giriş kayıt

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Acceste TC alan adı var. Buraya 11 rakam girmem gerekli.Giriş maskesine AAAAAAAAAAA yazıyorum Metin ayarladığımda sorun yok .Sayı ayarladığımda veri türü veya alan alan boyutu özellik hata ikazı veriyor giriş maskesi ve biçim nasıl olmalı .yardımcı olmanız dileğiyle saygılar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Önce bir makro oluşturun. Mesela adı tckimlikno olsun. Makronun ilk satırında
Len([metin38])<11
yazın. Eylem olarak ileti kutusu seçin. İkinci satıra
...
yazın ve eylem olarak olayı iptal et seçili olsun. Üçüncü satırda
Len([metin38])>11
olsun, eylem olarak ileti kutusu olsun. Dördüncü satır da tıpkı 2.nci satırla aynı olsun. Bu makronun adını tckimlikno olarak kaydedin.
Tckimlik nosunun girildiği metin kutusunun maskesini de
99999999999;9
yapın. Bu metin kutusunun güncelleştirme öncesi olay yordamına da makronun adını yazın.(tckimlikno)

Artık bu kutuya sadece sayı değeri girmenin yanında 11 karakterden fazla veya eksik değer giremezsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Len deyiminde geçen metin38 alanı, form üzerindeki metin kutusunun adıdır. Sizin formunuzdaki metin kutusunun adı ne ise onu giriniz.

TELİF NOTU: Bu yöntem bana ait değildir. Arkadaşlardan birinin bir örnek çalışmasından alındı. İsmini hatırlayamıyorum, ama teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
sayı olarak işaretlediğimde 11 haneli veya daha fazla rakam girdiğinde yine aynı hatayı veriyor.kısıtlama getirmesem dahi.Galiba ayarlamada sorun var.Üstatlardan yardım bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sn mehmetdemiral
Ben belki o makroyu yapamam.O kadar fazla bilgim yok.Ben artık kısıtlamada yapmak istemiyorum.Sadece merak ettiğim.Niçin sayı olarak ayarladığımız halde uzun haneli rakamları giremiyoruz.Hata gösteriyor.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Siz sanırım bir alanın özelliklerinin sayı yapılması ile o alana sayısal değer girilmesini sağlamaya çalışıyorsunuz. Oysa ben genelde o alana sayısal değer girilmesini maske ve kodlarla engellerim. Bence doğrusu da budur. Çünkü 11 haneli bir sayısal değeri girmek için alanın 11 haneli sayı girilebilecek özellikte olması gerekir. O kadar uğraşmaktansa alanın özelliğini metin olarak belirleyin ve bahsettiğim o basit makro ve giriş maskesiyle işi halledin. Alanın değeri bir matematiksel işlem yapılmayacaksa ve bir index sıralaması yapılmayacaksa sayı olması mantıklı gelmiyor bana..Ama yapamam diyorsanız hemen yazın buraya size bir örnek yapıp göndereyim..

Kolay gelsin..

TC no girme

Ben TC No yu Metin olarak tanımlayıp giriş maskesinide aşadaki gibi yaparsan kimse metin olarak giremez sadece sayısal değerler girer kolay gelsin

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office excel-otocat
öğrenmek

exceli çok iyi öğrenmek istiyorum..yardımcı olursanız sevinirim

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sn karam; Şöyle deneyince benim isteğim gerçekleşti 99900000000;0; teşekkür

Son düzenleme: