grafik tavsiye

Excel Vers. ve Dili
2003
Arkadaşlar forumda mevcut olabilir ama pek zamanım olmadığı için bakamadım.
Daha önce tablolarımda hiç grafik kullanmamıştım. Bu ilk olacak.

Elimdeki veriler

Planlanan : 50
Gerçekleşen : 38
Olumlu Sonuç : 27
Olumsuz Sonuç : 11

Öncelikle 2003 kullanıyorum ve bu grafiğin konuyu bilmeyen kişilerinde anlayabileceği bir formatta olması gerekiyor.

Yalnız dediğim gibi ben daha önce hiç grafik kullanmadım. Nasıl yapılacağını ayrıntılı yazarsanız memnun olurum.

Excel Vers. ve Dili
2003
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.
Verilerin yer aldığı bir excel tablosu mevcut. F11 e basınca grafik adında bir sekme oluşuyor. Ben grafiğin mevcut tablo içerisinde yer almasını istiyorum.
Ayrıca F11 e basınca direkt olarak bu değerlerin farklı sütunlara dizildiği bir grafik oluşuyor ben bunları üst üste veya birbiri içine nasıl alabilirim.
Mesela gerçekleşen sütünu içinde önce olumlu olan kısım yeşil renkte daha sonra olumsuz olan kısım turuncu renkte veya planlanan sütunu içinde gerçekleşmenin görünebildiği gibi.
Umarım anlatabilmişimdir.

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
1. Oluşan grafiği kopyalayıp, istediğiniz sayfaya yapıştırın.
2. Renklerini beğenmiyorsanız, üstlerine tıklayarak istediğiniz rengi seçerek verebilirsiniz.
3. Basit bir grafik yapımının anlatımı 20 sayfa tutar. Bir de bunlara resim v.s. eklendiğini sayarsak, Excel kitabında kapsamlı bir bölüm olur. Bunu bizden beklemezsiniz, herhalde...
4. Konu ile ilgili WEB'ten veya bir kitaptan bu tür bilgileri önce öğrenmeye çalışın, derim.

Excel Vers. ve Dili
2003
Grafik oluşturma ile ilgili bilgilerimi arttırmaya çalışayım. Yinede cevap verdiğiniz için sağolun.

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2026
Merhaba,

1 nci mesajınız'dan ;

Öncelikle 2003 kullanıyorum ve bu grafiğin konuyu bilmeyen kişilerinde anlayabileceği bir formatta olması gerekiyor.
2 nci mesajınız'dan

Ayrıca F11 e basınca direkt olarak bu değerlerin farklı sütunlara dizildiği bir grafik oluşuyor ben bunları üst üste veya birbiri içine nasıl alabilirim.
1 nci mesaja göre sayın yurttas cevaplamış zaten,

Basit ve anlaşılır ( örnek rakamlardaki gibi ) grafikler için genelde çubuk veya pasta grafik kullanılır, yani sizin 1 nci mesajda istediğiniz

Hem basit olsun diyor sonra da üst üste veya birbiri içine nasıl alabilirim diyorsunuz,

Her 2 mesaj farklı isteklerden oluşuyor,

Aslında grafiği istenen alan fare ile seçildikten sonra grafik sihirbazı yardımı ile bir grafik oluşturabilirsiniz,

Araç çubuğunuzda yoksa Araçlar-Özelleştir-Araç Çubuğu'dan Grafik kutucuğunu işaretleyin,

Sihirbaz yardmıyla aşama kaydedeceğinizi sanıyorum, teşekkür ederim.