Formül sonucunda çıkan sayıya ek bilgi ekleme

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2016, Türkçe
Merhaba,

Tam olarak nasıl anlatacağımdan emin olmasam da sorum şu şekilde.

Bir data üzerinden kişilerin yaptığı satışları saydırıyorum. Satış yapan kişilerin verilerinde kişi çalışmasa da 0(sıfır) çıkıyor hiç yapamadı yani gerçekten 0(sıfır) yaptıysa da bu şekilde çıkıyor.
Ben şuan yazdığım bu ÇOKEĞERSAY formülü üzerine kişilerin vardiyasıyla çakıştırıp sıfır yaptığı günlerde vardiyasına bakıp eğer izinli ise OFF yazdırmak istiyorum. Bu konuda destek olur musunuz?

İyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Şöyle bir kurgu yapabilirsiniz.

=EĞER(VE(VARDİYATABLOSU="İzinli";ÇOKEĞERSAY(........)=0);"OFF";ÇOKEĞERSAY(........))

Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Şöyle bir kurgu yapabilirsiniz.

=EĞER(VE(VARDİYATABLOSU="İzinli";ÇOKEĞERSAY(........)=0);"OFF";ÇOKEĞERSAY(........))
Destekleriniz için teşekkürler Korhan bey. Ancak şimdi aklıma geldi Çokeğersay'da kişilerin belli bir ID'leri var bunlarla çakıştırıyorum ama eğer formülünde nasıl bir çakıştırma yapacağım ki?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
VARDİYA tablonuzu bilemediğim için formülün içine o şekilde yazdım.

Personel ID no eğer vardiya tablosunda da varsa DÜŞEYARA ya da İNDİS formülü ile ilgili güne ait bilgiyi alabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
VARDİYA tablonuzu bilemediğim için formülün içine o şekilde yazdım.

Personel ID no eğer vardiya tablosunda da varsa DÜŞEYARA ya da İNDİS formülü ile ilgili güne ait bilgiyi alabilirsiniz.
Daha net olması için ekran görüntüsü ekledim ve kısaca yaptığım işlemi açıklayayım.
Ana ekran isimli resimdeki E2 hücresine ÇOKEĞERSAY formülü ile sicilleri çakıştırarak satışları saydırdım.
Mesela resimde de göründüğü gibi ilk gün kişi 0 yapmış duruyor. Ancak vardiya ekranındaki resimden de göreceğiniz şekilde o gün çalışmamış.
Sonuç olarak burada şunu istiyorum. E2'ye yazdığım formül sonucu 0 geldiğinde eğer OFF ise OFF yazmasını ama vardiyası varsa 0 yazmasını istiyorum.

Ana ekran,

Vardiya ekranı,

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Önerdiğim formül eğer kurgularsanız tamda dediğiniz işlemi yapacaktır.

Sizi "izinli ise" ifadesini kullandığınız için bende önerimde ="İzinli" şeklinde yazdım. Siz oraya ="Off" yazmalısınız.

Excel Vers. ve Dili
Önerdiğim formül eğer kurgularsanız tamda dediğiniz işlemi yapacaktır.

Sizi "izinli ise" ifadesini kullandığınız için bende önerimde ="İzinli" şeklinde yazdım. Siz oraya ="Off" yazmalısınız.
Biraz önce aklınıza duyduğum saygıyı bu güne kadar hiç bir şeye duymadığıma emin olabilirsiniz.

Değerli destekleriniz için çok teşekkür ederim :)