Forma Başka Bir Tablodan Alan Ekleme

Excel Vers. ve Dili
ütaldo
Arkadaşlar merhaba,

Yeni bir access kullanıcısı olarak hazırlamakta olduğum bir çalışmayla ilgili sizlerin yardımınıza ihtiyacım var.

Bir tabloya veri girişi amacıyla hazırladığım formda, veri girişi yapıldığında kendiliğinden hesaplama yapılabilmesi için, diğer bazı tablolardaki alanları forma eklemem gerekiyor. Bir forma, formun dayandığı tablonun haricindeki bir diğer tablodan yeni bir alanı nasıl ekleyebilirim

Excel Vers. ve Dili
tamersyilmaz
Oluşturacağın yeni alana veri girişimi yapacaksın yoksa diğer tablodan verimi çağıracaksın.

Excel Vers. ve Dili
tamersyilmaz
Öncelikle veri çekmek istediğin tablodan bir sorgu oluştur ve açılan kutu olarak bunu forma ekleyebilirsin ya da alt form olarakta ekleyebilirsin çalışmanı gönderirsen daha çok yardımcı olabilirim.

Excel Vers. ve Dili
ütaldo
Sorgu oluşturup eklemeyi deneyeceğim Tamer Bey, çalışmam ekte yer almaktadır. Yapmaya çalıştığım şey şöyle:

Kullanıcı giriş formunda yer alan firmayı seçecek, hakediş tutarı kısmına fatura tutarını girecek ve form üzerinde yapılacak hesaplamayla KDV tutarı, genel parametreler tablosundaki KDV oranı çarpılarak bulunacak.

Bunun haricinde birçok çarpım da yer alacak ancak ben bunu yapabilirsem, geri kalanları yaptığımı örnek alarak tamamlayacağım.

İlginiz için teşekkürler

Ekli dosyalar

• 160 KB Görüntüleme: 15
Excel Vers. ve Dili
tamersyilmaz
Sayın xamimax örneğinizi inceledim ama fatura tutarı diye bir alan göremedim. Fatura alanını biz mi gireceğiz ve genel parametler tablosundaki stopaj kdv oranı ve kdv stopajı sabit değerlermidir.

Excel Vers. ve Dili
tamersyilmaz
örneği inceledim ve bir örnek hazırladım eğer anladğın doğru ise tamamını düzenleriz. Yaptığım örnekte hakediş bedelini girdiğiniz zaman KDV tutarını hesaplama yapıyor bunu ben sabit sayı olarak yaptım gerekirse sizin belirlediğiniz rakamda kdv oranı olabilir. yani her seferinde farklı oran seçebilirsiniz. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
ütaldo
Tamer Bey,

Teşekkür ederim. Küçük bir farkla istediğim buydu. Nihayetinde yazdığınız kodla hesaplama işlemi çalışır vaziyette. Ancak hakediş bedeli, KDV oranı için yazmış olduğunuz 0,18 değeri yerine, genel parametreler tablosundaki [KDV Oranı] alanıyla çarpılması gerekiyor.

KDV oranı sabit olduğu için yazmış olduğunuz kod yanlış değil ancak, sizin yazarak hesaplanır hale getirdiğiniz kodun benzerini, ben her bir firma için ayrı ayrı oran olarak tanımlanacak olan [Teminat Kesintisi Oranı] gibi alanlar için de kullanacağım.

Kodlama bilmediğim için kendimce;
Me.KDV = Me.Hakediş_Bedeli * 0.18 yerine
Me.KDV = Me.Hakediş_Bedeli * [Tablo Adı!KDV Oranı] gibi bir kod olması gerekiyor sanki.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın xamimax,

Başka tablolardan veriler DLookUp fonksiyonuyla çağrılırlar. Forumda kullanışıyla ilgili çok örnek ve bilgi var. Arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Ancak sabitlerin bulunduğu tablonunda değişik şekilde yapılandırılması gerekir diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
ütaldo
Arkadaşlar çalışmamda geldiğim son noktayı ekte gönderiyorum.

Sabit olan genel parametreler tablosundan istediğim veriyi modalı'nın dediği gibi dlookup'la çekmeyi başardım:) Ancak yine dlookup kullanarak, her bir satıcı için ayrı tanımlanan değerleri getirmeye çalıştığımda başarılı olamadım.

Şunu yapmak istiyorum;
1- Giriş formunda Deneme1 satıcısını seçeceğim,
2- [Hakediş Bedeli]'ne fatura tutarını yazacağım,
3- [Hakediş Bedeli]'ne fatura tutarını yazdığımda, Tanımlar tablosundan Deneme1 satıcısı için tanımlanmış olan [Avans Kesintisi Oranı] ile [Hakediş Bedeli]'ni çarparak çıkan sonuç [Avans Kesintisi]'ne işlenecek.

[Avans Kesintisi] = [Hakediş Bedeli] * Dlookup("[Avans Kesintisi Oranı]", "[Tanımlar]", ............. )

gibi bir formül yazmam gerekiyor ama nokta, noktayla belirttiğim yeri bir türlü çözemedim. Gece rüyama girdi valla bu formül, yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
tamersyilmaz
Sayın xamimax ben de çok fazla kod yazmayı bilmem ama istediğinizi yaptım eğer kafanıza takılan başka birşeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım.Birde sorular birazçık daha açık olursa daha iyi olur. İyi çalışmalar kolay gelsin.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
ütaldo
Teşekkürler sayın tamersyılmaz,

Uğraşa uğraşa dlookup kullanarak amacıma ulaştım az önce. Çalışmaya devam ediyorum, bir kaç güne bitiririm:)