bir önek ekliyorum ve böyle adlandırıyorum. txt ve lbl öneklerini kendim metin ve etiketleri adlandırırken ekledim. Kodlar şu şekilde olmalı:

Kod:
Option Compare Database
Private Sub Çerçeve24_AfterUpdate()
If Me.Çerçeve24 = 1 Then
       Göster
    Else
       Sakla
    End If
End Sub
Private Sub Form_Current()
If Me.Çerçeve24 = 1 Then
       Göster
    Else
       Sakla
    End If
End Sub
Private Sub Form_Load()
If Me.Çerçeve24 = 1 Then
       Göster
    Else
       Sakla
    End If
End Sub
Public Sub Göster()
    Me.ISBN.Visible = True
    Me.ISBN.Visible = True
    End Sub
Public Sub Sakla()
    Me.ISBN.Visible = False
    Me.ISBN.Visible = False

End Sub
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 - Türkçe
Sayıın modalı, yazdığınız tüm cevaplar için çok çok teşekkür ediyorum...Herşeyi anladım, size son bir sorum olacak kendi düzenlemenizde seçenek grubuna bağlı yerli/yabancı verisini formda hiç göstermiyosunuz, ben de aynı şekilde kendi düzenlememde orjinal/yabancı verisinin hiç gözükmemesini istiyorum fakat bunu ancak form özelliklerinden görünmede hayırı seçtiğim zaman sağlayabiliyorum, sizinkinde ise hiç gözükmüyor...Bunu nasıl sağladınız? Yardımlarınız için teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Sayın yesman,

Eğer çerçevenin varsayılan değerini 2 yaparsanız o zaman görünmezler. Varsayılan değer 1 olduğundan görünüyorlar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 - Türkçe
Sayın modalı onu demek istememiştim, hani çerçevenin denetim kaynağı olarak yerli/yabancı verisini belirliyorsunuz ya, onun formda hiç gözükmemesini sağlıyorsunuz...

Benimkinde ise çerçevenin denetim kaynağı olarak orjinal/kopya verisini belirliyorum fakat formumda görünmesini istemememe rağmen "orjinal/kopya....1(veya)2"hanesini görüyorum.

En başta Formda görünmemesi için form sihirbazında "orjinal/kopya"yı seçmezsem bu sefer de denetim kaynağına bu veriyi bağlayamıyorum...Anlatabildim mi bilemiyorum, bunu bir türlü çözemiyorum...
Sizi de yoruyoz ama...:)