grafikten değer okuma ve alan...

Excel Vers. ve Dili
2007
ARKADAŞLAR Bİ PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDUM VE TAM SON KISMINA GELDİM Kİ EXCEL DE GRAFİK ÇİZMEM VE ÜZERİNDEN HESAP YAPMAM GEREKTİ. ŞİMDİ EXCELDE GRAFİĞİ ÇİZDİM. GRAFİK BİR POLİNOM ŞEKLİNDE VE ATADIĞIM DEĞERLER HARİCİNDE GRAFİKTE BİR X DEĞERİNİN Y KARŞILIĞINI ÖĞRENMEM GEREK. İKİNCİSİ BU GRAFİK ALTINDA KALAN BELLİ BİR ALANIN DEĞERİNİ BULMAM GEREK. BUNLARI NASIL YAPICAM ÇOKAZ VAKTİM KALDI LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ:yardim::yardim::yardim::yardim::agla::agla:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Merhabalar,

Sorunuzun birinci kısmı için bu linki inceleyiniz.

Diğer kısmı için bir örnek dosya ilave ediniz.

.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
ARKADAŞLAR Bİ PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDUM VE TAM SON KISMINA GELDİM Kİ EXCEL DE GRAFİK ÇİZMEM VE ÜZERİNDEN HESAP YAPMAM GEREKTİ. ŞİMDİ EXCELDE GRAFİĞİ ÇİZDİM. GRAFİK BİR POLİNOM ŞEKLİNDE VE ATADIĞIM DEĞERLER HARİCİNDE GRAFİKTE BİR X DEĞERİNİN Y KARŞILIĞINI ÖĞRENMEM GEREK. İKİNCİSİ BU GRAFİK ALTINDA KALAN BELLİ BİR ALANIN DEĞERİNİ BULMAM GEREK. BUNLARI NASIL YAPICAM ÇOKAZ VAKTİM KALDI LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ:yardim::yardim::yardim::yardim::agla::agla:
.

1. Grafiğin denklemini bulun.

Bakınız:

http://www.excel.web.tr/f170/grafioin-denklemi-t78595.html

Bundan sonrası kolay yaparsınız artık.

2. Eğrinin altındaki alanı bulmak için aşağıdaki üç yöntemden birini seçebilirsiniz.

- İkizkenar yamuk yöntemi
- Simpson 1/3 yöntemi
- Entegral yöntemi

.