Formdaki bilgilerin tabloda görülmemesi

Excel Vers. ve Dili
Office XP
Merhaba arkadaşlar ;
yaptığım formda 3 alanın ortalamasını aldırıyorum formun veri görünümünde çıkan sonuçlar doğru yalnız bu tablonun veri sayfasında bunları göremiyorum dolayısı ile tablodaki verilerden çalışan sorgu ve raporlarımı kullanamıyorum
Amacım formdaki verilerin aynısı tabloda olsun, bu eşleştirmeyi otomatik olarak yapabiliyomuyum, ( Kop-yapıştır olmasın lütfen)
şimdiden teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
office 2003 pro türkçe
Merhabalar
Çalışmanızı eklerseniz daha çabuk cevap alabileceğinizi düşünyorum.
Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Office XP
formdaki bilgilerin tabloda görülmemesi

ekte örnek veritabanaı bulunmaktadır. Formdaki verilerin aynısını tabloda nasıl görebilirim. Çünkü sorguda ortalama kısmı 0 çıkıyor , dolayısı ile rapor da da 0 görünmektedir. Raporda formül oluşturmadan bu bilgileri tablodan nasıl alırım

Excel Vers. ve Dili
office 2003 pro türkçe
şuan bulunduğum yerdeki sürüm ingilizce.Bu yüzden kodlar çalışmıyor.
yani çalışıp çalışmadığından emin değilim . iki butondan biri çalışıyor olmalı.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın onlyforyou,

Aynı konuya defalarca değindim ama burada da tekrar edeceğim.

Birçok kişi Excel i daha önce öğrendiğinden Excel de edindiği alışkanlıklarını Veri Tabanı uygulamalarında da sürdürüyor.

Excel de bir veri tabanı bir sayfa ile sınırlı. Ve o veri tabanı ile ilgli tüm işlemleri o sayfada yapmak mecburiyetinde.

Ama veri tabanı daha değişik bir uygulama. Tablolara o tablonun alanlarıyla ilişkili hesaplanmış alanlar kaydedilmezler. (İmkânsız demedim) Çünkü veri tabanı gelir 1 milyon kayda da ulaşabilir. Böyle hesaplanmış alanlar form üstünde sizin yaptığınız gibi hesaplanırlar ve sadece orada görünürler. Aynı düşünce sorgular ve raporlar için de geçerli. Bakın uygulamanızda raporla ilgili sorunu çözmüşsünüz. Sorguda da benzer bir yaklaşımla işi çözebilirsiniz. Raporu sorguya dayandırabilirsiniz vs.

Gelelim bu alanların kaydedilmeme sebebine:

Tablo düzenlerken alanlar için belirli tanımlamalar yapıyoruz ve her alan için belirli bir alan ayırıyoruz. Örneğin TC Kimlik numaralarını 11 karakterlik yer yeterli. Boşu boşuna 50 veya 255 karakter ayırmak boşuna. 1000 verilik bir veri tabanında 1000*(50-11)=39000 bytlık boş alan bırakmış olursunuz. Bunun için bu şekilde ortalama için diyelim çift sayı bırakırsanız bir sürü boş veri saklamış olursunuz. Alan da para demek. Siz bu işi hesaplama yoluyla yaparsanız o sırada bilgisayarınız kolaylıkla her kaydın ortalamasını hesaplaya bilir değil mi?

Bir de Excel gibi tabloda bir alanda değişiklik yaparsanız o zaman ilişkili alanlar güncellenmez. Böylece veri tutarsızlığı oluşmuş olur.

Onun için daha baştan bu hesaplanmış alanların tablolara kaydedme işinden vazgeçin.

Israr ederseniz o zaman form üstüne görünmez bir metin kutusu eklerseniz ve o metin kutusunu tablo ile ilişkilendirirseniz ve kod gayfasında da formül yazılmış metin kutusunun güncellştikten sonra olayında görünmez metin kutusunu ilk metin kutusuyla eşitlerseniz pratik bir çözüme ulaşmış olursunuz.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Offıce 2007 - English
Arkadaşım sen tabloda olmayan bir sorguyu formda göstermek istiyorsan ilk önce tablonda oluşturduğun tabloyu sorgulayacaksın.Daha sonra sorgu bölümünde exp building ile örneğin=Avg([Yaş]) yazacaksın.yani sorgu bölümünde böyle bir sorgu oluşturduktan sonra o sorgu tablosundan form yapacaksın. Yani direk tablodan ortalama yazarak ortalama alınmaz.