Formülleri elle ayırmak istemiyorum.

merhabalar arkadaşlar
benim sorunum formüle ederken parentez içerisindeki işlemi
Ã?rnek: +25*(12,4+25,6) hep elimle girmek zorunda kalmam yani
parantez içerisinde yazdığım işlemi formüle edemiyorum elimle eklemek zorunda kalıyorum yardımınız olursa çok sevinirim
:kafa:

Ben sana birşey sorsam Formül çubuğunu kullanmasını biliyormusun (fx) burayı başka bir şekilde beraberce yapalım Anladığım kadarıyla bırak parantez içlerini hepsini elle yapıyorsun mesela

=TOPLA(A1+B1+CD1+F1+E1+G1) gibi yerine

Bu (fx) le yapılan =TOPLA(A1:G1) bunu biliyormusun

veya =ÇARPIM(A1*B1*C1*D1*F1*E1*G1) yerine

=ÇARPIM(A1:G1)

Bunu biliyorsan elle tek tek uğraşmazsın İnşallah yanlış anlamamışımdır kolay yolu (fx) formül çubuğunun yanında yanlış anlamışsam özür dilerim

arkadaşlar ben hakediş bürosunda çalışıyorum metraj yaparken en*boy*yükseklik gibi işlemleri formüle ediyorum bazen bu değerlerin biri (örn:(2,569+5,234)) şeklinde oluyor bu işlemi alt satıra taşıdığımda ise hücreleri çarptırırken parantezli işlemi kopyalayıp formülün sonuna elle eklemek zorunda kalma
ben istediğim ise parantezli işlemi formüle etmek işini nasıl becereceğim şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar :yardim:

:kafa: :dua: :agla: arkadaşlar ben hakediş bürosunda çalışıyorum metraj yaparken en*boy*yükseklik gibi işlemleri formüle ediyorum bazen bu değerlerin biri (örn:(2,569+5,234)) şeklinde oluyor bu işlemi alt satıra taşıdığımda ise hücreleri çarptırırken parantezli işlemi kopyalayıp formülün sonuna elle eklemek zorunda kalma
ben istediğim ise parantezli işlemi formüle etmek işini nasıl becereceğim şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Ekli dosya işinize yarayabilir.

bu olabilir

eki inceledim galiba senin sorunun cevabını buldum formüller ve uygulama ekte umarım çözüm olur senin için gerekli düzeltmelere gerek olursa düzelt meleride yaparız.

GÃ?NDERDİÐİN YARDIM İÇİN ÇOK TEÞEKKÜR EDERİM
AMA BENİM SIKINTIM PARENTEZ İÇİNDEKİ DEÐERLERİ DEÐİÞTİRDİÐİM ZAMAN
SONUÇ DİREKT OLSUN :yardim:

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayın Selcuk0502, sanırım sayın Raider'in dosyası tam sizin istediğiniz gibi olmuş, bakmadınız mı?

Yani parantez içindeki değerlerden birini veya her ikisini de değiştirirseniz direk sonuca yansıyor. Çok güzel.

Sayın recep'in dosyası da olmuş gözüküyor fakat parantez içindeki değerlerden biri virgülden sonra iki basamak olursa sonucu hatalı veriyor. Ayrıca gizli sütunlar da kullanılmış.

Sayın Zerige,Ben Receep arkadaşımızın çözümünü denedim ve çözüm yolu doğru ama ben bu İşlemin ama bu işlemi parantezli işlemi kesip formülün sonuna yapıştırmak daha kolay ben daha basit bir yöntem arıyorum
Yardımınız olursa sevinirim :hey:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Selçuk bey .... Sn. zerige' nin de dikkat çektiği konuyu atlıyorsunuz.

Benim gönderdiğim dosyayı açıp da denedikten sonra, size kolay olmayan yönünü belirtirseniz sevinirim.

Yoksa, mesajlarınızda art niyet aramaya başlayacağım.

sayın recep bey
sizin gönderdiğiniz dosyanın işlem kısmında #AD? hatası yer alıyor o yüzden işlemi çözemedim
ikinci olarakta art niyet kavramını anlamadım nasıl bir art niyet olabilirki ama siz sorulara yardımcı olmaytacaksınız böyle insanları töhmet altında bırakacaksanız yardımınızı istemiyorum
iyi çalışmalar

T

TRABLUS

Misafir
siz sorulara yardımcı olmaytacaksınız böyle insanları töhmet altında bırakacaksanız yardımınızı istemiyorum
Sayın selcuk0502, bu tip forumlarda buna yabancı forumlarda dahil, raider' in herkese yardımcı olduğu çoğu insan tarafından bilinir.
Lütfen birbirimize karşı biraz daha anlayışlı olalım, kaldı ki raider'in sizinle kişisel bir problemi olmadığına göre niye yardımcı olmak istemesin.
Sadece çözümleri inceleyin ve yorum yapın, yanlış bir yer var ise düzeltelim demek istemiş.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
selcuk0502' Alıntı:
sayın recep bey
sizin gönderdiğiniz dosyanın işlem kısmında #AD? hatası yer alıyor o yüzden işlemi çözemedim
Bu kısımı bana mı yazdınız, anlamadım .... benim gönderdiğim dosyada öyle bir hata vermiyor, tekrar indirip, kontrol ettim.

selcuk0502' Alıntı:
ikinci olarakta art niyet kavramını anlamadım nasıl bir art niyet olabilirki ama siz sorulara yardımcı olmaytacaksınız böyle insanları töhmet altında bırakacaksanız yardımınızı istemiyorum
Burada kastettiğim, size önerilen bir alternatif var, üstelik Sn.zerige de o alternatifin de çalıştığını, kolay bir yol olduğunu belirtmiş. Ama siz hiç bir yorum yapmadınız gönderdiğim dosya üzerinde.

selcuk0502' Alıntı:
iyi çalışmalar
Size de iyi çalışmalar.

Ama dosyayı tekrar açarken makroları etkinleştirip de açmayı unutmayın. Belki, makro güvenlik seviyeniz "Yüksek" olabilir. Bunu da, Araçlar >> Makro > Güvenlik sekmesinden "Orta" olarak ayarladıktan sonra, dosyayı tekrar açmayı deneyin ve makroları etkinleştirin.

Evet kesinlikle size katılıyorum. Sayın Raidere haksızlık etmeyelim. Böyle bir sitede Raider gibi bir arkadaşımızın olması bizler için büyük şans. Kıymetini Bilelim. :) :)