Girilen Sayı miktarı kadar veri yazdırma

X

xlsx

Misafir
Selam
Ekli dosyada yer alan F-G-H sütunlarında ilgili yerlere yazacagım değişken rakamlara karsılık gelen F1-G1-H1 sabit hücrelerdeki saat bilgisinin ya da metin kadar C sütununda yazmasını saglamak istiyorum ancak bunu yaparken ayrıca dosyadaki e2-e3-e4 de yer alacak değişebilir saat aralıklarının yine değişken saat aralıklarının karşısında olması gerekiyor.
örnegin F2 hücresine yazacagım herhangi bir rakam karsısında F1 sabit hücrenin değeri neyse onu C sütununda eğer b sütununda yer alan deger neyse aynısının E2 hücresindeki ile aynıysa yazılmasını istiyorum.
ben IF formülü ile C sütununa ekledıgım formülde F2 değeri 1 ve büyükse doğru ve bu sekilde arttırarak bir formül yazdım.
Bu işimi bir ölçüde gördü ama çok zaman kaybettirecek bir formül oldugu için yardımınızı bekliyorum arkadaslar.

X

xlsx

Misafir
Arkadaslar Selam
Ekledigim dosyadaki işlemler icin yardımınızı bekliyorum.
..ilgili dosyada yazdıgım Rakam kadar C sütununa ilgili giriş saati karsısına Hazırlama saatini yazması.
Nasıl olur?
Tşk.

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sn falconia, ekteki dosyayı inceleyin.

İyi çalışmalar

X

xlsx

Misafir
Sn Hamitcan
Ellerinize saglık.Farklı bir yöntem olmuş yaptıgınız.
Çok mu olacak bilmiyorum ancak giriş saati bölümü liste uzun bir liste ve dolu olarak geldigi icin sizin gönderdiginiz dosyada macro calıstıgında b sütununda manuel girdigimiz tüm verileri siliyor.
Ben 08:00-11:00 arasında bazen 30 malzeme girişi oldugunda bunu hazırlama saati olarak bazen 10:00-10:30 bazen 10:30-11:00 olarak bölüştürüyorum.
B sütunundaki liste uzunca bir liste ve hazır geliyor.ama makro bunu silmekte.?
:(

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sn.falconia,
Yazdığım kodda dediğiniz gibi her defasında önceki veri silinip yenisi ekleniyor, önceki veriyi silmek istemiyorsanız kodun otomatik çalışmasını engellememiz gerekiyor. O yüzden kodu bir butona bağlamak gerekiyor yani siz istediğiniz bilgileri girdikten sonra bilgileri aktarmak istediğinizde, butona basmanız yeterli olacak. Ayrıca manuel ekleme yaptıklarınız ile otomatik eklenen verileri ayırmak için fontunu renklendirmeyi düşündüm. Bunu istemezseniz koddaki font yazan satırları kaldırmanız yeterli.

Yeni dosya ekte.

İyi çalışmalar

X

xlsx

Misafir
Sn.hamitcan
gönderdiginiz dosyadaki kullandıgınız alternatif yöntem çok uygun ancak benim mevcut listemde Malzeme giris saatleri birbirinden farklı ve 100'ün üzerinde.Sıralama yaptırdıktan sonra bu saatlere karsılık gelen hazırlama saati icin yazacagım Adet rakamla yazdıgımda giriş saatleri silinmesin istiyorum.örnegin 11 adet 08:00-13:00 girişi varsa 10:30-11:00 hazırlama saati icin 8 rakamını yazdıgımda 8 tane "10:30-11:00" yazısı tam 08:00-13:00 karsısına yazsın ve kalan 3 taneyi de eger hangi hazırlama saatine yazarsam örneğin 11:00-11:30) 08:00-13:00 karsısına 11:00-11:30 yazsın.Ama kesinlikle hazır halde olan B sütunu degısmesin.Yeni de eklenmesin
Mümkün değil gibi gelmeye basladı artık bu bana.denemedigim formül ve yöntem kalmadı.Makro ile mi yapılabilir sadece.

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
saatlere karsılık gelen hazırlama saati icin yazacagım Adet rakamla yazdıgımda giriş saatleri silinmesin istiyorum.
Enson yaptığım örnekte silme işlemini kaldırmıştım.

örnegin 11 adet 08:00-13:00 girişi varsa 10:30-11:00 hazırlama saati icin 8 rakamını yazdıgımda 8 tane "10:30-11:00" yazısı tam 08:00-13:00 karsısına yazsın
Tam karşısına derken hangi sütunu kastediyorsunuz ?

Ama kesinlikle hazır halde olan B sütunu degısmesin.Yeni de eklenmesin
Program şu anda bilgileri B sütununa ekliyor, temelde bir hata yapıyoruz herhalde.

