GİrİŞ-ÇikiŞ Tablolarindan Kalan Malzeme Yardim

Arkadaşlar giriş yapılan malzemelerden çıkış yapılan malzemeler düşülüp bana elimde kalan malzemeyi gösterecek ekte dosya var yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın Kasım1983.. Veri yapınız çok yanlış. Öncelikle ürün tanımları için ayrı bir tablo yapmalısınız ve -modalı'nın hep söylediği gibi- aynı verileri sürekli kaydetmemelisiniz. Şöyle ki:
Mesela adı Giriş olan bir tablonuz var. Tablonun içinde girişi yapılan ürünlerle ilgili kimlik bilgileri de bulunuyor. Ve bunlar hep aynı şeyleri tekrarlıyor. Bu da tablo yapınızın yönetilebilirliğini zorlaştırıp yükğnü çok artırıyor.

Ne Yapmalı?
Öncelikle ürün bilgilerinin bulunduğu bir tablo oluşturup, onun içine ürünleri girmelisiniz. (Ürünler tablosu) Ürün kodu- Ürün adı- Barkodu- Birimi- Fiatı-Kdv oranı- Stok sınır sayısı vs vs.. hep bu tabloda olmalı.. Bu ürüne ait girişler ise başka bir tabloda tutulmalı ve iki tablonun tek ortak yanı birbiriyle ilişkili Ürün kodu alanı olmalı. Aynı şekilde ÇIKIŞ tablonuzun yapısı böyle olmalı. Sonra bu giriş ve çıkış tabloları bir sorgu ile sorgulanarak - tabii ki ürün tablosundaki ürünler listesine bakılarak- giriş ve çıkışlar bir sorguda listelenmeli. Artık giriş ve çıkışların farkını almak bildiğimiz çıkartma işleminden ibaret. Tabii bu arada hiç girişi ya da çıkışı yapılmamış ürünlerin bu listede Null yerine sıfır döndürmesi için nz fonksiyonunu da kullanmanız gerekiyor. Ben bu konuyla ilgili bir örnek göndermiştim. Depo tgakibi gibi bir şeydi. Onda çok basit ve temel olarak bu işlemler uygulandı. İnceleyin.. Kolay gelsin.