Genel fiyat analizi için öneri ve örnek

Merhaba.Forumda arama yaparak tablolarda sütunlarda hesap yaptırılmasının ( ör; miktar ile birim fiyat çarpımlarının ilgili alana yazdırılmasının) sağlıklı olmadığını ( özellikle sn modalı arkadaşımın açıklamaları ile) öğrendim.Access bilgisi benim gibi yeterli olmayanların ilk aklına gelen bu yöntemden ! sonra sormak istediğimi aşağıda açıklamaya çalıştım.

Ekte göndermiş olduğum örnekte basitçe bir "genel fiyat analizi" yaptırmak istiyorum.Şöyleki mesala yüzlerce ürün ( baklava gibi ) ve bu ürünleri oluşturan onlarca hammadde ( şeker,un gibi )var.( ör: 1 kg baklava için ; 200 gr şeker,750 gr un vs vs ) var.Bu "baklava" ürününü oluşturan hammaddelerin birim mikraları ile birim fiyatlarının çarpılmasından işte bu genel fiyat analizi oluşmuş oluyor.Ama yüzlerce ürün ve hammadde içinde bu düzeni nasıl kurabilirim? Yapmak istediğim programda daha başlangıçta doğru yolu izleyebilmem için gerekli öneride ve örneklerle yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.Saygılar.

Merhaba.Arkadaşlar sorum ile ilgili en ufak bir düşüncesi fikri önerisi olan mutlaka vardır.İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın excelboy,

Başlangıç olarak üç adet tablo işinizi görür sanırım:

1 tblMalzeme

MalzemeID (PK)
MalzemeAdı
MalzemeBirim
MalzemeBirimfiyat

2. tblİmalat

İmalatID (PK)
İmalatAdı