Gizlenmiş Satırlar(Veri) Sayılmasın

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Herkese Merhabalar,
B sütununun 5. satırından(B5) başlayarak aşağı doğru, içinde veri bulunan bir sürü hücre var. Bu içinde veri bulunan hücreleri BAÐ_DEÐ_DOLU_SAY formülü ile saydırıyorum. Buraya kadar normal sorun yok. B5 hücresinden başlayarak, eğer içinde veri olupta gizlenmiş satır var ise onları saymasın. Yani gizli satırların içindeki verileri saymasın.
Teşekkürlerimi sunuyorum.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Cevabınız için teşekkür ediyorum. Ufak bir şey unuttum. Gizli satırlar sayıca sabit değildir. Değişkenlik arzediyor. Gizli satırlar aynı sayıda değildir.

=ALTTOPLAM(102;A1:A10)
Bu işlev için Gizli satırlar sayıca sabit olmaması, Değişkenlik arzetmesi önemli değildir. Dilerseniz bir deneyin, sorun olursa yine yardımcı olmaya çalışalım

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,
Excel-2000 kullandığım için ALTTOPLAM() formülü bende çalışmadı. Evde kullandığım Excel-2003'de çalışıyordu sorun yoktu. Ama dairede Excel-2000 kullandığım için(ben buna bağlıyorum) istediğim sonucu elde edemedim. Sorunu kısaca izah edeyim : Excel-2000 ALTTOPLAM() formülü, gizlenmiş satırları da sayıyor.
İstenilen, herhangi bir sütunda gizlenmiş satır varsa sayılmasın. Sadece görünen satırlar(veri) sayılsın. Ben yerleşik fonksiyonlarla yapamadım. Teşekkür ediyorum.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn Seyit Tiken, Levent Bey'in daha önce yazdığı bir koddur.

A1 ile A16 arası verileriniz olsun A17'dede toplamını aldığınız değer olsun.

Aşağıdaki kodu modüle kopyalayarak bir deneyin

Sub toplama()
For Each hucre In Range("a1:a16")
If hucre.EntireRow.Hidden = True Then hucre = 0
topla1 = hucre + topla1
Next
[a17] = topla1
End Sub

Function SayGizliHariç(Veri)
For Each i In Veri
If i <> Empty And Rows(i.Row).Hidden = 0 Then SayGizliHariç = SayGizliHariç + 1
Next
End Function

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
İkinize de teşekkür ediyorum. Yalnız Fructose kardeşimizin sunduğu yanıt soru ile ilgisi yoktu. Soruda istenilen : Gizli satırların(hücre) içindeki değerlerin sayılmamasıdır. Soru "Toplama" ile ilgili değildi. BAÐ_DEÐ_DOLU_SAY() ile ilgiliydi. Bilgilendirme niyetiyle bu açıklamayı sunma gereğini duydum. Tekrar sizlere teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn Seyit Tiken, sorduğunuz sorunun BAÐ_DEÐ_DOLU_SAY() olarak olduğunu biliyordum mesai sırasında yoğun işlerimin arasında size hızlıca bir yol göstermek idi yoksa direk BAÐ_DEÐ_DOLU_SAY() ile ilgili kodlarıda yazar yollardım If hucre.EntireRow.Hidden = True Then hucre = "" ile countA kullanarak birleştirebileceğinizi düşündüm.
Neden böyle bir cevap verme ihtiyacı duyduğunuzu anlamadım. Forumlarda herzaman size yardımcı olmaya çalıştım, size yardım etmeye çalıştığım için kusura bakmayın bir daha olmaz.