Formda alan içinde sayarak toplam alma

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Ben formda sürekli artan sayı olarak ayarlanmış alanı =Say([evraksayı])+1 ile saydıktan sonra bir fazlasını o alanda varsayılan olarak gösterebiliyorum. Ancak aynı işlemi aynı formda ikinci kez başka bir alanda yapamıyorum. Bu konuda yardımcı olacak arkadaş varmı, şimdiden ilgi duyap yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.

=Say([subesayı])+1 ikincisi ise =Say([burosayı])+1

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın kalbinidinle,

Uygulamayı eklemediğiniz için, ezbere cevap veriyorum tabi.

Anladığım kadaruyla siz bu atamaları metin kutusunun veri sekmesinden yapıyorsunuz. Çalışabilmesi için metin kutusuna odaklanmanız gerekiyor. İlk açılışta otomatik olarak ilk alana odaklandığından orası güncelleniyor.

Yapacağınız, form yüklenirken olayına ilgili kodları girmeniz.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

alanı otomotik sayı yap

istediğin zaman tekrar 1 den başlatırsın çünkü insanlar otomotik sayını tekrar 1 den başlamayacağını sanıyor

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Sayın Gulsum1 ve modalı ilginiz için teşekkür ediyorum.
Aslında kayıtla ilgili bir problem için örnek göndermiştim. Şimdi ise hem izah edeyim, hem sıkıntımın birincisini söylim. :)

Sadece bir TABLO dan üç ayrı sorgu sanki tablo gibi oluşturdum. Bahsettiğim birim formları verilerini bu sorgulardan alıyor. Sube memuru evrakları kaydettikten sonra birimler kendilerinin formlarını açtıklarında evraklarını görüyorlar. Ancak kendi Bürolarını ilgilendiren kısımlar olduğundan doldurulması gerekiyor. İşte sıkıntı burda başlıyor.

"Subesayısı" sube memuru tarafından evrak, şubeye geldiğinde girilmiş oluyor. Birimler ise kendi sayılılarını girmelerini gerekiyor. O da "bürosayı" kısmı. Ve her iki kısımda varsayılan olarak sayıların tamamı sayıldıktan sonra bir fazlasının gözükmesi gerekiyor. Çünkü evrak kayıt edilirken yanlışlık olmasın.

Bu bahsettiğim sıkıntı; kendileri evrak göndermek istediklerinde gözükmesi muhtemel, yani: İlgli kullanıcı kendi formunu açtı ve evrak göndermek istiyor, ekle dedi, yeni bir form açıldı, orda hem "subesayı" kısmı var (ben orayı o sayının toplamını alarak zade çözdüm, ama kişi yanlışlıkla unutursa kıymeti kalmayacak) hem de "bürosayı" onuda yine bürosayı toplam kısmı var, orlara baktıkları müttetçe bi sıkıntı olmayacak, ama ben istiyorum ki ilgili yerler kullanıcıların iradesine bırakılmadan hep toplam sayının bir fazlasını göstersin..

Bu yukardaki pragraftaki söylediğim saydırıp bir fazlasını gösterme işlemi, formda birkere yapılabiliniyor bu mümkün ancak ben iki kere istiyorum. Örnek ekte vb. sindeki şivreyi sildim, yani şifresi koduna bakmak mümkün.

Birde diğer kaydetmek ile ilgili sorularım vardı ona baksanız diyorum ?
Bende çok mu oldum ki? :hey: İlgilenip yardım etmek isteyen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Şeyy özür, eklemeyi unuttum.
Hemen ekliyorum, birde yukarda Gulsum1 otomatik sayı demiş, o mümkün değil çünkü eğer otomatik sayı der ve bir şekilde onu silmem gerekirse hep bir yukarısını söylediği için benim işimi görmüyor, yani sürekli manuel olarak bir artırılması gerekiyor, benim varsayılan olarak mevcut evrakların bir fazlasını ilgili yerlere getirmem yeterli.
Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

senin form üzerinde çalışıyorum bu günlerde biter senin veritabanına baktım tek bir tabloda işlem yaptığın halde aynı şeyleri tekrarlamışsın yani evrak sayısı ile büro sayısı aynı ise niye aynı şeyi tekrarlamışsın sonra zaten giren kişi ile kayıt yapan kişi aynı ise kayıt ekrannda yine kullnıcı seçmenin ne alemi var şifre ekranını kapatma arkada açık kalsın kullanıcı adını kayıt ekranı ondan alsın

sonra otomotik sayıdan neden korkuyorsun diyelim 445 inci kaydı sildin sen bir sonraki kaydın 444 446 diye devam edeceğinden korkuyorsan o önemli değil yardımdan aratırsan bunun çözümü var son sildiğin kaydı yok sayma kodu

diğer işlerini ben hallediyorum yenisi yaptığım uygulamayı koydum ama silinmiş 08.02.2007 tarihinde

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
sayın Gulsum1 gönderdiğim programda giris formunun olması, bir kaç kullanıcının olmasından dolayıydı.. Yani aynı tablodan üç ayrı form yani birim formu kullanıcı adı şifresiyle açılıyor, ancak gönderdiğim örnekte söylediğin gibi tek kullanıcı formu var, öyle olmasının sebebi örnek olsun diye gönderdim.

ayrıca forma giren kişinin kullancı adını tekrar girmesi meselesini doğrusu senin söylediğin gibi sifresi kısmından almasını beceremedim, onun için tekrar yazdırdım, yardımın olursa sevinirim.

orda bi "subesayı" kısmı var birde "bürosayı" kısmı, aslında oradan "say" komutuyla "subesayı" kısmının sayılarak varsayılan olarak bir fazlasının getirilmesi mümkün değil. Çünkü dikkat edersen bi ana tablodan sorgu yoluyla kullancı formlarına veri veriliyor. Mesela gönderdiğim formda bulunan arsiv formu arsiv diye veri tablosuna girilen evrakları görüntülüyor. Dolayısıyla 450-300 gibi verilerin girildiği düşünüldüğünde her birimi ilgilendiren evrak farklı olacak, çünkü onlar sadece kendi birimlerinin evraklarını görebiliyorlar. Ancak evrak yazdılar ve göndereceklerse "subesayısı" lazım oluyor. Onuda yanda sorgudan en büyük sayısı gösterek çözdük, oraya başka nasıl bir fazlasıyla varsayılan olarak getirilir bilmiyorum. Büro sayısı ise aslında mümkün olması lazım. Çünkü o aldığı tablodaki evrakları sayacak, ancak niye saymıyor onuda bilmiyorum.

Netice bir tablodan üç ayrı kullanıcı üç ayrı ara yüzle yazılan evrakları görüyor, izin verilen yerleri işliyor, gerektiğinde şubesayınısını bulundukları yerden alıp evrak gönderebiliyorlar. Örnek tam bunu içermiyebilir.. ilginiz için teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.. Aslında kayıt ile ilgili sorumda vardı.. tam da yakalamış ken diyorum.. :) kolay gelsin..