Grafik Renklendirme ve analiz

Iyi calismalar arkadaslar

Ben bir okulda yapilan sinav analizlerini excel 2010`da grafik haline getirdim. Ekte ornegini verdigim grafikte renklendirme ile ilgili bir sorum olacakti.

Grafigi siniflar ya da sinav sirasina gore dizmek icin kucuk bir ilkel makro kaydettim. Benim istedigim Siniflar sirasina gore sirala dedigimde her sinifin kendine ait rengi olmasini istiyorum. yani butun 9a`lar ornegin mavi, butun 9b`ler kirmizi gibi.

Ayni sekilde yine grafik uzerinde sinav sirasina gore sirala komutunu calistirdigimda sinav 1.`ler ornegin sari, sinav 2.`ler de yesil olsun istiyorum. Boylelikle sinavlar arasindaki fark gorsel olarak hemen goze carpabilsin.

Ileride sinav sayisi arttiginda yine ilave edebilecek durumda olayim.

Renklerin ne oldugu onemli degil. bilgisayar istedigi rengi secebilir yeter ki yukarida belirttigim gibi gorsel acida butunluk olsun.

Isterseniz siralamalar icin profesyonel makro yazabilirsiniz bu onemli degil. ( ben fazla makro bilmedigimden boyle yaptim.)

Ek olarak su an icin acele olmayan ancak en son olarak yapmak istedigim analizin profesyonel gozukmesi icin :

uc tane veri dogrulama ile sinav no, duzey ismi ve ders isimlerine gore grafigin olusmasini istiyorum Yani sinavlardan 2.sini, siniflardan 10.siniflar ve derslerden matematik sectigimde karsima 10 siniflarin subelerinin karsilastirmali grafigi gelsin istiyorum.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

galli

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
????

Arkadaslar sorularima cozum olabilecek bir yol yok mu? Varsa lutfen yardimci olabilecek arkadaslari cozum icin bekliyorum.

parametre

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
ofis 2010 turkce
İfadelerinizle dosya aranızda bir cok tutarsızlık mevcut anlasılamayan konu çok ornek olarak sınıf birincisi istenmiş tum sınıfın not ortalaması verilmiş bu gibi durumları tam olarak netleştirin size arkadaslarımız yardımcı olacaklardır kolay gelsin .

Tesekkur ederim Parametre.

Zannederim aciklama yaparken tam ne istediklerimi anlatamadim. Aslinda bahsettigim sey 1 nolu sinavlarin rengi ayni olsun, 2 nolu sinavlar ayni olsun idi. yani sinav birincisi degil.zaten Parametre arkadasim bahsetmis verilerin hepsi siniflarin derse gore net ortalamalari. Grafikteki amac siniflar arasinda karsilastirmayi grafik yardimiyla yapabilmek.

Buna gore ;
ben siniflara gore sirala dedigimde grafik siniflara gore asagidaki gibi geliyor

9a sinifi - 1 nolu sinav, 9a sinifi 2 nolu sinav, 9a sinifi 3 nolu sinav, 9b sinifi 1 nolu sinav , 9b sinifi 2 nolu sinav....... gibi.
Ancak 9a sinifinin tum sinavlarinin renginin ayni olmasini istiyorum. ayni sekilde diger siniflarinda kendi icinde ayni renkte olmali.
Boylelikle siniflarin arasindaki farklilik hemen belli olmus olacak.

Bu anlattigim sey sinava gore sirala komutunu tiklatigimda da 1 nolu sinavlarin hepsinin rengi ayni olsun. 2 nolu sinavlarin rengi de ayni fakat birinci sinavdan farkli olsun.

Gorsel acidan bakildiginda sinavlar birbirinden ayirt edilmis olsun istiyorum.

Genel olarak
Bu grafigin amaci sinav ortalamalarini siniflar, dersler ve sinavlar duzeyinde kendi iclerinde ayri ayri karsilastirma yapabilmek. Zaten otomatik suz kullanarak ornegin 9.siniflari sectigimde 9a,9b,9c,9d,9e siniflarinin durumleri beliriyor. geriye ders seciminden herhangi bir dersi secmek kaliyor. Buradaki problem grafigin renksel acidan tam dogru bir sekilde konumlanmasi diyebilirim.

Bunlarin disinda eger asagida bahsettigim olay da yapilabilirse supeeerrr olur benim acimdan.
Grafik olayini mukemmek yapabilmek icin ilk konudaki yazinin sonunda belirttigim gibi uc tane acilir menu yaparak karsilastirma yapmak. Bunu da ben yapamadim. 3 tane acilir menunun ilkinde sinavlarin adlari ( birinci, ikinci,ucuncu...altinci), ikincisinde duzey ismi ( 9.siniflar, 10. siniflar, 11.siniflar, 12.siniflar) ve ucuncu menude ders isimleri ( matematik, fizik, kimya.......) olmasi lazim. Bu
menulerden sectigim bolumlere gore grafigin olusmasinin saglanmasi...

Yardimlariniz icin tesekkurler

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Merhabalar,

Ekteki örnek grafiği inceleyiniz.

Orjinal çalışma Excel 2010 ile hazırlanmıştır. 2003 ve önceki versiyon kullanıcıları için bazı efektler (vyg fonksiyonlar) kullanılır olmayabilir.

Umulan ve beklenen görüntü aşağıda verilmiştir.

.

Ekli dosyalar

grafik

Sayın Ferhat bey

Cok tesekkur ederim. Grafik görsel olarak çok güzel olmuş. İlginiz için tekrar teiekkür ederim.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Sn Ferhat bey Merhaba;

Sınav değerlendirme grafiği üzerindeki Sınıf isimlerini etiket olarak eklemeyi bir türlü yapamadım.

Anladığım kadarıyla Grafiğe
"Etiket-1" , "Etiket-2" , "Etiket-3" , ...., "Etiket-14" serilerini ekliyoruz.

daha sonra bu serilere birer etiket eşliyoruz yada ekleniyor.

"Etiket-1" : 10-A
"Etiket-2" : 10-B
"Etiket-3" : 10-C
............
ben tam bunu yapamadım, bu etiket bağlantısı nerede nasıl kuruluyor?

Excel-2010 (İngilizce)
iyi çalışamalar.

Ekli dosyalar