Girilen tarihe göre o ayın ilk pazartesi tarihini verme

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Herkese selam;
A1 hücresine bir tarih giriyorum. Örneğin 22.09.2006
B1 hücresinde bu tarihe göre o ayın ilk pazartesi tarihini gün.ay.yıl olarak almak istiyorum. Yani 2006 yılının Eylül ayının ilk pazartesi tarihi olacak.
biraz uğraştım fakat beceremedim. üstatların yardımını bekliyorum.
ilgilenenlere şimden teşekkür ederim.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
=tarİh(yil(a1);ay(a1);eĞer(haftaningÜnÜ(tarİh(yil(a1);ay(a1);1);2)>1;9-haftaningÜnÜ(tarİh(yil(a1);ay(a1);1);2);1))

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Belirli bir tarihin belirli bir gününü veren formül

Sayın Sinbade

Ekte sunduğum dosyada B sütununda Sayın veyselemre'nin formülüne benzer bir formül, C sütununda ise daha geniş kapsamlı bir formül önerdim.

Bu formül belirttiğiniz bir tarihin istediğiniz haftanın istediğini gününü (Örneğin 3. haftanın Cuma Günü gibi) veren formüldür, daha geniş amaçlıdır. Umarım işinize yarar

Formülün anlaşılması için, formülde istenen gün ve haftayı F1 ve F2 hücrelerinde belirttim ve gün için Guns, hafta için Haftas adını kullandım.

Not : Sayın Veysel Emre Bey'in uyarısıyla c sütunundaki formül ocak ayı içinde yanlış çalışabilmekte olduğunu gördüm. Başka bir sütun kullanmadan yapılabilir mi diye düşünüyorum. Uyarıları için Sayın Veysel Emre'ye teşekkür ederim.

Aslında hep beraber düşünmek gerek, birlikten güç doğar

Sanırım Düzelttim hatayı ama dosyayı nasıl düzeltecem, şimdi onun için düşünmek gerek

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Sayın Necdet Yeşertener Bey,
öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.
Sayın veyselemre'nin ve sizin önerdiğiniz formülleri yan yana (aynı hücreye referans göstererek) yazdım. Sonuç bence mükemmel. Her üç formül de harika çalışıyor. Takvimden kontrol ettiğime göre ocak aylarında hata da vermedi. düzeltmişsiniz sanırım.
Tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Evet düzelttim, güle güle kullanınız