Grafikte değişiklik yapınca hücredeki değerin de değişmesi

Excel Vers. ve Dili
2003 VB
Merhabalar

Excelde grafik üzerindeki değeri değiştirince onun kaynağındaki hücredeki değerin de, grafik üzerindeki miktarın da değişmesini istiyorum.

Yani grafikteki değeri 20 den 30 yapınca hücredeki değerin de 30 olmasını nasıl sağlayabilirim.

İkinci bir sorum daha olacak autocad de seçtiğim noktalara ait koordinat değerlerini excelde istediğim hücrelere aktarma şansım var mı ?

İlginiz için teşekkür ederim.

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Basit örnek yaptım, kendinize uyarlamaya çalışın.
Kod:
Private Sub Chart_MouseDown(ByVal Button As Long, ByVal Shift As Long, ByVal x As Long, ByVal y As Long)
    For i = 1 To 3
        Sayfa1.Cells(2, i) = Sheets("Grafik1").SeriesCollection(1).Points(i).DataLabel.Text
    Next
End Sub

Ekli dosyalar

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2026
Basit örnek yaptım, kendinize uyarlamaya çalışın.
Kod:
Private Sub Chart_MouseDown(ByVal Button As Long, ByVal Shift As Long, ByVal x As Long, ByVal y As Long)
    For i = 1 To 3
        Sayfa1.Cells(2, i) = Sheets("Grafik1").SeriesCollection(1).Points(i).DataLabel.Text
    Next
End Sub
Sayın hamitcan, merhaba

Veriler A1:K22 arasında olduğunda kod nasıl olmalı, örneğin ;

A1:A22 de İsimler,

B1:K22 de rakamlar

Teşekkür ederim.

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Örneği inceleyin.
Sayın hamitcan merhaba,

Çözüm için teşekkür ederim, elinize sağlık,

2 nci eksenle denedim ama sanırım bu tek eksen için bir uygulama,

2 nci bir eksen olursa, (2 farklı veri için 2 sütun) ne yapılabilir ?

Örnek dosyamı ekliyorum,

Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Kodları aşağıdakilerle değiştirip dener misiniz ?
Kod:
    For i = 1 To 22
        Sayfa1.Cells(3, i) = Sheets("Grafik1").SeriesCollection(2).Points(i).DataLabel.Text
        Sayfa1.Cells(4, i) = Sheets("Grafik1").SeriesCollection(3).Points(i).DataLabel.Text
    Next
End Sub
Kod:
Private Sub Workbook_SheetActivate(ByVal Sh As Object)
If Sh.Name = "Grafik1" Then
    For i = 1 To 22
         Sheets("Grafik1").SeriesCollection(1).Points(i).DataLabel.Text = Sayfa1.Cells(2, i)
         Sheets("Grafik1").SeriesCollection(2).Points(i).DataLabel.Text = Sayfa1.Cells(3, i)
         Sheets("Grafik1").SeriesCollection(3).Points(i).DataLabel.Text = Sayfa1.Cells(4, i)
    Next
End If
End Sub

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Merhaba,

Her 2 kodu önce Grafik1'e, hata verince 1 nci kodu Grafik1'e, 2 kodu Sayfa1'e kopyalayarak denedim, ancak her iki deneme de de kırmızı ile renklendirdiğim satır hata verdi,

For i = 1 To 22
Sayfa1.Cells(3, i) = Sheets("Grafik1").SeriesCollection(2).Points(i).DataLabel.Text
Sayfa1.Cells(4, i) = Sheets("Grafik1").SeriesCollection(3).Points(i).DataLabel.Text
Next
End Sub
Benden kaynaklanan bir hata mıdır ?

Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 VB
Sayın Hamitcan

Öncelikle zaman ayırıp konu ile defalarca ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

İçi boşluklu bir kütlenin koordinatlarını girerek haCim ve alan bulmaya çalışıyorum.

2 şeyden birisine ihtiyacım var ya autocadde çizdiğim kapalı alanın koordinatlarını buradaki koordinatlara alabilecek bir lisp, ya da burada grafikten değiştirince koordinatları da değiştirecek bir makro.

Uzun zamandır bu işlerden uzak olduğum için sizin yazdığınız kodda grafiği ayrı sayfa olarak eklediği içib burada aktif grafik nesnesine adapte edemedim.

Bu şekildeki bir dosyada (ek'te) koordinatları autocadden buraya nasıl aktarabilirim. Elinizde hazır bir lisp var mı.

İlla bu hücrelere aktarması gerekmez ayrı bir sayfaya da aktarsa ben oradan da alabilirim.

Tekrar teşekkürler

Ekli dosyalar

• 49.5 KB Görüntüleme: 7

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sayın Hamitcan

Öncelikle zaman ayırıp konu ile defalarca ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

İçi boşluklu bir kütlenin koordinatlarını girerek haCim ve alan bulmaya çalışıyorum.

2 şeyden birisine ihtiyacım var ya autocadde çizdiğim kapalı alanın koordinatlarını buradaki koordinatlara alabilecek bir lisp, ya da burada grafikten değiştirince koordinatları da değiştirecek bir makro.

Uzun zamandır bu işlerden uzak olduğum için sizin yazdığınız kodda grafiği ayrı sayfa olarak eklediği içib burada aktif grafik nesnesine adapte edemedim.

Bu şekildeki bir dosyada (ek'te) koordinatları autocadden buraya nasıl aktarabilirim. Elinizde hazır bir lisp var mı.

İlla bu hücrelere aktarması gerekmez ayrı bir sayfaya da aktarsa ben oradan da alabilirim.

Tekrar teşekkürler
Açıkcası, çok fazla grafik bilgim yok. Bazı şeyleri araştırıp deneyerek bulmaya çalışıyorum.Meslek olarak da konuya uzağım. Ama forumda konuya benden daha vakıf arkadaşlarımız var. Linki onlara ileteceğim belki size yardımcı olabilirler.
Bir de forumda "autocad" şeklinde arama yapın derim. Ben şimdi arama yaptım bir sürü konu buldum.

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Merhaba,

Her 2 kodu önce Grafik1'e, hata verince 1 nci kodu Grafik1'e, 2 kodu Sayfa1'e kopyalayarak denedim, ancak her iki deneme de de kırmızı ile renklendirdiğim satır hata verdi,

Benden kaynaklanan bir hata mıdır ?

Teşekkür ederim.
Aşağıdaki örneği dener misiniz ?

Ekli dosyalar

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026