Geçiçi Donma

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Geçici Donma

Herkese selamlar,
Benim bilgisayarım günde 4-5 sefer donuyor. Açmak için komple kapatmak gerekiyor. Kapatıp bir müddet bekledikten sonra bilgisayar açılıyor. Donmalar daha sık hale gelmeye başladı. Donduğu zaman maus bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Ve kasada sanki bir zorlantı sesi geliyor. Düşük elektrik ile ilgili gerekli önlemleri almışım. Muhtemel sebepleri ne olabilir? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Donmalar genellikle işlemcinin yeterince soğumamasından kaynaklanır.İşlemci ile fan arasına termal soğutucu sürün ve fanında iyice oturduğundan emin olun. Eğer oda yeterli gelmezse bakır soğutucu (Zalman marka iyidir.) kullanın.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Saol Ali bey. Verdiğiniz bilgiden dolayı. Bende fandan şübheleniyordum. Bahsettiiniz EKRAN KARTI ile ilgili fan mı? Benim bilgisayarımda iki büyük ve bir küçük fan mevcut. Bilgisayarı aldığımdan beri küçük fanda sorun yaşıyorum. Şu anki sorun bu fandan olabilir mi?

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Seyit Bey öncellikle sorunun tam kaynağı çözmek için şu yöntemi uygularsanız iyi olur.Eğer anakartınız onboard bir ekran kartı bulunduruyorsa hala hazırda bulunan ekran kartınızı çıkarıp onboard ekran kartı üzerinden bilgisayarınızı açmayı deneyin.Donmalar yaşamıyorsanız sorun ekran kartından kaynaklanabilir.Ekran kartların birçoğunda fan üzerinde yağlama yapacağınız bir delik bulunmaktadır.Fanınızı yağlayınız. Hala donmalar yaşıyorsanız. %99 (Donanım servisinde çalıştığım yıllarda hep bu kısımda sorun olduğu için böyle dedim) işlemci fanınızın yeterince soğutmamasından kaynaklanıyordur.
Etkin bir soğutma için işlemci ile fan arasına cpu termal soğutucu sürün ve fanınızı tamamen işlemci-termal soğutucu arasında boşluk bırakmayacak şeklinde oturtun.
Hala donmalar yaşıyorsanız kalitesi kanıtlanmış Zalman soğutucular bu sorununuzu ortadan kaldıracağına inanıyorum.
Saygılar. İyi çalışmalar.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Saol teşekkür ediyorum Allah razı olsun.