Formda il ve ilçe alanını, il ve ilçe alanları ile ilişkilendirme

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Değerli dostlar;
Formdaki ikamet il ve ilçesini,ilgili İl ve ilçeler tablosundan ilişkilendirip te bir türlü formda sağlıklı çalıştıramadım.Epey uğraştım.İli alanına kayıt gerçekleştirebiliyorum. İlçeler alanında sorun çıkıyor.Bazen rakamlar çıkıyor.Sağolsun Sn Taruz ,önceden sorulmuş bir soruyu güzel açıklamış.Benim dosyamıda inceleyerek , düzenlemeyi üzerinde yaparsanız çok memnun olacağım.Saygılarımla

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın meraklı biri,

Gözünüzden kaçan konu açılan kutuların 2 sütunlu olması, ancak genişlikler 0cm;2,5cm gibi ayarlanınca ilk sütun görünmüyor.

ilçeler açılan kutusunun liste kaynağı sorgusuna ilid ninde eklenip ona göre sorgulanması gerekiyor.

Tablolara daima sayı kaydetmek metin kaydetmekten iyidir. İlgili değişiklikleri ve ilişkileri ekeledim.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
ikaz veriyor

Sn modalı ikaz veriyor : Run-time error diye.
İlginize teşekür edrim

Excel Vers. ve Dili
Özel bir şey yapmadım. Sizin gönderdiğiniz uygulama üstüne değişiklik yaptım.

Şu an ben de düzgün çalışıyor.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sn Modalı
Bentekrar aynı dosya üzerinde çalışma yaptım.Ör: Ankara ilini açtığımda bana Ankaranın ilçelerini getirmsini istiyorum.Veya İstanbulu açtığımda istanbul ,ile ilgili ilçeleri getirsin diyorum.En son gönderdiğimde bu gerçekleşmiyor.Benim burada göremediğim eksiklik nedir ,hâlâ anlamış değilim .Tekrar yardımcı olursanız sevinirim.
İlginize bir kez daha teşekkür ediyorum

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Sayın meraklı biri,

İlk olarak tablonun il ve ilçe alanlarını sayıya çevirdim ki açılan kutuda ilk sütuna yerleştirdiğim id ler kaydedilsin.

Sonra, ilçeler açılan kutusunda veri sekmesindeki satır kaynağındaki sorgu ifadesinin sağındaki ... basıp sorgu oluşturucuyu açıp önce üçüncü sütun olarak ilid yi ekledim ve ölçüt kısmına sağ tıklayıp oluştur sihirbazını devreye soktum. Açılan pencereden sol alt listede formlar- yüklü formlar- kişileri seçip ikinci listeden ikamet ili alanını çift tıkladım ve üst tarafa [Formlar]![kişiler]![İkamet il] yazılmasını sağladım ve kaydettim böylece ilçeler açılan kutusunu illere bağlamış oldum.

İlçeler açılan kutusunun sütun sayısını 3 ve genişliğini 0cm;2,5cm;0cm olarak ayarlıyarak sadece ilçe adlarının görünmesini sağladım.

Ondan sonra formun kod yazma sayfasına şu kodları ekledim.

Kod:
Private Sub Form_Current()
Me.ilçesi.Requery
End Sub

Private Sub Form_Load()
Me.ilçesi.Requery
End Sub

Private Sub İkamet_il_AfterUpdate()
Me.ilçesi.Requery
End Sub
Bunlardan Form_Load olayındaki kod sayfanınilk açılışında hangi il kayıtlı ise herhangi bir değişiklik için tekrar o ilin ilçelerinin görünmesini sağladım.

Form_Current olayı ise form üstünde kayıtları gezerken aynı işilemin oluşmasını sağladım.

kamet_il_AfterUpdate olayı ile il değişikliği yapıldığında ilgili ilin ilçelerinin görünmesini sağladım.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
sn modalı
Çok teşekkür ederim
Bir eksik daha var.O da şu: Form ilçe kaydı gerçekleştirdikten sonra esas tabloya baktığımızda ilçe alanı rakamlar olarak kaydedildiğini görüyoruz.Bunu da düzelteceğinize inanıyorum

işte böyle açıklayıcı olunca ,hem bizler ve hemde diğerleri istifade emiş olur.Sizlere hayır dua diyorum.Allah razı olsun .Daha sizlerden öğreneceğimiz çok şeyler var.İyiki sizler varsınız

Saygılar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Sayın meraklı biri,

Cevaplarımı takip etmiyorsunuz. Elbette sayı olarak kaydedilmesi en doğrusu ve ideali. Bir Access uygulamasında tabloya bakan yoktur. En önemlisi arayüzde (form-rapor) ne göründüğü. Sayı olarak kaydettiğinizde 4 byt lık alan kaplıyor, metin olarak kaydedildiğinde ise karakter sayısı + 2 byt lık yer kaplıyor.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
ilçe kayıdı yine gözükmüyor

Sn modalı ;ben adı üstünde meraklı birisiyim.Acces benim merak ettiğim alanlardan birisi.Sizler bunun uzmanlarısınız .Benim bilmediğim noktalar olabilir.
1-sadece bu forumda ilçe alanı gözüküyor.Forum da üst panelde veri sayfası görünümünde de gözükmüyor.Forma bilgi girişi yaptıktan sonra accesten çıktıktan sonra,ilçe kayıdı yok.Haydi tabloya kayıt rakam olmuş,kimse bakmaz diyorsunuz
2-Peki ben tablo olarak başka tabloya veri aktardığımda nereden alıp aktaracam.ilçe bölümünü rakamsal olarak mı kaydedecem.
Bunlarda merak ettiğim hususlar.
Saygılarımla..

Excel Vers. ve Dili
O zaman bir sorgu oluşturacaksınız, sorguya bu tabloyu ve ilçe tablosunu ekliyeceksiniz id ler ilişkilendirilince hop ismler meydana çıkacaktır.

İyi çalışmalar