Makro ile mi yapılabilir sadece ?
Formülle de olabilir zannedersem ama verileriniz fazla ise dosya ağırlaşabilir

Ben soruyu tam anlayamadım, konu biraz da uzamıştı her mesajı okuyamadım, sadece Exceldeki tablonuzdan anladığım kadarıyla (Adetleri belirttiğiniz tablodaki rakamlara bağlı olarak gereken adet kadar veri yazılıyor)

Sub Aralık()
For j = 6 To 9
For i = 1 To Cells(5, j)
Range("c65536").End(xlUp).Offset(1, 0) = Cells(1, j)
Next: Next

For y = 6 To 9
For j = 2 To 4
For i = 1 To Cells(j, y)
Range("b65536").End(xlUp).Offset(1, 0) = Cells(j, 5)
Next: Next: Next

End Sub

X

xlsx

Misafir
Slm osmantelci
Historik sıralamaki acıklamalarımda da belirttigim gibi B sütunu verileri hazır halde geliyor ve yapılacak makro ya da formül ile h2 hücresine yazacagım adet miktarı kadar Hangi giris saati b sütununda varsa o kadar c sütununa ilgili Hazırlama saati yazacak.
hamitcan dosyası ile büyük bir ölçüde bitirdik ama istedigimi vermiyor.
:/(

1-) F ve G sütunundaki rakamlar ne işe yarayacayacak?
2-) Mesela H2 hücresinde 10 yazıyor 10 defa B sütununda ne varsa tekrarlayacak mı?
3-) C sütununa ilgili Hazırlama saati yazacak. ne demek ne ile ilgili?
4-) Gönderdiğim kodu denedinizmi?
5-) Konu hakkında (Hazırlama saati konusu) sizin bildiklerinizi bilmediğimiz için bize önce nasıl yapılması gerektiğini anlatınız. Ben okudum pek bişi anlayamadım

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sn.falconia,

Mesajlarınızı tekrar gözden geçirdim aşağıdaki tesbitlerde bulundum.
1- B sütunundaki liste hazır geliyor, siz sadece hazırlanması gereken adet rakamını giriyorsunuz
2- Doldurulacak sütun C sütunu ve giriş saatinin karşısı, B sütununda giriş saati kadar, hazırlanması gereken adet rakamlarına göre, C sütununa dağıtılmasını istiyorsunuz.

Eğer yukarıdaki gibi ise,(verilerin sıralanması şartı ile B ve E sütunlarında)

Sub aktar()
For Each hucre In Range("f2:h4")
sonc = Application.CountA(Columns(3))
For k = 1 To hucre
If Not IsEmpty(hucre) Then
Cells(sonc + 1, 3) = Cells(1, hucre.Column)

sonc = sonc + 1
End If
Next
Next
End Sub

bu kod işinizi görecektir.

İyi çalışmalar...

X

xlsx

Misafir
veriler doğru aktarılmıyor

sn hamitcan b sutunu bu sefer silinmese de hazır halde olan listede ilgili yerlere rakam olarak deger verdigim adette ilgili hazırlama saatlerini atmamakta.Dosya ekledim.yardımınızı rica ederim.* B sutunundaki saatler bana gün icersinde hazır olarak zaten veriliyor.amacım onların hemen yanına c sutununda hazırlama saatlerini yazdıgım adet kadar görebilmek.
ama bir yerlerde takıldım.fonksiyonu tamamen bıraktım sizlerden gelecek kodların bilgisi ile bisiler olusturmaya calısıyorum.
bu konuda en kısa zamanda yardımınızı beklemekteyim.Bu dosyayı olusturmak benim icin önemli oldu:)şimdiden tsk.. :kafa: :hey:

X

xlsx

Misafir
Selam
bu en son gönderdiginiz kodları da calıstırdıgımızda saydırılıp yazdırılan veriler b sütunundaki degerlerin karsılarına gelmemekte.:(

X

xlsx

Misafir
selam hamitcan
bu son dosya üzerinde ben de birkaç değişiklik daha ekleyerek dosyamı kullanılacak hale getirdim.dosyadaki sorun yasadıgım konu icin yardımlarınızdan dolayı tşk.
:hey:

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
selamlar
bu işleme benzer bir sorum var ve makrosuz yapılırsa çok memnun olurum.

aynı sütunun 2 satırında farklı tarihler var.
bu tarihlerin karşısında da farklı tekrar sayıları var.

bir takvime hangi ayda başlıyorsa oradan başlayıp, karşısındaki tekrar sayısı kadar tekrar etmesini istiyorum.

afk

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
Merhabalar, benim de benzer tarzda bir dosyaya ihtiyacım var. Başka konu açmamak adına buradan yazmak istedim.
Sorum şudur: A sütununda isimlerin, B sütununda da sayıların olduğunu farz edersek; C sütununa alt alta, B sütunundaki sayı kadar, A sütunundaki isimlerden yazabilr mi?

Örnek

şeklinde.