Formların ekran ayarına göre boyutlandırılması

aşağıdaki örnekte formu küçültüp veya tam ekran yaptığınızda form üzerindeki metin kutularını ,resimleri ve butonları ekranın ölçüsüne göre düzenliyor fakat accessi kilitlediği için kodları göremiyorum bunun nasıl yapıldığını bilen bir arkadaş veya buna benzer bir örneği olan var mı acaba
teşekürler....

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın hedefkaya gerçekten güzel bir çalışma...
bu konuyu aratırsanız ben daha önceden sormuştum...
:)

sayın karaayhan ben aradım fakat bulamadım birazdaha açıklayıcı bilgi verebilirmisin
teşekürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
örneği sordum zannettim ama bende bulamadım ama bu örnek üzerinde açıklama yada çalışma yapılması gerekin bir örnek ve bence de çok önemli
prg. yapıyorsun veriyorsun kullanıcının pc si bilmem kaç boyutta ya ordata sırtarıyor kabak gibi , yada küçük kalıyor vs. gerçekten önemli bence

uzman arkadaşlardan lütfen HELP,,,

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Arkadaşlar,

İlgili örneklerin tümünü ekliyorum. Dosyanın içinde iki adet mdb bir adetde mde access uygulaması bir adet ingilizce açıklamalı pdf dosyası ve bir adette txt dosyası var.

Çalışma şekli:

1. mde dosyasını referans olarak tanıtmanız gerekiyor.
2. mdb dosyaları ise mde dosyasının içindeki başvuru kitaplığındaki sınıf modülleri kullanarak çalışıyor.
3.mdb dosyası ilk çalıştığında görünmez olarak açılan bir form üzerinde ekran bilgileri hesaplanıyor. Daha sonra açılan formlar buradaki bilgiler yardımıyla yenibaştan boyutlanıyor.
4.Türkçe açıklama ve daha basit uygulama Türkçe adlandırılan mdb de.

Bu uygulamanın bir kısmını daha önce foruma eklemiştim.

Herkese iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
teşekkürler sayın modalı bu örnekti benim kastım sağolun

iyi çalışmalar:)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;
Alttaki örnekte olduğu gibi çok basitçe yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
sayın beab05;

Sorunu kısa ve basit bir şekilde çözmüşsünüz.

Çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın beab05,

Sizin örnekte formun boyutu değiştikçe içindeki elemanların boyutu aynı oranda değişiyor.

Oysa istenen, uygulama açıldığında bilgisayarın ayarlarına göre kendini ayarlayıp görünmesi.

Yani siz uygulamayı 1024x768 px bir bilgisayarda bir form hazırladınız. Eğer uygulamayı 800x600 px ayarlı bir bilgisayarda açarsanız formun ekrandan taşma olasılığı var. Eklediğim uygulama, ekran ayarını bulup, form boyutlarını ve üstündeki tüm elemanların ölçülerini ona göre ayarlıyor.

İyi çalışmalar

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Sayın Modalı, sayın hedefkaya'nın sorusu formu büyütüp-küçültünce içindeki elemanların da büyüyüp küçülmesi diye sanırım. Çözünürlükten hiç bahsetmemiş. Verdiği örnek ile benim verdiğim örnek aynı şeyi yapıyor gibi ;) Kaldı ki oto çözünürlüğü bile sorsa, konuya yakın bir örnek olarak da değerlendirilebilir sanırım..